שתף קטע נבחר

לונדון 2012: המדריך לתייר הישראלי

הכרטיסים האטרקטיבים, המופעים בהייד פארק, השופינג. רגע לפני האירוע הענק של השנה, שליחנו ללונדון עושה סדר

פחות משבועיים מטקס הפתיחה והיו"ר סבסטיאן קו מבטיח שנותרו רק הטאצ'ים האחרונים. "הכל מוכן ובעיקר כל מה שנחוץ כדי לתת לספורטאים עצמם ואת זה אני אומר כספורטאי, את התנאים המקסימלים וזה מה שעושה את ההבדל בין אולימפיאדה טובה לאולימפיאדה טובה מאוד".

 

 

אם המשחקים ינוהלו כמו התסרוקת המוקפדת של קו, כל שערה במקום, ההצלחה מובטחת. היו"ר הופיע במסיבת עיתונאים בה השתתפו למעלה מ-150 נציגים של כלי תקשורת מהעולם. שאלו אותו את השאלות הרגילות על כרטיסים, ביטחון, מוכנות וקו סיפק את השתובות המצופות: הכל טוב.

 

סבסטיאן קו. אופטימי לקראת פתיחת המשחקים (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
סבסטיאן קו. אופטימי לקראת פתיחת המשחקים(צילום: מודי קרייטמן)

 

בכיכר טרפלגר או כיכר השעון התיירים ממשיכים לעשות פוזות ולהצטלם בחזית השעון הדיגיטלי שמונה את הימים והשניות לטקס הפתיחה. ברקע פועלים מקימים את הבמות הגדולות לטובת מסכי הענק והמופעים ורחוב ריג'נט שמוביל מפיקדילי לרחוב הקניות, רחוב אוקספורד, הפך לשדרת דגלי כל האומות שמשתתפות במשחקים. גם דגל ישראל נתלה כמו שצריך, בין דגלי איטליה ואירלנד, בקו ישר עם הכניסה לחנות הצעצועים הגדולה המליס.

 

המדריך המלא

המשחקים האולימפיים מעבר לפינה ולמרות שמזג האוויר הגשום והסוער מתאים יותר לאולימפיאדה של ברווזים, מי שיסתובב סמוך למתחם האולימפי בערב, יוכל לראות את הלייזרים המדהימים שעולים השמיימה מהחזרות לטקס הפתיחה שמתקיימות באיצטדיון המרכזי.

 

כיכר טרפלגר. מושכת תיירים רבים (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
כיכר טרפלגר. מושכת תיירים רבים(צילום: מודי קרייטמן)
 

 

גם מסביב, במתחם האולימפי, אפשר כבר לראות לאן המיליארדים נשפכו. כמעט 9 מיליארד ליש"ט הושקעו בתשתית ובקישוטים למשחקים האלה ומי שינחש בכמה הסתכמה עלות המשחקים באולימפיאדה האחרונה שהתקיימה בלונדון ב-1948, יקבל זוג כרטיסים לאופרה בגרוש.

 

לונדון 2012 - חגיגה אולימפית ב-ynet ספורט:

 

התשובה הנכונה היא 750 אלף ליש"ט. מדובר בשנים של אחרי המלחמה כשאוכל עוד חולק בקיצוב. הספורטאים שהתקבצו אז מ-22 מדינות זכו לקיצבה כפולה מהמותר, בגלל מעמדם. אז אגב, עוד עישנו לצד המסלול כדי להירגע אחרי מרוץ.

 

אם אתה לא ברווז, לפחות תצלם... (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אם אתה לא ברווז, לפחות תצלם...(צילום: gettyimages)

 

אני והילדה בת ה-87 עומדים ברחוב פולהאם. לפתע חותכת את הרחוב משאית פתוחה ועליה קשורים וונלוק ומנדויל בגובה מטר וחצי כל אחד . הילדה, אוהדת שרופה של פולהאם, מעווה את הפנים:"באולימפיאדה של 1948 היה עוד קיצוב. אנשים לא מבינים מה זה. ביצה אחת פעם בחודש".

 

חגיגות המלכה הסתיימו, גם משחקי היורו ואליפות ווימבלדון, ולונדון מתרכזת עכשיו רק בדבר אחד: ביצירת האווירה לקראת המשחקים. וזה מצליח. מסע הלפיד למשל, הפך למופע שמלהיב את הבריטים ברחבי הממלכה. יותר מ-5 מיליון בסה"כ הצטופפו עד כה בתחנות שעבר הלפיד, כדי להריע לבן השכונה או העיר במה שהפך להפנינג אחד גדול.

