שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פעם קפטן, תמיד קפטן: ראיון עם וויליאם שאטנר

  פעם הוא היה בטוח שמעריצי "מסע בין כוכבים" מסתלבטים עליו וקרא להם "למצוא חיים". אבל היום וויליאם שאטנר חי בשלום עם קפטן קירק, וכדוקומנטריסט יצא לפגוש את יורשיו באנטרפרייז ואת המעריצים שלמד לכבד: "זה היה תהליך של גילוי עבורי"

  באחת הסצינות המפתיעות בסרט התיעודי "הקפטנים", מתוודה וויליאם שאטנר בפני פטריק סטיוארט - כלומר, קפטן קירק בפני קפטן פיקארד - על כך שבמשך שנים היה משוכנע שכשמעריץ מזדמן זרק לו איזה "בִּים מִי אפּ, סקוֹטי", הוא בסך הכל הסתלבט עליו. עם לחלוחית בעינו, הוא ממשיך בווידוי ומספר לסטיוארט כיצד במשך שנים הדיר את רגליו מאירועי ה"טרקיז" (כינוי מקובל למעריצי "מסע בין כוכבים").

   

   

  זוהי רק טעימה קטנה מיחסי האהבה-שנאה המורכבים של שאטנר עם הדמות שבנתה לו את הקריירה, זו שהופיעה לראשונה על המסך אי שם באמצע שנות ה-60. היום, בגיל 81 ועם פרס גלובוס הזהב ושני פרסי אמי בכיס - דווקא על תפקיד אחר (ב"בוסטון ליגל") - הוא כבר מבין שלנצח יזהו אותו קודם כל בתור ג'יימס טייביריוס קירק, הקפטן הטלוויזיוני הראשון של ספינת החלל אנטרפרייז, מסדרת הקאלט "מסע בין כוכבים".

   

  צפו: הטריילר לסרט התיעודי "הקפטנים" של וויליאם שאטנר

   

  "הקפטנים", ששודר באחרונה ב-yes דוקו וישודר שוב במוצאי שבת, 14 ביולי ב-23:40, הוא תולדה של אותה תובנה שהיכתה בשאטנר. והוא לא הסתפק בתיעוד אישי של יחסיו עם הדמות, אלא יצא לסדרת מפגשים עם שאר הקפטנים של האנטרפרייז, על המסך הקטן והגדול. אבל למרות התיעוד של השחקנים האחרים, המסע הזה חוזר שוב ושוב אל שאטנר עצמו - שעדיין מנסה להשלים עם התפקיד האלמותי שלו.

    

  "כנס של מעריצי 'מסע בין כוכבים' הוא שגרם לי לעשות את הסרט הזה", הוא מספר בראיון ל-ynet. "היו שם 25 אלף איש - הכנס הכי גדול שהיה עד אותו זמן - וחשבתי שהגיע הזמן לעשות משהו על הסדרה, אחרי כל השנים הללו. רציתי להתבונן באנשים שגילמו את הקפטנים, ויצאתי למסע בעקבותיהם. גיליתי שלכולנו יש דברים מסוימים במשותף, אתגרים דומים שניצבו בפנינו ומחיר דומה שנאלצנו לשלם".

   

  מה שנראה מהצד כתענוג גדול מתואר על ידו כחוויה לא פשוטה, שבמקרה שלו ושל פטריק סטיוארט נקשרת גם במערכות יחסים שהסתיימו בגירושים, במהלך הצילומים או מעט אחריהם. "לכולנו היתה הנכונות להקריב כל דבר ולעשות כל מה שנדרש כדי להמשיך ולגלם את הקפטן. מה שייחד את כולנו זו תשוקה - שהיא אולי אפילו קללה - שהניעה אותנו ואפשרה לנו להמשיך לעשות את התפקידים האלו, לא משנה איזה מחיר אישי זה גבה מאיתנו".

