שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  דעת מומחה
  הפרופ' עוזי רבי, מומחה עולמי למזרח התיכון ואיש אוניברסיטת תל-אביב, סקר השבוע עבורנו את הנעשה במזרח

   

  ראש החוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל-אביב, פרופסור עוזי רבי, התארח השבוע בביתו של אבי פטאל באנסינו, שם נתן הרצאה על שאלת ישראל במזרח התיכון: איראן, טורקיה, היחסים עם המערב ומה צופן העתיד?

   

  פרופסור רבי הוזמן להרצאה על ידי אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב בלוס אנג'לס, שם יושב גם חברו הוותיק, עופר אלון. אלון, למד מזרחנות עם

  פרופסור רבי לפני 28 שנים, אבל בעוד זה המשיך לאקדמיה, אלון פנה לעסקים ומאוחר יותר לארה"ב, אך הקפיד לשמור על קשר עם חברו הטוב. וכשחברי אגודת הידידים ביקשו להביא מרצה לעיר, נידב אלון את חברו משכבר הימים. "החלטנו להביא את פרופסור רבי כי חשוב לנו לקדם את התדמית של מדינת ישראל ואולי דרך ההרצאות על הצד שלנו בסכסוך, יבינו טוב יותר היכן אנחנו עומדים. רבי נחשב לאחד משמונת המומחים העולמיים למזרח התיכון. המטרה שלנו היא שאנשים יתמכו במרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, שפרופסור רבי משמש כנשיאו".

   

  בהרצאתו דיבר פרופסור רבי על המשבר בעולם הערבי והמוסלמי ועל המאבק על השליטה בין טורקיה הסונית ואיראן השיעית וכן על מעמדה הנוכחי של מצרים שאחרי מובארק. "טורקיה ואיראן מתחזקות על חשבון מדינות ערב. העולם הערבי חלש יותר מאי פעם גם במונחים כלכליים וגם במונחים גיאו-פוליטיים. שני הענקים החדשים, טהראן ואנקרה, הם שחקנים לא ערבים שחודרים אל הזירה הערבית בעוצמה רבה ומבקשים לקנות להם הגמוניה באיזור. השאלה היא: לאן ישראל הולכת מכאן? ישראל מקבלת עולם ערבי קשה מאי פעם. אין לה את אותן נקודת משען, כמו זו של מובארק במצרים, שאיתן ניתן לבנות מזרח תיכון יותר יציב. ישראל נדרשת למדינות יצירתית יותר מאי פעם".

   

  עופר אלון, אבי פטאל, פרופסור עוזי רבי, ג'נט פטאל וטל אלון ()
  עופר אלון, אבי פטאל, פרופסור עוזי רבי, ג'נט פטאל וטל אלון

   

  רבי התייחס למצב במדינות ערב אחרי האביב הערבי: "כרגע זה נראה לא טוב, אבל זה אולי השוק של המעבר. הקבוצות האיסלמיסטיות מכתיבות את הקצב וזה אולי ימשך כך לאורך העשור הקרוב. יש שיח פוליטי בעולם הערבי, שהוא מאוד אנטי ישראלי ועולה בקנה אחד עם הפופוליזם של התנועות האיסלאמיסטיות ולכן כוחה של הכלכלה לשמר את הנורמליות חשוב מאי פעם. ארה"ב של אובאמה איבדה גובה במזה"ת וזה משמעותי. החדירה של שחקנים חדשים כמו סין ורוסיה משמעותית".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים