שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

פרשת ראשונטורס: זקן הורשעה, אולמרט זוכה

שולה זקן, ראש הלשכה של אהוד אולמרט, הורשעה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים. "היא הורתה לגבות כספים משני ארגונים בגין נסיעה שכבר התקבל עבורה מימון מלא, וכך ביצעה מרמה כלפי הארגונים", קבעו השופטים. זקן הגיבה: "הייתי כלי של מי שהחליט להפיל ראש ממשלה"

הנאשם המרכזי זוכה, "אשת סודו" הורשעה. בעוד אהוד אולמרט זוכה מרוב העבירות שבהן הואשם, הורשעה הבוקר (יום ג') שולה זקן, ראש לשכתו בעבר, בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה ללא נסיבות מחמירות ובמרמה והפרת אמונים בפרשת "ראשונטורס". זקן זוכתה מעבירות בפרשת טלנסקי ובפרשת האזנות הסתר, וכן מעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד בפרשת "ראשונטורס".

 

לקריאת תקציר הכרעת הדין - לחצו כאן

לקריאת הכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

 

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים קבעו כי זקן "ידעה על הצגת מצג שווא לארגונים שמימנו נסיעות באופן כפול, וכי הורתה על גביית הכספים העודפים ועשתה בהם שימוש למימון נסיעות ציבוריות שלא היה להן כיסוי". נכתב כי זקן ערכה בכתב ידה את הרישומים הכספיים והייתה אחראית להם. כמו כן, היא הורתה לרייצ'ל ריסבי-רז, האחראית על קשרי החוץ בלשכת אולמרט, "לגבות כספים משני ארגונים בגין נסיעה שכבר התקבל עבורה מימון מלא, וכך ביצעה מרמה כלפי הארגונים".

 

השופטים ציינו כי עצם החלטתה של זקן לא להעיד חיזקה את הראיות נגדה. השופטים התייחסו לכך שאולמרט זוכה מהפרשה ושולה זקן הורשעה, והסבירו כי זה נובע מהתנהלותה העצמאית וכוחה של זקן שיכלה לפעול כפי שפעלה.

 

לאחר הרשעתה אמרה זקן: "כפי שאמרתי ביום הראשון, אני אשה מאמינה. האמנתי בבית המשפט, הייתה לי הרגשה לאורך כל הדרך שהשופטים מקשיבים, שואלים את השאלות, והחלטתי לא להעיד כי הרגשתי שאני הופכת להיות כלי של מי שהחליט להפיל ראש ממשלה. חבל".

 

לאחר יציאתה מבית המשפט הוסיפה זקן: "אני שמחה שאני מאחורי זה, אני מודה לקדוש ברוך הוא. אני חושבת שהמחיר הגדול ששולם במשפט הזה, הגדול, זה שאהוד אולמרט הוא לא ראש הממשלה". לדבריה, היא לא שיתפה פעולה עם הפרקליטות כי "ידעתי שראש הממשלה אולמרט הוא חף מפשע". היא נשאלה אם יש לה טענות כלפי הפרקליטות והשיבה: "יש לי טענה גדולה לפרקליטות, שאהוד אולמרט לא ראש ממשלה".

  

פרקליטה, עו"ד מיכה פטמן, הגדיר את הכרעת הדין כ"מהפכה בתולדות שלטון החוק במדינת ישראל". לדבריו, "הפרקליטות, הגוף שאחראי על אכיפת החוק במדינה, ספג מהלומה. הם לא חיכו ולא ציפו לשום דבר אחר. היום בית המשפט אמר בקול צלול: לא הייתה תכנית מרמה, לא הייתה כוונת מרמה, לא היה רצון לפגוע באף אחד - לא בארגון, לא בגוף ממשלתי". לדבריו, זקן לא "נשכבה על הרימון" עבור מנהלה, אלא "שתקה בחקירתה כי רצו להפיל את אולמרט".

  

אהוד אולמרט, היום בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אהוד אולמרט, היום בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

 

שולה זקן בדרכה לבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שולה זקן בדרכה לבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)

  

על פי שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים, "עקב אי עדות זקן היומנים קבילים נגדה ולא נגד אולמרט. לא ניתן לשלול שהנאשמת לא ראתה פגם בגביית כסף לנסיעות, לא ראתה פגם בשימוש כספים עודפים למימון נסיעות ציבוריות. היא ביקשה להקל על מימון הנסיעות האחרות".

 

"זקן הורתה לריסבי-רז לגבות כספים משני ארגונים שעה שכבר נגבה עבורה", אמרה השופטת מוסיה ארד. "הנאשמת ביצעה עבירה של מרמה עבור הארגונים. אין להתעלם מהעובדה שהיא החליטה לא להעיד ולא לתת כל הסבר לראיות המפלילות במשפט".

