שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרקליטות צפויה לסגור את התיק נגד אלי זעירא
  מי שהיה ראש אמ"ן במלחמת יום כיפור נחשד בחשיפת זהותו של הסוכן המצרי אשרף מרואן, שהזהיר את ישראל לפני המלחמה
  פרקליטות המדינה צפויה לסגור בתקופה הקרובה את התיק בעניינו של ראש אמ"ן לשעבר, אלוף (מיל') אלי זעירא, שנחשד בחשיפת זהותו של סוכן המוסד המצרי אשרף מרואן - כך פורסם בערוץ 2. הודעה רשמית על ההחלטה לסגור את התיק, שהתקבלה על רקע גילו המבוגר של זעירא בן ה-84 והזמן הרב שחלף, תימסר ככל הנראה בקרוב. במשרד המשפטים סירבו בשלב זה להתייחס לידיעה.

   

  כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

   

  מרואן, חתנו של מנהיג מצרים לשעבר גמאל עבד אל-נאצר, היה מקור ישראלי בקהיר בימים שלפני מלחמת יום הכיפורים. הוא כונה "בבל" והיה זה שהזהיר את ישראל מפני המתקפה המתוכננת נגדה.

   

  ב-2004 האשים צבי זמיר, שהיה ראש המוסד ב-73', כי שנים לאחר המלחמה חשף זעירא את זהותו של מרואן ובכך פגע ביכולת גיוס הסוכנים של ישראל. זמיר, יחד עם שני קצינים נוספים ששירתו באמ"ן תחת זעירא - עמוס גלבוע ויוסף לנגוצקי – פנו בתלונה רשמית בעניין ליועץ המשפטי לממשלה.

   

  ביולי 2008 פורסם שחוקרים מטעם השב"כ והמשטרה בודקים את החשד נגד זעירא. בתגובה טענו אז פרקליטיו, עורכי הדין דוד ודפנה ליבאי, כי הוא "שמח שהמשטרה תחקור פעם אחת ולתמיד את העניין מאחר שהוא משוכנע שמעולם לא הדליף סודות מדינה. אלוף (מיל') זעירא מכחיש את החשדות נגדו והוא משתף פעולה עם המשטרה בחקירתה".

   

  מרואן מת באופן מסתורי בלונדון ב-2007. הוא היה ד"ר לכלכלה שרכש את השכלתו בבריטניה ובשנות ה-60 התחתן עם מונה, בתו של נאצר.

  ב-1969 הוא התנדב לספק מידע למוסד הישראלי תמורת כסף ושירת את ישראל לפחות עד שנת 1975.

   

  ב-5 באוקטובר 1973 נפגש מרואן בלונדון עם זמיר והזהיר אותו כי מצרים עומדת לפתוח במלחמה. זמיר השתכנע שמדובר במידע מהימן. הוא מיהר להתקשר לראש לשכתו ואמר לו כי "מחר תפרוץ מלחמה".

   

  על פי מה שפורסם, הפעלתו של מרואן הייתה ממודרת ביותר. הוא סיפק שתי אזהרות על כוונת סאדאת לצאת למלחמה, כמו גם מידע על בקשת הנשיא המצרי לקבל מברית המועצות מטוסי קרב וטילי קרקע-קרקע, כדי ליצור איזון עם צה"ל. מידע זה היווה בעצם את הבסיס להשערה הישראלית כי מצרים לא תפתח במלחמה עד שלא יהיה ברשותה כל מלאי הנשק. אחרי מחדלי המלחמה הוקמה ועדת בדיקה במוסד, שבחנה אם היה מרואן סוכן כפול, אולם מסקנותיה שללו אפשרות זו.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זעירא. טען שמעולם לא הדליף סודות מדינה
  צילום: דוד רובינגר
  אשרף מרואן. סיפק מידע תמורת כסף רב
  מומלצים