שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האוצר קבע: ביטוחי המנהלים יבוטלו

  סוף לביטוחי המנהלים? החל משנת 2013 יאסר על חברות הביטוח לשווק פוליסות שמבטיחות קצבה חודשית לכל החיים ללקוחות מתחת לגיל 55. הסיבה: תוחלת החיים בישראל עולה מעבר לתחזיות וקיים חשש לקריסה של חברות ביטוח

  התפתחות דרמטית בענף הביטוח והחיסכון: המפקח על שוק ההון הביטוח והחיסכון, עודד שריג, זימן את מנהלי חברות הביטוח הגדולות לפגישה בלשכתו מחר בבוקר. שריג צפוי להודיע להם כי החל משנת 2013 לא יוכלו יותר למכור פוליסות עם מקדם תוחלת חיים מובטח לאנשים מתחת לגיל 55.

   

  חושבים על הפרישה: האם קצבת הפנסיה תספיק?

  האיש העשיר בעולם: להעלות גיל הפרישה ל-70

  קץ לאבסורד: יתוקן חוק הבטחת הכנסה לקשישים

   

  משמעות ההוראה היא שמוצרי החיסכון שמציעות חברות הביטוח (ביטוח חיים וביטוח מנהלים) יאבדו את יתרונם היחסי על פני מכשירי חיסכון אחרים, כגון קרנות פנסיה וקופות גמל. הוראה זו לא תחול על מי שכבר יש ברשותו ביטוח מנהלים.

   

  כיום, מציעות חברות הביטוח לחוסכים מסלולים שבהם הם יכולים לקבוע מראש סכום של קצבה שאותה יקבלו מדי חודש מפרישתם ועד ליום מותם.

   

  סכום זה נקבע על פי נוסחה, שבה כלל הכסף שבפוליסה מחולק למקדם המייצג את מספר חודשי החיים שהפוליסה מעריכה כי נותרו לאדם לחיות לאחר פרישתו. כך לדוגמה מקדם 160 משקף 15 שנות חיים, מקדם 240 משקף 20 שנות חיים וכיו"ב. כך מבטיחה החברה לחוסך שיקבל קצבה לכל ימי חייו אך היא נוטלת על עצמה את הסיכון במקרה שבו הוא יחיה יותר זמן ממה שנקבע בפוליסה והכסף שנצבר לא יספיק.

   

  תוחלת החיים עולה והחברות בסכנת קריסה

  מזה כמה שנים מוטרדים בפיקוח על ענף הביטוח מהאפשרות שהחברות אינן מעריכות נכונה את קצב העלייה בתוחלת החיים בישראל ומבטיחות לחוסכים מקדמים שחושפים אותן לסכנה של פשיטת רגל. ב-2008 בוצעה הערכה של העלייה בתוחלת החיים ובעקבותיה הוכנה הוראה לבטל את שיטת המקדמים המובטחים. הוראה זו נגנזה ברגע האחרון בגלל המשבר הפיננסי שפרץ בארה"ב והחשש ליציבות הבורסה בישראל.

   

  ב-2012 חזרו באוצר לבדוק את הנושא ומצאו כי בארבע השנים שחלפו, העלייה בתוחלת החיים הייתה אף גבוהה יותר ממה שנחזה ב-2008. תוצאות אלה חיזקו את עמדתם של פקידי האוצר כי בענף הביטוח אין יכולת ממשית להעריך את קצב העלייה בתוחלת החיים ולכן שיטת המקדמים המובטחים מהווה סיכון גדול ליציבותן של חברות הביטוח ושל לקוחותיהן.

   

  לדברי גורם באוצר, החברות אמנם הציעו לאורך השנים ללקוחות מקדמים נמוכים יותר מה שיכלו להציע ביחס לרווחיהן כדי להגן על עצמן מפני סכנה זו. אך רווחים אלה אינם מספיקים וכיום שלוש מתוך חמש החברות הגדולות בישראל כבר מיצו את יכולתן לכסות על העלייה בתוחלת החיים באמצעות רווחיהן.

   

  לדברי אותו גורם חמש החברות הגדולות במשק צפויות לרשום כבר השנה הפסד של חצי מיליארד עד מיליארד שקל כתוצאה מהערכה שגויה של העלייה בתוחלת החיים בארץ.

   

  המפקח על ענף הביטוח עומד מחר להציע למנהלים להציג לו פתרונות משלהם לבעיה עד סוף השנה. אם לא יוצגו פתרונות שיעמדו בקריטריונים שניסח המפקח, יאסר על החברות למכור פוליסות עם מקדם מובטח. הן יוכלו עם זאת לשווק בנפרד מקדם תוחלת חיים מובטח ללקוחות שעברו את גיל 55, כל עוד מקדם זה ימכר כמוצר נפרד.

   

  משמעות הדבר היא שמי שירכוש פוליסה של ביטוח חיים לא יוכל עוד לבחור במסלול שבו יקבע מראש מה גובה הקצבה החודשית שיקבל מרגע פרישתו ועד למותו. עם זאת, החל מגיל 55 יוכל אותו לקוח לרכוש מוצר נפרד, לא בהכרח מאותה החברה שבה הוא מבוטח, שייקח ממנו את ההון שנצבר בפוליסה ויחלק לו בתמורה קצבה קבועה מיום פרישתו לשארית חייו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים