שתף קטע נבחר

החשש מתממש: "מצב כתום" והפסקות חשמל

בחברת החשמל הוכרז "מצב כתום", לאחר שרזרבת הייצור ירדה באופן דרמטי. בעקבות זאת, סבלו תושבים בשרון, במרכז ובגליל התחתון מהפסקות חשמל, שארכו יותר מחצי שעה. חברת החשמל: תקלה בתחנת כוח, לא הפסקה יזומה

בחברת החשמל ביקשו מהציבור לחסוך והתריעו כי הפסקות חשמל יזומות בדרך - ואלו אכן הגיעו. למייל האדום של ynet פנו אזרחים מכפר סבא ותל מונד שבשרון, מודיעין שבמרכז וכפר משהד שבגליל התחתון, והתלוננו כי סבלו מהפסקות חשמל בסביבות השעה 12 בצהריים. מחברת החשמל נמסר כי הפסקות החשמל נבעו מתקלות ולא מפעולה יזומה.

 

צריכת החשמל במהלך גל החום - כתבות אחרונות:

 

לאחר בדיקה התברר כי בחברת החשמל הוכרז "מצב כתום", כלומר שרזרבת הייצור ירדה לרף של 400 מגה-וואט בלבד, או פחות מ-5% פער בין ביקוש להיצע. מחברת החשמל נמסר כי "עקב תקלה באחת היחידות בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון נגרמו מספר הפסקות חשמל במספר מקומות בארץ. יודגש, כי לא מדובר בהפסקות מאולצות עקב מחסור בחשמל, אלא בהפסקות שנגרמו בעקבות התקלה ביחידת הייצור. תוך 25 דקות הוחזרה אספקת החשמל לכל המקומות". 

 

בגלל הפסקת החשמל: הושבתו רמזורים ברעננה (צילום: יריב טריפון) (צילום: יריב טריפון)
בגלל הפסקת החשמל: הושבתו רמזורים ברעננה(צילום: יריב טריפון)

 

חברת החשמל מספקת מידע על זמינות החשמל באמצעות צבעים: ירוק, צהוב, כתום ואדום, המסמלים את הפער בין היקף הביקושים לבין יכולת ייצור החשמל. הצבע הירוק מציין כי אספקת החשמל סדירה; הצבע הצהוב מציין שהיקף ביקושי החשמל מתקרב לגבול יכולת הייצור ושהחברה פועלת לאיזון המערכת.

 

הצבע הכתום מצביע על ביקושים המתקרבים לגבול יכולות יצור החשמל, ועל כך שיש סיכון להתרחשות הפסקות חשמל. במצב כתום מבקשת חברת החשמל מלקוחות עסקיים להסיט את השימוש בחשמל משעות שיא או להפעיל גנרטורים עצמיים. במצב אדום גבוהים ביקושי חשמל מיכולת ייצור החשמל. במצב זה תבצע החברה הפסקות חשמל באזורים שונים, לפרקי זמן קצרים יחסית.

 

"משק האנרגיה במשבר עמוק"

תושבת כפר סבא סיפרה כי במשך קרוב לשעה לא היה חשמל בביתה: "המוקד של חברת החשמל לא היה זמין, לא קיבלנו התרעה מוקדמת". באזור נרשמו עומסים מכיוון שהרמזורים הפסיקו לפעול.

 

הבוקר אמר שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, כי משק האנרגיה נמצא "במשבר עמוק". במסיבת עיתונאים שנערכה בחדר הפיקוח של מחוז דן בחברת החשמל בתל אביב, בנוגע להתארגנות משק החשמל לקיץ 2012 ולגל החום הנוכחי,

פנה השר לנדאו לאזרחים וביקש מהציבור "להתגייס ולהשתתף בהתמודדות עם המשבר".

 

לנדאו ציין כי גל החום צפוי להגיע לשיאו בתחילת השבוע הבא והתייחס לאפשרות כי חברת החשמל תבצע בימים הקרובים הפסקות חשמל יזומות, עקב העומס הרב: "אנחנו פועלים להגביר את ייצור החשמל עם האמצעים שלרשותנו, ומהצד השני להפחית את הביקושים ולתת תמריצים לחיסכון בחשמל".

 

מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן ציין כי הקיץ הזה יהיה הרבה יותר חם מהשנה שעברה וכי הביקושים צפויים להגיע ל-11,500 מגה-וואט. הוא הוסיף כי הציבור נענה אתמול לקריאה לצמצם את צריכת החשמל בשעות השיא, שקטנה ב-200 עד 300 מגה וואט. אתמול כבר הזהירה חברת החשמל כי בשל עומס החום צפויים ביקושים גבוהים לחשמל ויש חשש ל"בצורת חשמל". בחברה אמרו כי עלולות להתרחש הפסקות חשמל לסירוגין, וקראו לציבור "להסיט שימוש במכשירים עתירי אנרגיה לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעננה, היום. הרמזורים לא פעלו
צילום: יריב טריפון
מומלצים