 

תתרכזו כשאתם אוכלים. מסעדה בלונדון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
תתרכזו כשאתם אוכלים. מסעדה בלונדון(צילום: gettyimages)

 

האנגלים אכן מגלים יצירתיות ודמיון. מטפסים עם הלפיד הבוער על בניינים, יורדים איתו בחבל, מעבירים אותו ברכבת קיטור, בסירות, ברכבלים והמסע יגיע לשיא כשהלפיד יועבר למרכז לונדון סמוך לטקס הפתיחה וזה יקרה ב-26 ביולי. למי שיזדמן ללונדון באותו יום כדאי יהיה להגיע לנוטינג היל ולמחרת יסיים הלפיד את המסלול הארוך שעבר ב-70 הימים ו-80 המייל (128.7 ק"מ) מאז שנחת בחופיה הדרום מערביים של בריטניה, באיצטדיון האולימפי. את הלילה האחרון שלו בלונדון לפני שייכנס לאיצטדיון, יעשה הלפיד באירוע המוני שיתקיים ב-26 בערב בהייד פארק עם הופעות של אמנים כמו דיזי רסקל והמבוקשים.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

מסע הלפיד עבר בסה"כ בהצלחה, חוץ מכמה אירועים מביכים, באחד מהם כבה הלפיד כשהועבר במתחם תחרות הסללום לקאנו ובאחר כשאנגלי התפשט ורץ עירום לפני שיירת הלפיד כשעברה בעיירה הנלי שעל הנהר וכמובן נעצר. הוא ידע מה הוא עושה כי הלפיד בדיוק עמד להיות מועבר לידיו של גדול הספורטאים הבריטים החיים, סטיב רדגרייב, שזכה ב-5 מדליות זהב אולימפיות בחתירה.

 

דגל ישראל מתנוסס בגאווה ברחובות לונדון (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
דגל ישראל מתנוסס בגאווה ברחובות לונדון(צילום: מודי קרייטמן)

 

הבעיה של המארגנים היא בדיוק טיפוסים כאלה, אקסביציוניסטים שמבקשים לקצור תהילה לעצמם גם במחיר הפרעה לאירוע ציבורי. זה

 קרה במסע הלפיד, זה שיבש לחלוטין את מרוץ הסירות הידוע בין קיימברידג' לאוקספורד באפריל כשתמהוני קפץ למים והפסיק אותו והחשש הוא שתמהונים כאלה ישבשו את המרוצים שיתקיימו במקומות ציבוריים כמו המרתון או מרוץ האופניים.

 

כרטיסים

עדיין נותרו כרטיסים למספר מצומצם של תחרויות כמו כדורסל, כדורעף חופים, איגרוף, כדורעף, הוקי, שייט ועוד. הבעיה: מי שלא תושב בריטניה או אחת ממדינות השוק המשותף, לא יוכל לקנות ישירות, אלא רק מהסוכן המורשה מהוועד האולימפי בישראל וזה קצת מסובך. מי שבכל זאת יצליח, באמצעות אולי חבר בבריטניה, יגלה שהכרטיסים שנותרו גם מצומצמים וגם יקרים. בכדורסל למשל, נותרו כרטיסים רק למשחקי הנשים. חצאי הגמר בין 35 ל-125 ליש"ט ולגמר בין 50 ל-325 ליש"ט.

 

כמה תשלמו כדי לראות את זה? כדורעף חופים (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
כמה תשלמו כדי לראות את זה? כדורעף חופים(צילום: יובל חן)

 

למשחקי כדורעף חופים לעומת זאת, שייתקיימו ברחבת המסדרים סמוך לארמון בקינגהאם, נותרו כרטיסים לכל השלבים. לגמר גברים למשל, כרטיסים במחירים בין 95 ל-450 ליש"ט ולגמר נשים כבר לא נותרו כרטיסים.

 

ביטחון

רבות דובר בחשש המארגנים מפיגועים בתקופת המשחקים. ב-6 אתרים הוקמו על גגות בניינים גבוהים בסיסים צבאיים קטנים עם סוללת טילים נגד מטוסים. מי שבינתיים חושש הם הדיירים באותם בניינים שחלקם ניסה לעתור לבית המשפט נגד הצבת הטילים בבתי המשפט, אך גם זה לא צלח. לפי משרד הביטחון אין התראות כלשהן והטילים רק הוצבו כמו ששהוצבו בבייג'ינג באולימפיאדה וגם באתונה לפני 8 שנים, כלומר חלק ממה שנקבע כנוהג.

 

צבא של 23 אלף מאבטים. אתם יכולים להיות רגועים (צילום: AP) (צילום: AP)
צבא של 23 אלף מאבטים. אתם יכולים להיות רגועים(צילום: AP)

 

החל משבת ה-14 ביולי, נקבעה פיסת השמים מעל למתחם האולימפי כאסורה לטיסת כלי טייס אזרחיים עד לתום המשחקים.

 

המשחקים האלה יהיו מאובטחים על ידי "צבא" של 23 אלף מאבטחים בעלות מטורפת של 300 מיליון ליש"ט. הבעיה "הקטנה" של החברה שזכתה בחוזה הייתה לגייס כל כך הרבה מאבטחים והנסיונות מקיפים אפילו קציני משטרה שפרשו לפנסיה ואולי יחזרו ללבוש מדים לטובת חאלטורה מכניסה.

 

נראה אתכם עומדים מולם. שוטרים בריטים (צילום: gettyiamges) (צילום: gettyiamges)
נראה אתכם עומדים מולם. שוטרים בריטים(צילום: gettyiamges)

 

הבעיה היא שהחברה לא הצליחה לגייס ולאמן מספיק מאבטחים וזו הסיבה שתראו הרבה לובשי מדים במתחם, כ-3,500 חיילים. תיירים שיזדמנו למתחם או לסביבותיו יכולים להרגיש בטוח. אחרי הכל מי שמאמן את המאבטחים הוא לא אחר ממפקד כוחות בריטניה באפגניסטאן בעבר, האלוף אליסטר דיוויס. מה שעבד (אם כי לא תמיד) נגד הטליבאן, אולי יעבוד גם נגד מי שינסה לשבש את המשחקים.

 

פעמונים

אירוע הפעמונים אמור להיות אחד המרגשים באולימפיאדה. אם תזדמנו ללונדון או לבריטניה ב-27 ביולי בשעה 8:12 בבוקר, תביאו פעמון. באותה דקה, כל מי שיש פעמון בסביבתו, אופניים, כנסייה, אנייה, רכבת, פעמון בית ספר, קטן או גדול, יצלצל בו כדי לציין את היום הראשון של המשחקים האולימפיים. אומרים שהאירוע ההמוני הזה ייכנס לספר השיאים של גינס ויעביר גל של התרגשות לא רק בבריטניה אלא גם ברחבי העולם, שיצפה ברגע הזה בשידור ישיר.

 

פעמון כזה יכול להיות שגם תמצאו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פעמון כזה יכול להיות שגם תמצאו(צילום: AFP)

 

במסגרת ההכנות לאירוע, חנויות אופניים למשל מציידות לקוחות בפעמונים כדי שיצלצלו בדרך, בעלי פאבים רוכשים פעמונים אותם יחלקו על הבוקר ויהיו גם הרבה בעלי דירות ובתים שיעמדו בחוץ ויצלצלו בפעמוני הכניסה שלהם. אם זה יעבוד, וזה יעבוד, זו תהייה חוויה חד פעמית ובלתי נשכחת.

 

מסכי ענק

גם בלי כרטיסים אפשר יהיה ליהנות מהמשחקים בחברותה. בהייד פארק מתקינים בימים אלה מסכי ענק ובמות בידור למופעים. מסכים כאלה גם יוצבו בפארק ויקטוריה שסמוך למתחם האולימפי במזרח העיר ובכיכר טרפלגר באולימפיאדת הנכים בלבד.

 

ליהנות מהאולימפיאדה גם בלי כרטיסים. מסכי ענק, איך לא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליהנות מהאולימפיאדה גם בלי כרטיסים. מסכי ענק, איך לא(צילום: AFP)

 

הייד פארק

הגשמים הקשים הפכו את הפארק הירוק לעיסה של בוץ ומנהלי הפארק עושים מאמצים גדולים להכשירו למופעי הרוק הגדולים. החשש הוא שהבוץ יקשה על עבודות השיקום ומזג האוויר הקשה כבר גרם לביטול כמה פסטיבלי מוזיקה בעיר. בין השאר בוטל קונצרט האיחוד בין קיילי מינוג וג'ייסון דונובן ועתה נעשה מרוץ נגד השעון להכשיר את הקרקע לקונצרטים של ברוס ספרינגסטין בשבת, ושל מדונה בשבת הבאה (ה-17 ביולי) ושל דוראן דוראן בליל טקס הפתיחה.

