שתף קטע נבחר

ארה"ב: ויזה ומאסטרקארד ישלמו 7 מיליארד דולר

הסדר פשרה ענק בארה"ב בין ויזה ומאסטרקארד לקמעונאים אמור להסדיר מאות תביעות שהוגשו נגד חברות האשראי על תיאום עמלות. אם ביהמ"ש יאשר את ההסדר, הוא יהיה הגדול ביותר בהיסטוריה של ההגבלים העסקיים בארה"ב

חברות האשראי ויזה ומאסטרקארד והבנקים שמנפיקים כרטיסי אשראי אלה ישלמו כ-7.25 מיליארד דולר בפשרה על תביעות שהגישו נגדם עשרות חברות קמעונאיות בארה"ב, בגין תיאום עמלות. אם בית המשפט יאשר את הסדר הפשרה, הוא יהיה הגדול ביותר בהיסטוריה של ההגבלים העסקיים בארצות הברית.

 

בהסדר נכתב כי "עמלות העברת הכרטיס" נקבעו על ידי חברות האשראי והופחתו מסכום העסקה על ידי הבנקים שהנפיקו את הכרטיסים - כך שהעלות נפלה על בעלי העסקים.

 

ההסדר המוצע כולל תשלום של שישה מיליארד דולר על ידי ויזה, מאסטרקארד ו-12 בנקים שהנפיקו את כרטיסי האשראי של החברות, בהם ג'יי פי מורגן. חברות האשראי הסכימו גם להפחית את עמלות העברת הכרטיס רטרואקטיבית לשמונה חודשים, צעד שעלותו 1.2 מיליארד דולר. סכום נוסף של 500 מיליון דולר ישולם לעסקים במסגרת תביעות אישיות שהגישו.

 

לא כולם מרוצים מהפשרה

לפי הפשרה, הבנקים וחברות האשראי יאפשרו לחנויות לגבות מהצרכנים תשלום נוסף עבור שימוש בכרטיסי אשראי מסוימים; זאת, כדי לנתב את הצרכנים לעבר שיטות תשלום זולות יותר. בעלי העסקים יחויבו לחשוף בפני הלקוחות את המידע הנוגע לעמלות כרטיסי האשראי. כמו כן, ייקבע סכום מרבי לתוספות מחיר הנוגעות לכרטיסי אשראי.

 

עם זאת, לא כולם מרוצים מהפשרה: האיגוד הלאומי של חנויות הנוחות הביע התנגדות להסדר המוצע. לפי האיגוד, "לא רק שהפשרה לא כוללת בשורה בתחום התחרות והשקיפות, היא מאפשרת לויזה ומאסטרקארד להמשיך ולהגן על העמלות מפני כוחות השוק". זאת ועוד, לפי האיגוד, היקף הסדר הפשרה רחוק מסך העמלות שנגבה בכל שנה על ידי הקמעונאים בארה"ב - 50 מיליארד דולר.

 

לפי איגוד הבנקים, הקמעונאים - ולא הצרכנים - הם שירוויחו מהסדר הפשרה. יצוין כי ויזה ומאסטרקארד היו אחראיות ליותר מ-80% מהרכישות בכרטיסי אשראי בארה"ב ב-2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים