שתף קטע נבחר

בעיניים של נסראללה: הצנחנים תרגלו סמוך לגבול

6 שנים אחרי המלחמה בצפון, "כבשו" לוחמי גדוד 202 "כפר לבנוני" ותרגלו שני ק"מ בלבד מגדר המערכת "פיגוע חטיפה" שמסתיים בחדירה לצד השני. את "מחבלי חיזבאללה" דימה גדוד 101. "המוכנות להיכנס נעה בין שעות מעטות ל-50 שעות"

כחלק מהמסקנות והלקחים של מלחמת לבנון השנייה שפרצה בדיוק לפני שש שנים בדיוק, ממשיכים בצה"ל לתרגל תמרונים של כניסה קרקעית ללבנון. מאות לוחמי גדוד 202 של חטיבת הצנחנים שעסוק בימים אלו בפעילות המבצעית השוטפת בגזרת בירנית, "שברו" אתמול (יום ד') שגרה בצורה חריגה.

 

"מחלצים פצוע". לוחמי גדוד 202 מתכוננים למלחמה הבאה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
"מחלצים פצוע". לוחמי גדוד 202 מתכוננים למלחמה הבאה(צילום: יואב זיתון)

 

6 שנים למלחמת לבנון השנייה - דיווחים נוספים ב-ynet:

אולמרט: המלחמה פרצה בגלל כישלון הדרג הפיקודי

מלחמת לבנון הבאה תהיה שונה: 'גולדסטון יחוויר'

 

ביוזמת החטיבה הסדירה ולא כחלק מהגרף השנתי של אוגדת הגליל, יצאו הלוחמים מהמוצבים, הפסיקו למשך קרוב לשעה את המארבים והסיורים, ונטלו חלק בתרגיל גדודי - שני קילומטרים בלבד מגדר המערכת.

 

גדודי צה"ל מבצעים בדרך כלל את התרג"דים (תרגילים גדודיים) בתקופת האימונים המוגדרת ולא באמצע התעסוקה המבצעית. לוחמי הגדוד, בפיקודו של סא"ל איתמר, ביצעו את התרגיל במתווה שעשוי לדמות את פתיחת המלחמה הבאה בצפון: "פיגוע חטיפה" על הגדר במהלך סיור של צה"ל שבמהלכו "נהרגים" כמה לוחמים. בהתראה קצרה ובלי להתמהמה, בניגוד למה שקרה לפני שש שנים, הגדוד שנמצא באותו רגע בגזרה הוא זה ש"נכנס" פנימה לתוך לבנון.

 

מתרגלים לחימת לילה ב"שמורת הטבע של חיזבאללה" (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מתרגלים לחימת לילה ב"שמורת הטבע של חיזבאללה"(צילום: יואב זיתון)

 

התמרון שביצעו הלוחמים כלל "חצייה של הגבול", "התקדמות קרקעית" מבצעית בלילה לאורך 14 ק"מ, ו"כיבוש" של כפר לבנוני שיעי כדוגמת מארון א-ראס, שידוע כמעוז של חיזבאללה. במהלך התרגיל "כבשו" הלוחמים את הכפר הצ'רקסי גוש חלב, וניהלו לאחר מכן חילופי אש בכדורים חסרי קליע "מחבלי חיזבאללה" שברחו ל"שמורת הטבע" – אותו מרחב לחימה קשה שכולל צמחייה סבוכה ותוואי קרקע של ואדי עמוק ועצים גבוהים. שמורת הטבע שנבחרה לתרגיל הייתה יער ברעם, הצמוד לגוש חלב.

 

"אין יותר דומה ללחימה בלבנון מבחינת השטח, ממה שעשינו פה", הסביר ל-ynet גורם בכיר בחטיבה. "אלו אותן טרסות גבוהות שיש בכפרים הלבנונים, אותם שיחים גבוהים, אותם כפרים, מסגדים וכנסיות, בדיוק אותן שלוחות. הבאנו גם כלי רכב שדימו טנקים שמלווים את הלוחמים, ושילבנו אמצעים פירוטכניים בשמורת הטבע שדימו את ירי המרגמות נגד כוחותינו. את 'מחבלי חיזבאללה' שארבו לחיילנו אותם דימו חיילי גדוד 101, ויחידת תצפיות העניקה פתיחת שטח לכוחות".

 

"אלו אותן טרסות גבוהות שיש בכפרים הלבנונים". מתרגלים סמוך לגדר המערכת (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
"אלו אותן טרסות גבוהות שיש בכפרים הלבנונים". מתרגלים סמוך לגדר המערכת(צילום: יואב זיתון)

 

הגורם הבכיר הוסיף כי "המטרה שלנו היא לשמור על המתח המבצעי של כוחות הגזרה, שיבינו שמעכשיו לעכשיו הכול יכול להשתנות. רוב הגדוד יצא לתרגיל, והשארנו את המינימום האפשרי במוצבים". סגן מפקד החטיבה, סגן-אלוף איתן, הדגיש כי הכניסה לכפר נעשתה בתיאום מלא עם המועצה המקומית

 ולא כללה שימוש באש כדי לא להפריע למנוחת התושבים. בחטיבה ציינו כי המוכנות להיכנס ללבנון מרגע קבלת הפקודה היא "בין שעות בודדות ל-50 שעות, תלוי באופי המבצע".

 

התרגיל של הצנחנים שאותו יזם מפקד החטיבה, אלוף-משנה אמיר ברעם, הגיע על רקע המתיחות בגבול, שבאה לידי ביטוי בתחילת השבוע במקרה נוסף של כמעט תקרית בין צה"ל לצבא לבנון. לוחמי החטיבה שוב נדרכו בגזרת רכס רמים במהלך סיור שגרתי, כאשר כוח מצבא לבנון כיוון לעברם את נשקם מטווח קרוב, כשרק גדר המערכת מפרידה בין שני הצדדים.

 

אורך רוח ואיפוק של המפקדים הישראלים בשטח הביא לכך שגם הפעם, כמו במקרה כמעט זהה שאירע בגזרה לפני כשבועיים, לא נרשמו חילופי אש בין הצדדים. באוגדת הגליל הסבירו באחרונה כי נוכחות אנשי חיזבאללה על הגדר נעשית אמנם באופן מוסווה, על אזרחי, בניגוד למה שהיה ערב המלחמה ב-2006, אך איסוף המודיעין שלהם על כוחות צה"ל מהווה חלק מההכנות שלהם למלחמת לבנון השלישית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין יותר דומה ללחימה בלבנון". לוחמי גדוד 202 בפעולה
צילום: יואב זיתון
יזם את התרגיל. אל"מ ברעם
צילום: טל שחר "ידיעות אחרונות"
מומלצים