שתף קטע נבחר

תתעלמו, זה יעזור? איראן מצנזרת קשיי סנקציות

במה שנראה כהודאה נדירה במה שידוע לכול - שהעיצומים הבינלאומיים חונקים את איראן - הורה שר התרבות במדינה לכלי התקשורת שלא לדווח על השפעת הסנקציות "כדי שהמדינה לא תיפגע". וחמינאי טוען: "הסנקציות לא מפריעות לנו, המערב חיסן אותנו בעזרת 30 שנות עיצומים"

שר התרבות של איראן הורה לכלי התקשורת במדינה להימנע מלדווח על השפעת הסנקציות הבינלאומיות על טהרן, כיוון שהדבר עלול לפגוע באינטרסים של איראן במסגרת מאבקה הכלכלי במערב. הודעתו של שר התרבות האיראני היא הודאה רשמית נדירה במאמצים של טהרן לשלוט במידע בנוגע לבעיות הכלכליות שאיתן היא מתמודדת, בעקבות הסנקציות החריפות מצד העולם על רקע תוכנית הגרעין שלה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

השר מוחמד חוסייני, שהמשרד שלו הוא האחראי על הפיקוח על התקשורת, צוטט היום (ד') כמי שאומר שהחרפת הסנקציות מצריכה שיתוף פעולה מצד כלי התקשורת "כדי שהמדינה לא תיפגע". האזהרה אינה מתייחסת כנראה לכלי תקשורת זרים, שפועלים באיראן גם כך תחת מגבלות קשות.

 

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד(צילום: AP)

 

הודעת שר התרבות של איראן באה ימים אחדים בלבד אחרי שחרם הנפט שהטיל האיחוד האירופי על המדינה נכנס לתוקפו.

מדובר בצעד החריף ביותר של אירופה נגד איראן עד כה, והוא מצטרף לארבעה סבבים של סנקציות שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם על איראן בעשור האחרון ושהפכו אותה מבודדת יותר ויותר.

 

בשנה האחרונה דיווחו כלי תקשורת שיש להם כתבים באיראן כמה וכמה פעמים על ההשפעה ההולכת וגדלה שיש לסנקציות על חייהם של אזרחי איראן. בין השאר דווח על עלייה אדירה במחירי הבשר ועל תורים של אנשים הממתינים לקבל אזרחויות משגרירויות זרות כדי לברוח מהמדינה. גם ערכו של המטבע האיראני, הריאל, צנח.

 

מועצת הביטחון של האו"ם. ארבעה סבבי סנקציות (צילום: AP) (צילום: AP)
מועצת הביטחון של האו"ם. ארבעה סבבי סנקציות(צילום: AP)

 

אלא שהמנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, דחה היום את הטענות כאילו הסנקציות הבינלאומיות פוגעות בארצו, ואמר כי איראן "חזקה פי מאה" מכפי שהייתה בעבר. "האומה האיראנית עמדה בפני כל המזימות והסנקציות והתקדמה עד

כדי כך שהיום אנחנו חזקים פי מאה מכפי שהיינו לפני 30 שנה", אמר חמינאי בנאום בפני ועידת נשים בטהרן.

 

"בימים אלה סוערים במערב סביב הסנקציות, אבל הם אינם מבינים שהם עצמם חיסנו את איראן בעזרת הסנקציות שהוטלו עלינו במהלך 30 השנים האחרונות", אמר. האיסלאמיסטים עלו לשלטון באיראן במהפכה לפני 33 שנים. טהרן נוהגת להתייחס לעתים קרובות לסנקציות בביטול, וטוענת כי אין להן השפעה עליה, או לכל היותר יש להן השפעה מועטה בלבד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלי חמינאי. "חזקים פי 100 מבעבר"
צילום: AP
מומלצים