   

  במקרה של שאטנר, כשתמו צילומי העונה השלישית של "מסע בין כוכבים" בכיכובו, הוא נעלם מהתודעה הציבורית. דווקא אז, כשהוא התפנה להקדיש יותר זמן למשפחתו, אשתו נפרדה ממנו והוא מצא את עצמו מרושש וחייב דמי מזונות. עם זאת, הוא מדגיש שלא היה משנה דבר: "הפילוסופיה שלי היא לא להתחרט על שום דבר שעשית בחיים. ההחלטות שקיבלת בעבר התבססו על המידע והשיקולים שהיו נכונים עבורך באותה נקודה בזמן. אתה יכול להתחרט על הקשיים שהן הערימו, אבל מצד שני אתה לא יכול לדעת מה היה קורה לו היית בוחר אחרת".

   

  וויליאם שאטנר עם סקוט באקולה, מתוך "הקפטנים" ()
  וויליאם שאטנר עם סקוט באקולה, מתוך "הקפטנים"
   

   

  חלק משמעותי מהמחיר של היותך ג'יימס טי קירק הוא שלא משנה כמה מודע לעצמך ומצחיק תנסה להיות, טורי הרכילות לא יעשו לך הנחות - במיוחד לא כשהמכנסיים שלך בוחרים ליפול דווקא באמצע בידוק בטחוני. התקרית המביכה הזו התרחשה לפני כשבועיים, כששאטנר עמד בתור לעלייה למטוס מלוס אנג'לס לדרום אפריקה. לקראת הטיסה הארוכה, הרשה לעצמו ללבוש מכנסיים בלי חגורה - מה שהוביל לכך שבמהלך הבידוק הם צנחו לרצפה, והותירו אותו בתחתונים בלבד.

   

  שאטנר מסר למדורי הרכילות שהתקרית אכן הביכה אותו, אך בסך הכל נראה שבדרך כלל הוא מעדיף לקבל את בברכה את פני החשיפה התקשורתית. "מי שרוצה להיות שחקן, שזה חלום חייו, לא יכול להיות מופתע ממחיר הפרסום. אנשים נוטים להגיד שהם לא לקחו בחשבון שאם יכירו אותם, השם שלהם יככב בצהובונים. אבל באמת, למה הם ציפו?".

   

  מה יש בדמות הזו שמושך עד היום מעריצים שאפילו לא נולדו כשהסדרה החלה?

   

  "לא שיערתי שזה יגיע לכך. בזמנו זו היתה פשוט עבודה שביצעתי על הצד הטוב ביותר. אני חושב שיש בסדרה עצמה איכויות שנשתמרו עד היום, ושהתפקידים הנוספים שגילמתי במשך השנים תרמו לכך גם הם".

   

  עכשיו תורו למצוא חיים

  שלב ההשלמה עם הדמות עושה לשאטנר רק טוב. כיום הא נוהג להגיע לכל כנסי המעריצים, ולא מסתיר את ההנאה שהוא שואב מהחיבה שמורעפת עליו. בניגוד ליחס המורכב שחש כלפי המעריצים בעבר - הוא תיאר אותם אז כאנשים ש"צריכים למצוא חיים" - עכשיו הוא מחזיר להם חיבה והערכה, ואומר שהם מרשימים אותו בידע שלהם על הסדרה בכל פעם מחדש: "אני כל הזמן מופתע מהשאלות שהם מעלים בכנסים". יתרה מזאת, לדבריו ההשתתפות בכנסים הוציאה ממנו פן קומי, והובילה אותו ליצור מופע בידור עימו הוא מופיע בימים אלו על הבמה בברודוויי וברחבי ארצות הברית.