 

השופטים תיארו את זקן כ"אשת סודו של הנאשם, היא בעלת כוח בזכותו, היא רוצה בכל מאודה בטובתו, שולטת ביד רמה בלשכתו, היא בקשרים עם בני משפחתו, אשה נמרצת שפועלת עצמאית, היא, בין היתר, נוטלת על דעת עצמה, וללא ידיעת הנאשם, הלוואה מהבנק לפרוע חובות שלו, היא מאזינה לשיחותיו ומבקשת מבנו, שאול, להעביר כסף מחשבונו הפרטי לחשבון אביו.

 

"בנסיבות מיוחדות אלה, אין לתמוה אם הנאשמת, שטיפלה בחובותיו של הנאשם בעצמה ורצתה להקל עליו, סברה שאין זה חמור אם הארגונים ישלמו ללא ידיעתם 'קצת יותר' מהוצאות הנסיעה, והיא תשתמש בכספים העודפים למימון נסיעות ציבוריות (להבדיל מנסיעות פרטיות) שלא כוסו במלואן. אין לשלול, כי הנאשמת לא שיתפה את הנאשם בדבר כדי לא להטרידו בעניינים שסברה כי ביכולתה להסדיר בעצמה, כפי שנהגה גם במקרים אחרים".

  

אולמרט בתום הדיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט בתום הדיון(צילום: גיל יוחנן)

 

זקן בבית המשפט, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זקן בבית המשפט, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

הודתה לקדוש ברוך הוא. זקן בכניסה לביתה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הודתה לקדוש ברוך הוא. זקן בכניסה לביתה(צילום: גיל יוחנן)

 

ארבע שנים אחרי שנאלץ לפרוש מתפקידו כראש הממשלה בשל פרשת טלנסקי, זיכה בית המשפט את אולמרט לא רק מפרשה זו, אלא גם מפרשת "ראשונטורס". הוא הורשע רק בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות - במה שהוגדר כבר כהכרעת דין מטלטלת מבחינה משפטית.

 

על פרשת "ראשונטורס", שהייתה הפרשה שהתביעה טענה כי היא המבוססת ביותר, אמרה השופטת מוסיה ארד: "הראיות אינן מוכיחות מעבר לספק סביר שפעלו לקבלת כספים למען אולמרט". היא ושני השופטים האחרים, יעקב צבן ומשה סובל, קבעו גם כי הראיות אינן מוכיחות מעבר לספק סביר כי אולמרט היה מודע לגביית הכספים העודפים. עוד קבעו השופטים כי לא הוכחה שיטה לגביית כספים עודפים.

 

בפרשת "ראשונטורס" הואשם אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה. לפי כתב האישום, הוא קיבל מגופים ציבוריים ומהמדינה מימון כפול ומשולש בסכום של כ-90 אלף דולר לנסיעותיו לחו"ל. הפרקליטות טענה במהלך המשפט כי אולמרט פעל בשיטתיות בקבלת המימון הכפול, והשתמש בסכום שהתקבל למימון נסיעות פרטיות של בני משפחה ושדרוגים למחלקה ראשונה.

 

התיק נחשב לכאורה למבוסס ביותר מבין פרשות כתב האישום. התביעה הציגה מסמכים שונים, ובהם תכתובות עם אולמרט ואנשי לשכתו בנוגע למימון הנסיעות. העדה המרכזית בפרשה, מתאמת קשרי החוץ של לשכת אולמרט דאז רייצ'ל רז ריסבי, הוכרזה כעדה עוינת במהלך המשפט, ואף הוגש נגדה כתב אישום נפרד על חלקה בפרשה, המשפט בעניינה טרם החל. מנגד אולמרט, באמצעות פרקליטיו, טען כי לא הייתה כל שיטה וגם אם היו אי-סדרים - מדובר ברשלנות או בטעות.

 

אולמרט נכנס לאולם בית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט נכנס לאולם בית המשפט, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)
 

בסוף חודש אוגוסט 2009 הוגש לראשונה בתולדות המדינה אישום פלילי נגד ראש ממשלה לשעבר. אולמרט הואשם

בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה - בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו-"מרכז ההשקעות".

 

נגד זקן הוגש כתב אישום בפרשת "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף", וכן בגין האזנות סתר לכאורה למנהלה. היא הואשמה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והאזנת סתר שלא כדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידעה שאולמרט חף מפשע. שולה זקן, היום
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט, היום
צילום: גיל יוחנן
זקן ועו"ד פטמן
צילום: אוהד צויגנברג
צוות ההגנה של אולמרט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים