שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

סוריה: מחפשים מורדים - ואונסים את נשותיהם

אונס קבוצתי, רציחות ותקיפות אכזריות של השביחה: דו"ח של ארגון זכויות האדם "נשים במצור" טוען שכוחותיו של אסד משתמשים בתקיפות מיניות באזורי המורדים כטקטיקה לדיכוי ההתקוממות. נשיאת הארגון: "המצב הידרדר לחייתיות"

האם כוחותיו של בשאר אסד משתמשים באונס ובתקיפה מינית של נשים כחלק מהטקטיקה לדיכוי ההתקוממות? ארגון זכויות אדם בסוריה טוען שבמסגרת העימותים במדינה מבצעים כוחותיו של הנשיא שורה של מקרי אונס ותקיפת נשים - כך דיווחה אתמול (ד') סוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדו"ח, שחיבר הארגון "נשים במצור", תקיפה מינית של נשים באזורי המורדים הפכה לחלק מההתנהלות הצבאית במטרה לדכא את המורדים.

 

ההתקוממות בסוריה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בורחות מחומס (ארכיון). "לוקחים את האנושיות" (צילום: AFP, HO, SHAAM NEWS NETWORK) (צילום: AFP, HO, SHAAM NEWS NETWORK)
בורחות מחומס (ארכיון). "לוקחים את האנושיות"(צילום: AFP, HO, SHAAM NEWS NETWORK)

 

כבר בנובמבר שעבר פרסמה ועדה של האו"ם דו"ח שקבע כי כוחות הביטחון של נשיא סוריה אחראים לרצח מאות ילדים, לאונס ולעינויים של מתנגדי משטר. בפברואר השנה התקיים באו"ם דיון שבו טענו פעילי זכויות אזרח בסוריה כי "אנשי אסד אונסים מאות גברים וילדים".

 

מאז החל המאבק להפלת השלטון בדמשק, במרס 2011, התקבלו בארגון 81 דיווחים על תקיפת נשים, רובם מערים כגון חומס, המהוות מוקדים של המורדים ונפלו קורבן לתקיפות חוזרות ונשנות של הצבא. לורן וולף, העומדת בראש הארגון ופעלה בשנה האחרונה גם במאבק שנגע לתקיפות מיניות בכיכר תחריר במצרים, מספרת כעת שעדי ראייה בסוריה מספרים על מקרים רבים של אונס קבוצתי.

 

כמו כן נטען בדו"ח שחיבר הארגון כי 20 אחוז לפחות מהנשים שהותקפו נרצחו לאחר מכן. "המצב הידרדר לחייתיות", אמרה בראיון לסוכנות הידיעות. "במעשים הללו הם לוקחים את האנושיות מהנשים הללו. זה למעשה עוד רובד שבו מתנהלת המלחמה".

 

ההתקוממות בסוריה החלה לפני יותר מחצי שנה בעיר חומס וגבתה מאז יותר מ-17 אלף קורבנות. וולף מסבירה שאמנם אין עדויות לכך שהשלטון מורה לכוחותיו לאנוס או לתקוף נשים, אך הנתונים מצביעים על כך ש-67 אחוז מהתלונות על תקיפה מינית בתקופה האמורה יוחסו לחיילי הצבא הסורי או ל"שביחה", מיליציית הנאמנים של הנשיא אסד.

 

וולף מוסיפה כי הנשים שנפלו קורבן למקרי אונס קשורות על פי רוב לפעילים ב"צבא סוריה החופשי", הכוח העיקרי באופוזיציה בסוריה, ושהמטרה הייתה עונש או נקמה. וולף: "קיבלנו דיווחים על חיילים או אנשי שביחה שנכנסו לבתים וחיפשו גבר מכוחות המורדים, ולאחר מכן אנסו את אשתו".

 

מחברי הדו"ח מודים שמן הסתם אין הם מצליחים לאמת ולבדוק את כל התלונות שהתקבלו, מאחר שהקורבנות מתגוררות באזורים הנמצאים תחת התקפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה נגד אסד באידליב
צילום: AFP
מומלצים