   

  וויליאם שאטנר. "הרבה מהסיפורים במופע נולדו בכנסי המעריצים" ()
  וויליאם שאטנר. "הרבה מהסיפורים במופע נולדו בכנסי המעריצים"

   

  "לאורך השנים הייתי עולה לבמה מול אלפי מעריצים, ורציתי לבדר ולהצחיק אותם ובמקביל לייצר אינטימיות מסוימת בתקשורת שלי מולם", הוא מספר. "הביטחון שנדרשתי לפתח כדי להצליח לענות על השאלות שלהם בצורה שתהיה גם אינפורמטיבית וגם מצחיקה, אפשר לי ליצור מופע בידור משלי. זה מאוד דומה לעבודה של שחקן על במה".

   

  על מה המופע?

   

  "בעיקר עלי - על אהבה, חיים ומוות, על פילוסופיות החיים שלי, חוויות שמסופרות באופן הומוריסטי - הרבה מהן גרסאות מורחבות של סיפורים שסיפרתי וחוויתי על הבמות בכנסים".

   

  העניין שהוא מגלה במעריצים גרם לשאטנר להחליט להתמקד בהם בסרט תיעודי נוסף שעשה לאחרונה, שנושא את השם המשעשע "William Shatner's Get a Life" - שמאזכר את גישתו המזלזלת כלפיהם בעבר.

   

  "רציתי להבין מי הם האנשים האלה, שהולכים לכל הכנסים של הסדרה - מה הם רוצים, מה המשמעות של כל זה עבורם", הוא מספר. "בזמנו, כשאמרתי שהמעריצים צריכים למצוא חיים, זו היתה הלצה. כשחקרתי את הנושא לעומק גיליתי שבין היתר הם נוסעים לכנסים כאקט חברתי, כדי לפגוש אנשים עם מכנה משותף. שוחחתי עם פסיכולוגים והבנתי שהעיסוק הזה הוא חלק חשוב מהחיים שלהם".

   

  "מעריץ את ישראל"

  שאטנר נולד וגדל בקוויבק שבקנדה, בן למשפחה יהודית - רקע שמשפיע עליו ומגדיר אותו, לדבריו, עד היום. "כל יהודי באשר הוא מושפע מכך במידה כזו או אחרת", הוא אומר. "אני חוויתי גילויים רבים של אנטישמיות בעבר, והיהדות היתה ותמיד תהיה חלק גדול מחיי. אני מרגיש מחובר מאוד לשורשים שלי. ביקרתי בישראל שלוש פעמים ואני מעריץ גדול של המדינה".

   

  היום הוא דואג להעסיק את עצמו ללא הרף. בעשרות השנים שחלפו מאז "מסע בין כוכבים" הוא הספיק לשחק באי אלו סרטים וסדרת טלוויזיה -

  המוכרת והמוערכת שבהן היא הדרמה המשפטית "בוסטון ליגל" - להקליט אלבומים בהם הוא שר (או ליתר דיוק, מדקלם בקול דרמטי להחריד) שירים של אחרים ולטפח סוסים בחווה בקליפורניה יחד עם אשתו הנוכחית אליזבת.

   

  בשנים האחרונות, כאמור, הוא גם רואה את עצמו כדוקומנטריסט, עבודה אותה הוא לוקח ברצינות תהומית, בניגוד לתדמית מלאת ההומור העצמי שדבקה בו. "במהלך צילומי 'הקפטנים' עברתי תהליך למידה מתמשך על איך עושים סרט דוקומנטרי", הוא מספר. "זה היה תהליך של גילוי עבורי".

   

  איך זה מרגיש לעבור לעמדת הבמאי?

   

  "הפעם זה היה המסע האישי שלי, שתועד והוקלט. למען האמת, לא רציתי להופיע בסרט בעצמי, אבל איכשהו ככל ששאלתי יותר שאלות התברר שזה בלתי נמנע שאופיע בו - כי כל הגילויים שנעשו בו, נעשו על ידי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וויליאם שאטנר. למד לחיות בשלום עם המעריצים ועם הדמות
  לאתר ההטבות
  מומלצים