שתף קטע נבחר

השומר עדי אנוכי? ההיסטוריה של רצח עדי מדינה

נסים ימין נרצח ב-2004 בירי מהחלון בעת שצפה בטלוויזיה, יוני אלזם הורעל בתאו ב-2005 בעודו עצור, והמודיע המשטרתי אייל סלהוב נרצח בפרדס ב-2006. מאז הוקמה בישראל הרשות להגנת עדים, אבל גם זה לא סייע לדוד חקק שחוסל הבוקר ביפו

ב-31 במאי 2004 ישב נסים ימין בסלון ביתו בחולון עם שני ילדיו וצפה בטלוויזיה. ימין, עבריין לשעבר המרותק לכיסא גלגלים, היה זה שהפליל כעד מדינה את ראש כנופיית רמת עמידר, יוסי הררי, ושלח אותו לשבע שנים בכלא. ב-21:00 באותו ערב הגיעו אלמונים לביתו בשכונת קריית שרת והציבו סולם מתחת לדירה שבקומה הראשונה. אחד מהם טיפס עליו עד שהגיע לחלון הדירה, ירה בו ובילדים ונמלט עם חברו על אופנוע. כוחות מד"א ומשטרה הוזעקו למקום והחלו בפעולות החייאה אולם כעבור זמן קצר נקבע מותו של ימין. שני הילדים פונו במצב קל לבית החולים וולפסון. שמונה שנים חלפו מאז, אבל רצח עד המדינה דוד חקק הבוקר (ה') ביפו עלול ללמד שהלקחים מפרשת ימין לא הופקו כראוי. ואם הופקו - לא יושמו כראוי.

 

רצח עד המדינה ביפו - כתבות נוספות ב-ynet:

 

לאחר הרצח של ימין ב-2004, כשעומתו במשטרת איילון עם הטענה שהאיש לא זכה לאבטחה חרף העובדה ששימש בעבר עד מדינה, אמרו: "בשנים האחרונות עדי המדינה נשמרים על ידנו עד אשר מתבצעת הערכת מצב לפיה הם לא זקוקים עוד לשמירה. כך היה במקרה הזה".

 

לכאורה השתנה רבות בשמונה השנים שחלפו מאז הרצח של ימין ועד הרצח של חקק. מספר מקרים נוספים של פגיעה בעדי מדינה  - לצד הליך חקיקה ארוך - הביאו ב-2008 להקמת הרשות להגנת עדים שמתפקדת כיחידה במשרד לביטחון פנים. במשרד אמרו היום כי מקרים מסוג זה הם בדיוק הסיבה שוועדת לדור (הצוות שהמליץ להקים את התוכנית) שמה דגש על רשות להגנת עדים, ש"מבטיחה אבטחה פיזית ומעטפת כלכלית וטיפולית לעדי מדינה ובני משפחתם בישראל".

 

עם זאת, הבהירו שם, חקק לא היה חלק מתוכנית זאת. גורלו דומה לזה של אחרים שנרצחו בעשור האחרון עוד לפני שהרשות להגנת עדים החלה לפעול. אלה סיפוריהם.

 

ההרעלה של יוני אלזם

יוני אלזם מיפו נידון למאסר עולם בשל חלקו ברצח חנניה אוחנה במסגרת מלחמות בעולם התחתון. במהלך מאסרו הוא נחשב לאסיר טעון הגנה בהפרדה ארצית, מכיוון שנשקפה סכנה ממשית לחייו. ב-13 בדצמבר 2005 הוא היה אמור להעיד במשפטו של הנאשם המרכזי בפרשה, שמעון זריהן, אולם שעות ספורות קודם לכן הוא נמצא מת בתאו. חוות דעת רפואית שניתנה לאחר מכן קבעה כי הוא מת מהרעלה חריפה של ציאניד.

 

יוני אלזם ז"ל. הורעל בתא המעצר (צילום: אבי כהן) (צילום: אבי כהן)
יוני אלזם ז"ל. הורעל בתא המעצר(צילום: אבי כהן)

 

בעקבות מותו הופסקו ההליכים המשפטיים נגד זריהן, והוא שוחרר. הוריו של אלזם הגישו תביעה אזרחית נגד שירות בתי הסוהר, בדרישה לפיצויים של כעשרה מיליון שקלים, וב-2009 זיכה בית המשפט העליון את אלזם ממעורבותו ברצח. לאחר הזיכוי אמר אביו מיכאל: "אני עוד לא יודע מי הרעיל אותו, מאוד הייתי רוצה לדעת".

