שתף קטע נבחר

קפריסין מתכוננת לקלוט 200 אלף פליטים סורים

באי שבים התיכון מפיקים לקחים ממלחמת לבנון השנייה ונערכים לקליטת פליטים מסוריה, בציפייה שהאיחוד האירופי יעזור. השליח המיוחד אנאן דן בנושא הסורי בעיראק ובאיראן ואמר: אסד הציע תוכנית לפתרון "צעד אחר צעד"

בעוד המערכה הדיפלומטית לסיום הלחימה בסוריה נמשכת, בקפריסין נערכים להתמודד עם תוצאותיה בשטח. הרשויות באי מכינות תוכניות לקליטת 200 אלף פליטים סורים – מספר עצום, השווה לכרבע מאוכלוסיית הרפובליקה של קפריסין. השליח המיוחד של האו"ם והליגה הערבית לאזור, קופי אנאן, אמר היום (יום ג') בטהרן כי נשיא סוריה בשאר אסד הציע תוכנית לסיום הסכסוך "צעד אחר צעד".

 

מרחץ דמים בסוריה - כתבות אחרונות:

חבר לעת צרה: "צ'אבס מוכר לאסד סולר לטנקים"

רוסיה: לא נמכור עוד נשק לאסד

אסד: לא פוחד לגמור כמו מובארק וקדאפי

 

פליטה סורית ותינוקה במחנה פליטים בטורקיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטה סורית ותינוקה במחנה פליטים בטורקיה(צילום: רויטרס)

 

"אסד הציע להתחיל המחוזות שבהם יש אלימות קיצונית. לנסות להכיל את האלימות במחוזות האלה ואז, צעד אחר צעד, לבנות על זה ולשים קץ לאלימות בכל המדינה", אמר אנאן, שעזב את איראן והגיע להמשך דיונים בנושא בעיראק. הוא סירב למסור פרטים נוספים, באומרו שעליו לדון בכך עם האופוזיציה הסורית.

 

בקפריסין נערכים בינתיים להמשך האלימות בסוריה ומקווים שבמקרה הגרוע ביותר, האיחוד האירופי יסייע לקלוט אותם. "אנחנו לא יודעים מה יקרה בסוריה, אבל מבחינת תכנון הערכנו שעד 200 אלף פליטים עשויים להגיע", אמר השר הקפריסאי לענייני אירופה, אנדראס מוורוייאניס. "זה יהיה נטל כבד עלינו, כך שבטוח נזדקק לעזרה".

 

לא מדובר בהערכות בעלמא מבחינת קפריסין. ב-2006, בזמן מלחמת לבנון השנייה, נמלטו לאי כ-90 אלף בני אדם. אך אז היו רובם לבנונים בעלי אזרחות זרה, וארה"ב ובריטניה סייעו בקליטתם.

 

אנאן ואסד בפגישתם בדמשק. "כנה וקונסטרוקטיבית" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנאן ואסד בפגישתם בדמשק. "כנה וקונסטרוקטיבית"(צילום: רויטרס)

 

בחזית הרוסית נראה שנמשך הסיוע למשטרו של אסד. מקור בצי הרוסי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי משחתת רוסית עושה דרכה לסוריה ומקור אחר סיפר לסוכנות הרוסית אינטרפקס על ארבע ספינות רוסיות.

 

לדברי המקור, כלי השיט לא קשורים למלחמת האזרחים והם נושאים נחתים במשימת אימונים ואספקה לבסיס הרוסי בנמל טרטוס הסורי. זהו הבסיס הרוסי היחיד מחוץ לרוסיה ומוסקבה משגרת אליו אספקה באופן קבוע.

 

במקביל, הציעה מוסקבה לארח פגישה בינלאומית שתעסוק בפתרון המצב בסוריה והעלתה את האפשרות להרחיב את מעגל המדינות שיוזמנו, כך שיכלול אף את איראן. סגן שר החוץ מיכאיל בוגדנוב, הציע זאת לעמיתיו הזרים כבר בפגישתם בז'נבה בסוף החודש שעבר, והדברים פורסמו היום בסוכנות אינטרפקס. באותה פגישה החליטו נציגי המדינות כי יש ליצור ממשלת מעבר בסוריה, אך לא הוחלט מה יהיה תפקידו של אסד במסגרת פתרון זה. רוסיה נתונה ללחץ מצד המערב להפעיל את משקלה כדי להביא לסילוקו של אסד, אך היא מסרבת לעשות זאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים במחנה פליטים לסורים בטורקיה
צילום: EPA
אנאן. ידון עם האופוזיציה הסורית
צילום: AP
מומלצים