שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קיבלתם שיחת איום על שלילת רישיון? כך תנהגו

  משרד התחבורה הודיע אתמול (ב') ל-30 אלף נהגים כי אם לא יעברו קורס נהיגה מונעת תוך שלושה חודשים, יאבדו את רישיון הנהיגה. האם שיחת טלפון שקיבלו הנהגים החליפה את הדואר הרשום, וכיצד להתגונן מהאיום. ynet מסביר

  משרד התחבורה דורש מכם לעבור קורס בנהיגה מונעת, או שתאבדו את רישיונכם? כך תתמודדו עם האיום. כ-30 אלף נהגים קיבלו אתמול (ב') שיחת טלפון מדאיגה ממשרד התחבורה. עשרות אלפי הנהגים שזכו לשיחה, התבשרו כי אם לא יעברו קורס נהיגה מונעת תוך שלושה חודשים, הנדרש עקב צבירת נקודות חובה, יאבדו את רישיונם ללא כל התראה נוספת. כך בדיוק הבהיר מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי.

   

  אלא שבדיקת ynet מעלה כי איומו של יצחקי אינו מגובה בחוק, שכן להודעה הטלפונית שקיבלתם אין משמעות משפטית. לדברי יו"ר ועדת התעבורה בלשכת עורכי הדין, עו"ד שי גלעד, "המסרים הטלפוניים שהעביר משרד התחבורה הם לא יותר מיחסי ציבור". גלעד גם עונה למספר שאלות חשובות שעלו בעקבות שיחת האיום של משרד התחבורה. תשובותיו לפניכם: 

   

  בדקו את רישום העבירות שלכם - אולי חלקן בוצעו על-ידי בן משפחה (צילום: ניב קלדרון) (צילום: ניב קלדרון)
  בדקו את רישום העבירות שלכם - אולי חלקן בוצעו על-ידי בן משפחה(צילום: ניב קלדרון)

   

  לא להיבהל, אבל לא להזניח 

  האם הודעה טלפונית מספיקה כדי לוודא שאיום השלילה אכן הגיע ליעדו? "בפירוש לא", מרגיע עו"ד גלעד. "למסרים שהעביר המשרד אין כל ערך ראייתי", לדבריו, הסיבה לכך פשוטה - למשרד אין דרך להוכיח כי הנהג אכן קיבל את ההודעה. התקנות קובעות שתי דרכים בלבד בהן יכולה רשות הרישוי להעביר הודעות לנהגים בעניין שיטת ניקוד: דואר רשום או מסירה אישית.

   

  ואכן, בהודעה לכלי התקשורת מבטיח המשרד כי "אגף הרישוי מתכוון לשלוח מכתבי אזהרה אישיים". לדברי גלעד, רק לאחר שליחת המכתב יוכל המשרד לפעול נגד נהגים שלא יעברו קורס נהיגה. עד אז, לאיום השלילה על-סמך הודעה טלפונית אין כל משמעות משפטית.

   

  האם אפשר לכן להתעלם מההודעה הקולית? ממש לא. מדובר באזהרה אליה מומלץ להתייחס ברצינות רבה. "אל תזניחו את העניין. בדקו באמצעות פנייה טלפונית למשרד התחבורה, או באחד ממשרדי הרישוי, את רישום העבירות בגינן אתם נדרשים לבצע את קורס הנהיגה", מסביר עו"ד גלעד.

   

  התקשרתי והצלחתי לתפוס את המענה הקולי. מה כדאי לבדוק? ראשית, בדקו אם אתם אלה שביצעתם את כל העבירות המיוחסות. אולי בחלק מהמקרים ביצע את העבירה מישהו אחר שנהג במכוניתכם - למשל בן-משפחה. במקרה כזה, ואם עוד לא שילמתם קנס או הורשעתם בבית משפט, ניתן להעביר את הנקודות לחובת הנהג שביצע את העבירה.

   

  כמו כן, מומלץ לבדוק האם חישוב הנקודות נעשה כראוי על-ידי משרד הרישוי. למשל, האם העבירות הרלוונטיות נצברו בפרק הזמן הקבוע בחוק. בעניין זה, ראוי לזכור כי תקופה הצבירה הבסיסית של נקודות חובה היא שנתיים מיום ביצוע העבירה הראשונה, אך היא תוארך אוטומטית לארבע שנים אם במהלכה תצברו 22 נקודות או יותר. יש להזכיר כי תקופת הצבירה עשויה להתארך עוד יותר במקרים יוצאי דופן. בדקו זאת.

   

  "רצוי גם לבדוק מתי הועברה ההודעה על הרשעה בעבירות שברשימת הנקודות, מהמשטרה לרשות הרישוי", מוסיף עו"ד גלעד. "אם הודעה הועברה יותר מ-12 חודשים מיום ההרשעה, רשות הרישוי אינה יכולה להתחשב בה - ולכן היא אינה אמורה להיכלל במניין הנקודות".

   

  איך אפשר לתלות רישיון נהיגה?

  במשרד התחבורה מאיימים להתלות את רישיוני אם לא אבצע את הקורס. ובעברית? התליית רישיון היא דרכה של רשות הרישוי להבטיח את השתתפותכם בקורס הנהיגה. משמעותה פשוטה - ביטול זמני של רישיונכם עד לביצוע הקורס. התליית הרישיון נכנסת לתוקפה בתוך שבוע מיום שנשלחה אליכם הודעת משרד הרישוי בעניינה.

   

  "התליית הרישיון עלולה להיחשב על-ידי בית משפט גם כפסילתו," מסביר עו"ד גלעד. "לכן - מי שינהג בזמן שרישיונו הותלה, יתכן שיורשע בנהיגה בזמן פסילה. העונש על כך, כפי שהנחה בית המשפט העליון, הוא עונש מאסר".

   

  מעולם לא קיבלתי הודעות מרשות הרישוי, ועכשיו מאיימים עלי בהתלייה ואף שלילת רישיון. מה עושים? עו"ד גלעד מסביר כי משרד התחבורה נהנה מיתרון משפטי משמעותי, שכן ברגע שבו שלח הודעה בדואר רשום, נטל ההוכחה לכך שההודעה לא התקבלה - עובר לנהג. במילים פשוטות, "המדינה רק צריכה להוכיח כי שלחה הודעה. היא אינה נדרשת להוכיח כי זו התקבלה", מבהיר גלעד.

   

  "רשות הרישוי מתעקשת כי שלחה בעבר הודעות בדואר רשום, אולם אין בידיה כיום ראיות לכך מעבר לרישום במחשביה", אומר גלעד. למרבה הצער, כך הוא מציין, אפשר להתמודד עם טענה שכזו רק בעתירה מנהלית לבית משפט. עתירה שכזו דורשת זמן וממון לא מועט, ולכן רק מעטים בוחרים בדרך זו.

   

  עדכון: ממשרד התחבורה נמסר ל-ynet בתגובה כי ההודעות הטלפוניות נשלחו לנהגים אשר "התעלמו פעם אחר פעם מכל התזכורות שנשלחו אליהם לבצע את הקורס". עוד אומרים שם כי לנהגים נשלחה בעבר תזכורת לביצוע קורס הנהיגה. "כל נהג שרישיונו הותלה, מקבל הודעה נוספת לביתו המיידעת אותו על התליית הרישיון עד לביצוע הקורס", כך המשרד. עוד מציינים שם כי תקנות התעבורה מתירות לרשות הרישוי להתלות את רישיונו של נהג שלא ביצע את הקורס בתוך שישה חודשים מיום קבלת ההודעה, וזאת עד לביצוע הקורס.

   

  הערה: הכתוב אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים