שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יום הבסטיליה ביפו: כתובת 'צדק בשביל לי זיתוני'
  בבית השגריר הצרפתי בישראל חגגו את החג הלאומי הצרפתי. החבר של לי זיתוני ז"ל הקרין כתובת על קיר הבית שבו נערך הטקס. הנשיא פרס, שהשתתף בחגיגות, השווה בין המהפכה הצרפתית למחאה החברתית בארץ

  במהלך חגיגות יום הבסטיליה של צרפת, שנערכו בבית השגריר הצרפתי בישראל ביפו, הקרין חברה של לי זיתוני ז"ל כתובת אור עם המילים  'justice pour lee' (צדק בשביל לי) על גבי הקיר החיצוני והמרכזי של הבית למשך כחמש דקות. "היום אנחנו לא באנו לעשות הפגנות, עברנו את השלב הזה" אמר הערב (יום ה') ל-ynet רועי פלד, חברהּ של לי. 

   

  הערב נחגג יום הבסטיליה, החג הלאומי של צרפת, בבית השגריר כריסטוף ביגו. לחגיגות העצמאות הגיעו כ-2,000 מוזמנים ביניהם הנשיא שמעון פרס, פוליטיקאים, שרים, אנשי תרבות וחוגגים רבים. למקום הגיעו גם גלעד שליט ואביו נועם.

   

  הכתובת על בית השגריר ביפו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הכתובת על בית השגריר ביפו(צילום: מוטי קמחי)

   

  השגריר ביגו הזכיר במהלך האירוע את זיתוני. השגריר אמר כי הוא נרגש מכך שאביה הסכים לקבל את המלצתו להגיש תלונה בצרפת על הריגת בתו. "אני מודה לו ויודע שעשה את ההחלטה הנכונה למרות שזה לא קל", הוא אמר. "ואכן, בצורה מפתיעה, משטרת צרפת החליטה אתמול לפתוח בחקירה פלילית בנסיבות מחמירות נגד דורסי לי זיתוני. אני סומך על המשטרה שתביא אותם לדין והצדק ייצא". השגריר זכה למחיאות כפיים סוערות מצד הקהל.

   

  השגריר ביגו עם הנשיא פרס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  השגריר ביגו עם הנשיא פרס(צילום: מוטי קמחי)

   

  עוד אמר השגריר בנאומו כי הוא רוצה להביע תמיכה והזדהות עם העם הסורי וכי "על בשאר אסד להתפטר וללכת הביתה".

   

  אחריו עלה לדוכן הנואמים הנשיא פרס, שהקביל בנאומו את הפגנות המחאה החברתית

   בתל אביב למהפכה הצרפתית. כמו כן אמר כי "לישראל שתי בעיות מרכזיות כיום, בעיית הגרעין האיראני והשלום עם הפלסטיניים. לכן המאמץ העליון צריך להיות שלום, אין תחליף לשלום".

   

  פרס הודה בנאומו לשגריר ביגו על שלוש שנים נפלאות בישראל ואמר כי הוא מצר על העובדה שהוא מסיים את תפקידו בשנה הנוכחית. בנוסף, הודה פרס לצרפת כמדינה הראשונה שעמדה לצידה של ישראל ואפשרה לה להתחמש בנשק כדי להגן על עצמה. "זו הסיבה שאני מקפיד לבוא כל שנה לפה. אני מודה לצרפת על הימים האלו ועל הידידות העמוקה עם ישראל שרק התחזקה עד היום".

   

  ממטה המאבק למען לי נמסר כי הם עדיין פועלים למרות ההבטחות של הגורמים השונים וימשיכו לפקוח עיניים בוחנות עד שיגיעו לדין דורסיה של לי.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השגריר ביגו עם גלעד שליט
  צילום: שירי הדר
  החבר רועי פלד
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים