שתף קטע נבחר

קלינטון: ההיסטוריה תשפוט את מועצת הביטחון

220 איש הופצצו ונטבחו בסכינים בכפר תרימסה, אבל רוסיה וסין לא משתכנעות שהגיע הזמן להתערב בסוריה. מזכירת המדינה הצליפה בלשון חריפה במיוחד: "לתת לאסד להמשיך לנקוט אלימות שאי אפשר לתאר במילים? זו המורשת שלכם?"

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, השתמשה אמש (יום ו') במילים יוצאות דופן בחריפותן בעקבות הטבח האחרון בכפר תרימסה בסוריה, שבו נרצחו לפי הדיווחים בהפצצות ובדקירות סכינים כ-220 אזרחים סורים. "ההיסטוריה תשפוט את מועצת הביטחון", אמרה קלינטון על רקע העובדה שהגוף הביצועי החשוב ביותר של האו"ם ממשיך להימנע מהתערבות ממשית בזוועות המתחוללת בארצו של בשאר אסד.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בלילה שבין חמישי לשישי דיווחו גורמי אופוזיציה סורים כי רוב ההרוגים בטבח שאירע ביום חמישי הם אזרחים. לדבריהם, מסוקים הפציצו את הכפר בטילים וטנקים ירו עליו פגזים. לאחר מכן נכנסו לכפר אנשי "השביחה", אנשי המיליציה האכזרית של אסד, והוציאו להורג כמה משפחות.

 

"שמעתי בצער עמוק ובזעם את הדיווחים האחרונים על טבח נוסף שביצע המשטר הסורי, ושגבה את חייהם של יותר מ-200 גברים, נשים וילדים בכפר טראסמח", אמרה קלינטון. "דיווחים מהימנים מצביעים על כך שהמעשה חסר המצפון הזה בוצע על-ידי כוחות ארטילריה, טנקים ומסוקים - ראיה שאין מחלוקת עליה לכך שהמשטר רצח במתכוון חפים מפשע", גיבתה קלינטון את טענות האופוזיציה הסורית.

 

"סוריה לא תוכל להיות שקטה, יציבה ודמוקרטית עד שאסד יילך ועד שתהליך שינוי פוליטי יתחיל", הוסיפה מזכירת המדינה. "אנחנו קוראים להפסקת אש מיידית בחמה ובאזור הסובב אותה (שם אירע הטבח) כדי לאפשר לפקחי האו"ם להיכנס לתרימסה. אלה שביצעו את הזוועות הללו יזוהו ויועמדו לדין".

 

קלינטון קראה לקהילה הבינלאומית להגביר את הלחץ שלה על משטר אסד לחדול מהאלימות, והוסיפה: "מועצת הביטחון של האו"ם צריכה להטיל את כל כובד משקלה על תוכנית קופי אנאן להפסקת אש מיידית ולתהליך מעבר פוליטי, ולהבהיר למשטר הסורי כי יהיו השלכות לחוסר שיתוף פעולה מצדו. ההיסטוריה תשפוט את מועצת הביטחון. חבריה חייבים לשאול את עצמם אם המשך מתן האפשרות למשטר אסד לנקוט אלימות שלא ניתן לתארה במילים נגד בני עמו שלו הוא המורשת שהם רוצים להשאיר אחריהם".

 

תמונה מהטבח הסורי האחרון ()
תמונה מהטבח הסורי האחרון

 

הפסקת האש לפי התוכנית של שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן, נכנסה לתוקף כבר לפני ארבעה חודשים, אולם הצליחה להביא להפחתת שיעור האלימות רק לזמן קצר - ואז היא התחדשה במלוא עוזה. אמש דיווח אנאן למועצת הביטחון במכתב שכתב כי הטבח בסוריה הוא "תזכורת בוטה נוספת" לזלזול בהחלטות המועצה. "הכרחי לשגר בהקדם מסר לפיו יהיו השלכות לאי שיתוף הפעולה מצד סוריה", כתב אנאן.

 

אין כניסה לפקחים: "מצטערים, שטח צבאי"

גם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, קרא אמש לרוסיה ולסין לשנות כיוון ולתמוך בסנקציות קשות יותר של מועצת הביטחון נגד ממשלתו של אסד. "אם אנחנו רואים אנשים מתים מדי יום, זה מפני שהמשטר החליט להשתמש בכוח כדי לשבור את אוכלוסייתו שלו", אמר הולנד לכתבים. "מה שאני אומר לרוסיה ולסין הוא שאם לא יעשו דבר כדי לאפשר לנו להתקדם לעבר סנקציות קשות יותר, הן יאפשרו למלחמה ולכאוס לשרור בסוריה, ויפגעו באינטרסים שלהן".

 

מדינות המערב במועצת הביטחון, בתמיכת חלק ממדינות ערב, ניסו להוביל מוקדם יותר השנה קו תקיף בהרבה נגד אסד, וגם דיבורים על התערבות צבאית בנעשה בסוריה - כפי שאירע בלוב במהלך שהוביל להדחת מועמר קדאפי - נשמעו. אולם רוסיה וסין, שאינן חפצות לראות את

נפילת משטר אסד, הודיעו כי ינצלו את זכות הווטו שלהן במועצה כדי למנוע כל התערבות כוחנית בינלאומית במתחולל בסוריה.

 

מוקדם יותר אמש הודיע האו"ם כי כוחות הביטחון של סוריה הנאמנים לאסד מנעו ממשלחת המשקיפים שלו בסוריה להיכנס לכפר תרימסה שבו אירע הטבח האחרון. לפי האו"ם, כל הניסיונות ליצור קשר עם מפקדי הצבא המקומי עלו בתוהו. לפי דו"ח בן שני עמודים של כוח שליחי האו"ם לסוריה, לסיור צבאי של האו"ם ניתנה האפשרות להגיע רק עד למרחק של כשישה קילומטרים מטראמסח, ושם הוא אולץ להיעצר. קצינים בחיל האוויר הסורי אמרו למשקיפים כי הם אינם יכולים להתקדם עוד כיוון שבאזור מתנהלות "פעולות צבאיות".

 

מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון. "זו המורשת שלכם?" (צילום: AP) (צילום: AP)
מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון. "זו המורשת שלכם?"(צילום: AP)

 

לפי המשקיפים, הם עקבו אחרי המצב באזור מכמה אתרים אחרים סביב תרימסה במשך כשמונה שעות, ובמהלכן הם שמעו יותר מ-100 פיצוצים וקולות ירי ספורדיים מתתי-מקלע. הם גם ראו ענני עשן שחורים מיתמרים מהאזור. כמו כן היו עדים הפקחים למסוקי Mi-8 ו-Mi-24 חגים מעל האזור, וראו שני מסוקים Mi-24 יורים טילים מהאוויר לקרקע. "הסיור קיבל כמה שיחות טלפון מאנשי קשר מקומיים, שסיפרו שכ-50

בני אדם נהרגו וכ-150 נפצעו בתרימסה", נכתב בדו"ח. "כל ניסיון ליצור קשר עם מפקד הצבא באזור במהלך פרק הזמן הזה עלה בתוהו".

 

הטבח בתרימסה מצטרף לשני מעשי טבח אחרים שאירעו לאחרונה ושהיו מחרידים בצורה יוצאת דופן, עד כדי כך שעוררו דיבורים על התערבות צבאית בינלאומית. בטבח לפני כחודש נדקרו או נורו למוות ונשרפו בחיים 78 בני אדם בכפר מזרעת אל-קובייר. כמו במקרה הזה, מדובר בכפר סוני שעליו פשטו לוחמי העלאווים של משטר אסד. ב-25 במאי אירע טבח בכפר חולה, שבו נרצחו 108 בני אדם. גם אז רבים מהם נשחטו בסכינים על-ידי אנשי "השביחה" של אסד. במהלך יום שישי נהרגו בסוריה לטענת האופוזיציה עוד 56 בני אדם.


פורסם לראשונה 13/07/2012 22:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת התמונות מתוצאות הטבח
הילרי קלינטון. ארה"ב מחכה לרוסיה וסין
צילום: רויטרס
מומלצים