שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דמי ניהול קופות הגמל והפנסיה יופחתו משמעותית

  קופות הגמל וקרנות הפנסיה יחוייבו לגבות מהעמיתים החוסכים דמי ניהול בשיעור מזערי עד אפסי, כך על פי תיקון לחוק שאושר לקריאה שנייה ושלישית. התיקון נועד למנוע את הפערים בדמי הניהול הקיימים בין דמי הניהול שמשלמים החוסכים המאורגנים לבין החוסכים הפרטיים הלא-מאוגדים

  שר האוצר הוסמך הבוקר (ד') לחייב את קופות הגמל וקרנות הפנסיה לגבות מהעמיתים החוסכים דמי ניהול בשיעור מזערי, אפילו בשיעור אפס, במקביל לסמכותו הקיימת לקבוע תקרה לדמי הניהול שהקופות והקרנות רשאיות לגבות. כך על פי תיקון בחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים שאושר בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית, לפי הצעת ח"כ אמנון כהן (ש"ס). האישור ניתן פה אחד.

   

  האוצר קבע: ביטוחי המנהלים יבוטלו

  כמה עולה לנהל קופת גמל? מתברר שלא הרבה

   

  ח"כ כהן הדגיש את חשיבות התיקון להגנת האינטרסים של החוסכים הפרטיים הבודדים באיזון מול כוחם של ארגוני עובדים שמנצלים את כוח המיקוח שלהם ומסדירים לחבריהם דמי ניהול נמוכים. "התיקון נועד למנוע את הפערים הגדולים הקיימים בין דמי הניהול הנמוכים שמשלמים החוסכים המאורגנים לבין החוסכים הפרטיים הלא-מאוגדים שהקופות מאלצות אותם לממן את ההנחות בחיובם בדמי ניהול גבוהים", אמר כהן.

   

  הוא ציין כי "לעמיתים המאוגדים קיימת בקופות ובקרנות יתרה צבורה גבוהה במיוחד והיא המעניקה להם משנה-כוח במיקוח, שאינו קיים אצל העמיתים הבודדים, הנמצאים בעמדה חלשה יחסית מול הקופות".

   

  לאחר אישור התיקון בקריאה ראשונה נוספה לו הקביעה כי שר האוצר, באישור ועדת הכספים, יהיה רשאי לקבוע ש"הסכומים או השיעורים של דמי הניהול ושל ההוצאות הכרוכות בניהול תיקים יהיו אפס".

   

  הסגן הבכיר לממונה על שוק ההון באוצר, רג'ואן גרייב, הסביר כי "יש צורך לקבוע מסגרת לדמי הניהול המזעריים כמו המגבלה שנקבעה לדמי הניהול המירביים, ועל כן אין מנוס מהקביעה שדמי ניהול יכולים להיות גם בשיעור אפס". עם זאת, יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני, שתמך בתיקון המלא, מיהר להבהיר כי מבחינתו, ועדת הכספים תאשר כל שיעור מזערי של דמי ניהול שיקבע השר אבל ספק אם תאשר אפס דמי ניהול.

   

  ח"כ חיים כץ (ליכוד) ביקש לערוך הצבעה חוזרת ובכוונתו לפתוח את הדיון בטענה שהתיקון יפגע בחוסכים קטנים.

   

  הצעת החוק תעלה לאישור סופי במליאת הכנסת בשבוע הבא והתיקון ייכנס לתוקף לאחר פרסומו ברשומות תוך 30 יום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פנסיה עם דמי ניהול מופחתים
  צילום: shutterstock
  מומלצים