 

הייד פארק ממעוף הציפור. כדאי לבקר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הייד פארק ממעוף הציפור. כדאי לבקר(צילום: gettyimages)

 

בידור

הרבה אירועים מתקיימים בלונדון במהלך המשחקים. על קצה המזלג תוכלו ליהנות מפסטיבל העולם: על הגדה הדרומית של הנהר, מהקטע

 של היכל התרבות רויאל פסטיבל הול הענקי עד לתיאטרון הלאומי. מופעים שרבים מהם ללא תשלום, כוללים את "אוטופיה אפריקאית" שזה פסטיבל אמנות מאפריקה, מופע המוני מוזיקלי (ב-28 ביולי) ו-12 ימי חגיגות מה-1 באוגוסט עד ה-12 עם אמנים כמו לורי אנדרסון (3 באוגוסט), לו ריד (ב-10 באוגוסט) ומיוזיקל הדיסקו האמריקאי "הרקולס וסיפור אהבה" (ב-6 באוגוסט), המיוזיקל היחידי בו הקהל מצטרף בריקודים למופע. עד לסוף ספטמבר יתקיימו שם גם מופעי קרקס וקברט יומיומיים עם קוסמים ואקרובטים מכל העולם.

 

ברחבי לונדון מתקיים פסטיבל לונדון 2012 שהתחיל ביוני ויסתיים ב-9 בספטמבר. 12 שבועות של חגיגה שבין מופעי החינם, שווה לציין את ה"ווסט אנד חי" בכיכר טרפלגר ב-23 וב-24 ביולי, עם מיטב שחקני המיוזיקלס של במות לונדון בהופעה.

 

אפשר ללכת גם לקברט בזמן הפנוי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אפשר ללכת גם לקברט בזמן הפנוי(צילום: MCT)

 

קניות

מרכז הקניות האדיר בבריטניה ווסטפילד מזרח, צמוד למתחם האולימפי (תחנת סטרטפורד) עם 450 חנויות ובתי כלבו, עשרות מסעדות וקזינו הגדול בממלכה שפועל 24 שעות ביממה.

 

תערוכות מיוחדות

בבניין האופרה בקובנט גארדן תוצג תערוכה מיוחדת בשם "מסע אולימפי" שתספר את סיפור 100 שנות המשחקים האולימפיים בתלבושות ולפידים מכל אולימפיאדה ואפילו מדליות שחולקו ב-1896 יהיו שם.

 

אסור להחמיץ. התערוכות בקובנט גארדן (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אסור להחמיץ. התערוכות בקובנט גארדן(צילום: gettyimages)

 

סרפנטיין

בלי קשר, שווה ללכת לגלריה שבלב הייד פארק, לראות את התערוכה של יוקו אונו ובעיקר את הביתן הזמני שהוקם בחזית הגלריה על ידי האדריכל השוויצרי הענק הרצוג והאמן הסיני הנודע, איי וויי וויי. המבנה הוא יצירת אמנות בפני עצמו.

 

בגלריית טייט שבפימליקו תצוגה של פוסטרים אולימפיים אוריגינלים ובגלריית הפורטרטים הלאומית שבין כיכר טרפלגר לכיכר לסטר, פורטרטים של 100 האישים שאיפשרו את המשחקים האלה. והעיקר, נסו גם ללכת לאן שלא הולכים התיירים ואם אפשר ברגל.

 

יאללה, לפאבים. הלונדונים (צילום: טום בראדלי) (צילום: טום בראדלי)
יאללה, לפאבים. הלונדונים(צילום: טום בראדלי)

 

מסע פאבים קטן מרוט'ריט' למשל. 22 דקות מרחוב אוקספורד. התחנה באזור המזחים בעבר נפתחה במקור ב-1869 במתחם ששימש

 לפריקת אניות שהביאו סחורות מכל רחבי האימפריה. אפשר להגיע אליה בקלות ברכבת העילית, תחנה אחת מקנדה ווטר שעל קו הג'ובילי.

 

סמוך אליה ממוקם פאב בשם MAYFLOWER שבמקור הוקם במאה ה-17 ושנחשב לאחד הטובים בלונדון.

לא נכביר בהיסטוריה, אבל לכל פאב בדרך סיפור מרתק, כמו פאב בשם אנג'ל, שממוקם על בסיס הפונדק ממנו יצא הקפטן קוק למסעו באוסטרליה. גם הוא ממוקם על המים על בסיס מבנה עתיק מהמאה ה-14 עם מרפסת יפה ממש על הנהר.

 

את הבירה השלישית והאחרונה תוכלו ללגום בפרוספקט אוף וויטבי, פאב מהמאה ה-16 של דייגים בעבר. אם לצייר האנגלי הנודע, טרנר, המראה מהפאב סיפק השראה לציורים ואם צ'ארלס דיקנס שתה שם, שווה לסיים בו את המסלול המיוחד הזה. כדי להגיע לשם צריך לחצות את הנהר בנסיעה של 2 דקות ברכבת מתחנת המוצא Rotherhithe לתחנה בצידו השני של הנהר וופינג Wapping ומשם כמה דקות ברגל לפאב המסומן בקישור כ-B.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחובות לונדון
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים