שתף קטע נבחר

אל-קאעידה בצפון: אחראי לשורת פיגועים בסוריה

גובר החשש שגורמים המשתייכים לארגון הג'יהאד העולמי מכים שורשים אצל השכנה מצפון: ארגון "אל-נוסרה", שיש הערכות כי הוא שלוחה של זרוע אל-קאעידה הפועלת בעיראק, נוטל כעת אחריות לעשרות פיגועים שאירעו לאחרונה בסוריה

ארגון השואב את השראתו מאל-קאעידה נטל אחריות לעשרות פיגועים ברחבי סוריה. כך נודע היום (ד'). מדובר בראיה נוספת לכך שקיצונים הדוגלים בשיטותיו ובאמונותיו של ארגון הג'יהאד העולמי מנצלים את הכאוס אצל השכנה מצפון כדי לטעת שורשים במדינה נוספת במזרח התיכון.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

המשטר הסורי האשים שוב ושוב במהלך 16 חודשי ההתקוממות העממית בסוריה טרוריסטים בביצוע פיגועים. נוכחות של ארגונים המשתייכים לאל-קאעידה בסוריה יוצרת קשיים חדשים עבור מדינות ערב והמערב המנסות לאלץ את הנשיא בשאר אסד לעזוב את השלטון.

 

פיצוץ מכונית תופת ליד בית המשפט העליון בדמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פיצוץ מכונית תופת ליד בית המשפט העליון בדמשק(צילום: רויטרס)

 

האופוזיציה והמורדים בארגון "צבא סוריה החופשי" נוהגים להכחיש כל העת מעורבות שלהם בטרור, ואומרים כי אין להם לא הרצון ולא היכולת לבצע פיגועי התאבדות גדולים ופיגועים אחרים בסגנון אל-קאעידה כמו אלה שאירעו בסוריה בשנה

האחרונה.

 

קבוצת המחקר SITE, העוקבת אחרי אנשי ג'יהאד באינטרנט, אמרה כי ארגון "אל-נוסרה" פרסם בסוף חודש יוני הודעות באתרי אינטרנט קיצוניים, ובהן נטל אחריות לשורה של פיגועים וטען כי הם בוצעו כנקמה על הרג אזרחים סורים בידי הממשלה.

 

אחד הפיגועים שעליהם נטל הארגון אחריות היה ההתקפה על תחנת הטלוויזיה הפרו-ממשלתית "אל-איחבאריה" מדרום לבירה דמשק. בהתקפה ב-27 ביוני נהרגו שבעה בני אדם. הארגון הסביר כי התחנה היא זרוע של המשטר וכי מטרת ההתקפה הייתה לאלץ את התחנה "לטעום בעצמה מכוס העינויים" ולאלץ כל אדם המשתייך למשטר לתהות: "מתי יגיע תורי?". להודעה צורפו תמונות של 11 דברים שלדברי הארגון נחטפו בהתקפה ההיא. הארגון נטל אחריות גם לעשרות פשיטות ופיגועים אחרים בערי סוריה.

 

פיצוץ המכונית ליד בית המשפט בשבוע שעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פיצוץ המכונית ליד בית המשפט בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

 

רק מעט ידוע על ארגון "אל-נוסרה", אף שגורמים רשמיים בגופי מודיעין במערב אומרים כי ייתכן שמדובר בשלוחה סורית של סניף אל-קאעידה הפועל בעיראק. הארגון כבר נטל בעבר אחריות לשורת פיגועים בסוריה, כולל פיגועי התאבדות.

 

בפברואר השנה קרא מנהיג אל-קאעידה, איימן א-זוואהירי, למוסלמים לתמוך במורדים הסורים. "סוריה הפצועה עדיין מדממת

יום אחרי יום, והקצב (בשאר אסד) אינו נרתע ואינו עוצר", אמר אז א-זוואהירי, שהתמנה למנהיג אל-קאעידה אחרי חיסול המנהיג הקודם של הארגון ומייסדו, אוסמה בן-לאדן.

 

נוכחות של אל-קאעידה בסוריה עלולה להיות גורם בעייתי מאוד עבור המעצמות המבקשות לסייע לאופוזיציה במדינה מבלי לחזק במקביל גורמים קיצוניים. יותר מ-14 אלף בני אדם נהרגו בסוריה לפי ההערכות מאז תחילת ההתקוממות העממית שם במרס אשתקד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א-זוואהירי. קרא לתמוך במורדים בסוריה
צילום: AP
מומלצים