שתף קטע נבחר

פעם "מרגל", היום כוכב. צפו בגרפל בסרט מצרי

מנגנון המודיעין הכללי של מצרים הכין סרט תיעודי לרגל 57 שנות קיומו. הסרט מתמקד במלחמת המוחות בין המודיעין המצרי לזה הישראלי ומקדיש חלק ניכר לגרפל, שנאסר בגין ריגול ושוחרר בעסקת חילופי אסירים. ולמה השאירו את מובארק מחוץ לסרט?

מנגנון המודיעין הכללי של מצרים מציין בימים אלה 57 שנים להקמתו, ואנשיו ניצלו את ההזדמנות כדי לספק לציבור הצצה נדירה לפועלו של המנגנון באמצעות סרט תיעודי שהכינו. הסרט סוקר את פעולותיו ו"מעשי הגבורה" של ארגון המודיעין מאז היווסדו ומתמקד בעיקר במלחמת המוחות שהתחוללה בין אנשי המודיעין המצרים לבין מנגנוני הביטחון של ישראל.

 

עוד חדשות בעולם :

 

הסרט, ששמו "דבר מולדת" ואורכו יותר מ-40 דקות, שודר שלשום בכמה תחנות לוויין במצרים. במשך כל שנות קיומו נהג מנגנון המודיעין המצרי להישאר מאחורי הקלעים ולא לספק לעולם מידע על אודותיו, אך עם פרסום הסרט התיעודי נראה שהוא חרג ממנהגו. 

 

מלחמת מוחות בין המודיעין המצרי למקבילו הישראלי. צפו בסרט

 

התעניין במצרים ובערבית? גרפל בפירמידות ()
התעניין במצרים ובערבית? גרפל בפירמידות

 

באופן מפתיע, או דווקא לא כל כך, אחד מכוכבי הסרט של מנגנון המודיעין המצרי הוא לא אחר מאילן גרפל, האזרח האמריקני וחייל צה"ל לשעבר, ששוחרר מהכלא המצרי רק לפני כמה חודשים במסגרת עסקת חילופי אסירים.

 

תייר תמים?

הרשויות במצרים החזיקו את גרפל במעצר במשך חודשים בטענה שריגל עבור ישראל והתסיס את הציבור במהלך ימי המהפכה העממית שהביאה להפלתו של חוסני מובארק מהשלטון. גרפל טען כי הוא בסך הכול תייר תמים שהתעניין במצרים ובערבית.

 

בסרט התיעודי נאמר כי "חשיפתו של האיש הזה (גרפל) הייתה הכרחית כדי שיהיה אפשר לשמור על נכסיה של מהפכת 25 בינואר וכדי למנוע מצעירי המהפכה למסור מידע שכל מרגל יכול לנצל אותו כדי לפגוע בביטחון הלאומי של מצרים". הקריין בסרט מסביר כי "הפעם המודיעין המצרי פיזר את מעטה הסודיות וחשף את האמת לגבי המרגל אילן גרפל, חייל צה"ל המשוחרר שהסתתר מאחורי פעילותו בארגון 'אנדרסון' לפליטים במדינות ערב". בסרט נטען גם כי הארגון שבו עבד גרפל היה מעורב בפעולות חבלה ו"שיתף פעולה עם האויב".

 

"גבורה מצרית" ()
"גבורה מצרית"

 

"הלקח: לא למסור מידע לזרים" ()
"הלקח: לא למסור מידע לזרים"

 

"גרפל הסית אזרחים להפגין נגד המשטר" ()
"גרפל הסית אזרחים להפגין נגד המשטר"

 

היללו את הנשיא המנוח. סאדאת בכנסת ()
היללו את הנשיא המנוח. סאדאת בכנסת

 

עוד נטען בסרט המצרי כי המודיעין המצרי עקב אחרי גרפל, שהשתמש בדרכונו האמריקני כדי לחפות על פעולות הריגול שלו, שנועדו לכאורה לבדוק את כוונות המהפכנים בכיכר א-תחריר בקהיר. "אילן גרפל פעל מטעם המודיעין הישראלי וזכה להדרכה בלמידת המנהגים והתרבות של העמים הערביים, במיוחד במצרים".

 

"קשר קשרים עם פוליטיקאים וביקר במסגדים"

בסרט נאמר גם כי "גרפל הפך לאיש שאחראי על שיתוף הפעולה עם המקורות והסוכנים ואיסוף מידע רב ערך מהם. הוא חי בין פוליטיקאים ומהפכנים והחל ליצור יחסים גם עם חלק מהפעילים הסלפים והפעילים של 'האחים המוסלמים'. הוא ביקר עמם במסגדים וטען כי הוא רוצה להמיר את דתו לאיסלאם".

 

"גרפל צילם מפגינים ומשוריינים צבאיים" ()
"גרפל צילם מפגינים ומשוריינים צבאיים"

 

על פי יוצרי הסרט, גרפל הסית אזרחים מצרים להפגין נגד המשטר והמשיך בפעילותו המודיעינית באמצעות צילום של מפגינים וכלי רכב משוריינים צבאיים, אולם בסוף הוא נפל לידי המודיעין הכללי של מצרים. בסרט נטען כי אחד הלקחים מתפיסתו של גרפל הוא שכל אזרח צריך להיזהר ממסירת מידע סודי ורגיש על המצב הפנימי במדינה.

   

דבר אחד שבולט לעין יותר מכול בסרט התיעודי של מנגנון המודיעין המצרי הוא העובדה שהוא מהלל את הנשיאים לשעבר, גמאל עבד אל נאצר ואנואר סאדאת - ומתעלם מהנשיא המודח מובארק, ככל הנראה, בניסיון שלא לעורר את זעמו של הציבור במצרים.

 

יתר על כן, כלי תקשורת במצרים ציינו את העובדה שמתוך הסרט עולה מסר שתוכנו: מדינת ישראל עוינת למצרים ואינה רוצה בשום אופן בטובתה. הסרט התיעודי תיאר את ישראל, על פי העיתון "אל-מסרי אל-יום", כ"מדינת הציונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חשיפתו הייתה הכרחית לשמירה על ביטחון מצרים". גרפל
צילום: גיל יוחנן
השאירו אותו מחוץ לסרט. מובארק
צילום: AFP
מומלצים