 

נסיבות המוות נותרו עלומות עד עצם היום הזה, אולם לפי אחד החשדות, עבריין ששהה עם אלזם בתא הכריח אותו לשתות את הרעל.

 

חקירת המבקר על רצח המודיע סלהוב

עד המדינה חקק שנרצח הבוקר העיד בעבר נגד ארגון הפשיעה של אבי רוחן – שכבר נקשר בעבר לסיפור דומה. אחד מחייליו של רוחן, אייל סלהוב מפרדס כץ, היה סוכן שעבד בשירות המשטרה מאז 1997. ב-6 באוקטובר 2006, יומיים לאחר פגישתו האחרונה עם גורם משטרה שהפעיל אותו, הוא נמצא מת בפרדס בין רמת גן לפתח תקווה.

 

לאחר הרצח הועלו טענות נגד המשטרה ולפיהן המפעילים לא הקפידו על אמצעי זהירות וגרמו למותו של המודיע. טענות אלה עמדו במוקד תלונות שהגיעו למשרד מבקר המדינה ובעקבות זאת אף נפתחה חקירה נגד בכירים במשטרה, בהם ניצב יוחנן דנינו, שהביאה לדחיית מינוי המפכ"ל.

 

על-פי המידע שהגיע למבקר, סלהוב עבד בשירות המשטרה בין 1997 ל-2005, אולם לאחר מכן הומלץ לא להשתמש בו עוד כמקור. חרף זאת, הוא גויס בשנית והופעל במשך עשרה חודשים כמקור משטרתי בארגון של רוחן - באופן שחשף אותו, לפי הטענות, לסכנת חיים. מהעדויות שנמצאו בידי המבקר, יום לפני הרצח התקשר איש משטרה לטלפון הנייד של סלהוב ולא הקפיד על שימוש בשמות צופן. הוא לא היה מודע לכך שבמקום סלהוב ענה לטלפון עבריין אחר שהתחזה לו וככל הנראה הבין שסלהוב הוא מקור משטרתי.

 

הזמנת חיסול העד של עו"ד פינקלשטיין

בימים אלה מתנהל משפטו של עו"ד גור פינקלשטיין, הנאשם בשורה של עבירות חמורות, בהן ניסיון לרצוח את בן הזוג של גרושתו, כוונה לפוצץ את מבנה כת הסיינטולוגיה ביפו ובניסיון לפגוע בבכיר בעיריית תל אביב. ההסתבכות שלו המשיכה גם כשהיה מאחורי סורג ובריח: המשטרה טענה שבאמצעות אסיר בכלא השרון הוא התכוון להזמין חיסול של עד מדינה שאמור היה להופיע במשפטו.

 

לבסוף, אחרי שהבין מי עומד להפליל אותו, הוא בחר לנסות לחסל עד תביעה אחר. על פי החשד, ביולי שעבר העביר אביו של פינקלשטיין עשרות אלפי שקלים לשוטר סמוי שהתחזה למחסל.

הוא נעצר, ובמקביל נעצר פינקלשטיין הבן בעודו בכלא, ביחד עם העציר שדרכו הזמין את החיסול. בכל אותה עת היה העד במעצר מוגן.

 

בשבוע שעבר חשף ynet את התיעוד של ניסיון הזמנת הרצח. "פה יש לך 5,000 בשקלים", אמר אביו של עו"ד פינקשלטיין, שנשלח על ידי בנו להעביר את התשלום. בצדה השני של המעטפה נמצא סוכן משטרתי סמוי, "מחסל" שגורם לאב להאמין בכנות כוונותיו ובעצם מנע את ההתנקשות.

 

"אל תיצור איתי קשר בטלפון הזה", אמר הסוכן. "אחרי שנגמור את הבחור, יתחילו לדבר על זה בטח, יהיה רעש פה ושם. אתה רק מה העניינים, אפילו לא מראה סימני שמחה. אתה מבין? השבוע הזה, בעזרת השם, אני אסגור את הסיפור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הרצח, הבוקר ביפו
צילום: מוטי קמחי
צילום רפרודוקציה: טל כהן
נסים ימין
צילום רפרודוקציה: טל כהן
צילום: אבי כהן
יוני אלזם
צילום: אבי כהן
אייל סלהוב
צילום רפרודוקציה: מוטי קמחי
מומלצים