שתף קטע נבחר

צילום: בוצ'צ'ו, אתר בתי המשפט, AFP

נתניהו: מעריך העבודה על דו"ח המאחזים, נדון בו

רה"מ אמר כי ועדת השרים להתיישבות תדון בדו"ח אדמונד לוי, בו נקבע כי ההתנחלויות חוקיות ושיש להסדיר את מעמדם של מרבית המאחזים הבלתי חוקיים. חבר הוועדה, אלן בייקר: "זו לא ועדה פוליטית, שמענו גם את שלום עכשיו"

דו"ח המאחזים החדש כבר מעורר סערה, וראש הממשלה לא מתכוון להשאירו במגירה. "אביא את הדו"ח בפני ועדת השרים להתיישבות שהקמתי, ונחליט לגביו באותו פורום", אמר היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתשובה לשאלת ynet במסיבת העיתונאים בנושא ביטחון תזונתי שנערכה במשרדו בירושלים.

 

"אני מעריך מאוד את העבודה השקטה של הוועדה", אמר בנוסף נתניהו על הוועדה בראשות השופט אדמונד לוי, שהוקמה לבקשתו של ראש הממשלה ובחנה את מעמד הבנייה בגדה המערבית. בדו"ח נקבע כי ההתנחלויות חוקיות מאחר שהעברת אוכלוסייה יהודית לשטחי יהודה ושומרון אינה נוגדת את הדין הבינלאומי. בנוסף, קבעו חברי הוועדה כי יש להסדיר את רובם המכריע של המאחזים הבלתי חוקיים ולהקל את הליכי רכישת קרקע ותכנון ליהודים ביהודה ושומרון.

 

במסיבת העיתונאים התייחס נתניהו גם לוועדת פלסנר, ולמאבק למען שוויון בנטל: "אמרתי לפני שישה חודשים שנביא לשינוי בחלוקת הנטל. נביא לעלייה דרמטית במספר המשרתים בלי לשסות ציבור בציבור. קבעתי את העקרונות, והיה ברור שיש לטפל בסוגיה. לא נגרום לקרע עמוק בעם וייתכן שהם מאוד קרובים להשגה".

 

ראש הממשלה תקף גם את כוונתו של הנשיא הפלסטיני להגיע לאיראן: "אני לא מתכוון לתת מחוות חד צדדיות, בטח לא בשביל איזו פגישה. אני רוצה לחדש את המשא ומתן, אך אבו מאזן החמיץ כל הזדמנות. נסיעה לטהרן בטח לא מקדמת את השלום, בעיקר לנוכח מה שאומרים שם".

 

אחד מחברי ועדת לוי, ד"ר אלן בייקר, אמר כי הוועדה האזינה לעדים "מכל הספקטרום הפוליטי והמשפטי - שמענו אנשים מתנועות כמו 'שלום עכשיו' ו'בצלם' ועד חברי כנסת מהימין. שמענו קצינים במנהל האזרחי, יועצים משפטיים, אנשי פרקליטות המדינה, שרים, חברי כנסת ואנשי התיישבות".

 

טליה ששון, שחיברה את דו"ח המאחזים הקודם, אמרה כי "נדהמה" לנוכח מסקנות הדו"ח הנוכחי, אבל בייקר טוען כי מחברי דו"ח לוי התייחסו למסמך הקודם "ברצינות רבה". לדבריו, "דו"ח ששון הצביע על ליקויים בתפקוד גורמי ממשל שונים כמו שרים, פקידים וכדומה, אבל היא לא הגיעה למסקנות ולא התייחסה למשפט הבינלאומי. אנחנו לא מתייחסים לדו"ח שלה כדו"ח פוליטי. היא הצביעה על בעיות ואנחנו לקחנו את הבעיות שהיא הצביעה עליהן כדי לנסות למצוא איך לפתור אותן".

 

לדברי בייקר, הוועדה כלל איננה פוליטית: "זוהי ועדה משפטית המורכבת משופט עליון בדימוס, שופטת בית משפט מחוזי בדימוס ואנוכי שגדלתי במערכת המשפטית-ממשלתית עד לפני שנה שנתיים, ולכן זה מאוד לא פוליטי". הוא הדגיש כי "העבודה שלנו בכלל מתבססת על המשפט הבינלאומי, הירדני, הישראלי ואפילו המשפט העותומאני בכל מה שנוגע ורלוונטי לאדמות ולשטחים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו מקבל את דו"ח המאחזים
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים