שתף קטע נבחר

אדם הצית עצמו בהפגנה בת"א, מצבו קשה

מפגין שהשתתף בהפגנה במלאות שנה למחאת האוהלים הצית את עצמו ופונה לביה"ח במצב קשה. הוא השאיר אחריו מכתב בעותקים רבים: "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי, השאירה אותי חסר כלום"

אירוע חסר תקדים במסגרת המחאה החברתית בישראל. תושב חיפה בשנות ה-40 לחייו הצית את עצמו הערב (שבת) במהלך ההפגנה לציון שנה למחאת האוהלים במרכז תל-אביב. הוא פונה לבית החולים "איכילוב" בעיר במצב קשה, כשהוא סובל מכוויות ב-80% מחלקי גופו. עם זאת, מבית החולים נמסר כי לא נשקפת סכנה לחייו. עדי ראייה סיפרו כי האיש הקריא מכתב לפני ששפך על עצמו נוזל דליק והצית את עצמו. הוא השאיר עותקים של המכתב פזורים סביבו.

  

 

"מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי, השאירה אותי חסר כלום", כתב האיש, שהזדהה במכתב בשמו וציין גם את כתובתו ואת מספר תעודת הזהות שלו. המפגינים התאספו מול מקום ההצתה והקריאו בקול רם את הדברים את המכתב. 

 

הוא התלונן על הליך משפטי שעבר וכתב עוד: "אפילו סיוע בשכר דירה היא לא נותנת, שתי ועדות של משרד השיכון דחו אותי, אף על פי שעברתי אירוע מוחי וקיבלתי 100 אחוז אובדן כושר עבודה, תשאלו את מנהלת עמידר. לוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה. אני מאשים את עובדי מדינת ישראל: ביטוח לאומי". האיש המשיך והאשים בעלי תפקידים מסוימים שלטענתו "עיקלו לי שלא כחוק ציוד לעבודת משאית".

 

המכתב שהשאיר אחריו המצית (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
המכתב שהשאיר אחריו המצית(צילום: בועז פיילר)

 

"אני מאשים את מדינת ישראל, את ביבי נתניהו ו(יובל) שטייניץ הנבלות על ההשפלה שהאזרחים המושפלים עוברים יום יום. שלוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה. אין לי כסף לתרופות ולשכר דירה ואין לי בכלל להתחיל את החודש לאחר ששילמתי מיליונים במסים, עשיתי צבא ועד גיל 46 עשיתי מילואים. ואני לא אהיה חסר בית, לכן אני מוחה כנגד כל העוולות שהמדינה עושה לי ושלכמותי".

 

"ראינו להבה ענקית"

"ראינו אותו יוצא מאחת הכניסות של הבתים כשהוא מחזיק ביד חפץ בוער, וביד השנייה ג'ריקן של חומר דליק, הוא החל לשפוך על עצמו את החומר, ומיד הצית את עצמו, כולם שפכו עליו מים", סיפר ל-ynet עד ראייה. דובר מד"א זקי הלר מסר ל-ynet: "מדובר בגבר כבן 40 שפונה במצב קשה לאיכילוב. הוא סובל בכוויות בדרגה ב' וג' בכל חלקי גופו".

 

עד ראייה נוסף, לביא ונונו, סיפר: "עמדנו כמה מטרים מהמקום. הרגשנו שמשהו נשפך פתאום, ואז ראינו להבה ענקית. אחרי שעוד כיבו אותו הוא המשיך לצעוק צדק חברתי". המקום התמלא בעשן סמיך, וריח חריף של חומר הבערה שהוא השתמש בו.

 

אין זו הפעם הראשונה בישראל שאדם מצית עצמו במחאה על המתרחש במדינה. ב-2005 מתה ילנה בוסינובה, תושבת קדומים בת 54, לאחר שהציתה את עצמה ליד מחסום בנתיבות במחאה על יישום תוכנית ההתנתקות. במשך שבוע הייתה מונשמת וחסרת הכרה, עד שמתה מפצעיה. 

 

"איים שיצית את עצמו"

חבריו של האיש, תושב חיפה, סיפרו שאיים בתקופה האחרונה בנקיטת צעד קיצוני, ואף אמר מפורשות כי בכוונתו להצית את עצמו. הם סיפרו כי עבר אירוע מוחי ונותר נכה. למרות שטען בפני ועדות ערעור רבות של משרד השיכון, לא אושר לו סיוע בדיור ציבורי. בשבוע הבא אמור היה לפוג החוזה בדירה שבה התגורר בחיפה.

 

 

האיש לאחר ההצתה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
האיש לאחר ההצתה(צילום: מוטי קמחי)

 

רגע ההצתה ברחוב קפלן  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רגע ההצתה ברחוב קפלן (צילום: מוטי קמחי)

 

"הוא אמר לנו שהוא לא מוכן לחזור להיות הומלס ואיים לעשות מעשה קיצוני", סיפר ל-ynet עופר ברקן, פעיל חברתי מחיפה. "למרות הנכות שלו ולמרות שהגיעה לו דירה, המדינה השתינה עליו ולא הייתה מוכנה לעזור לו בכלום, רק משום שבעבר היה בעל דיור ונפל כלכלית".

 

יעל, פעילה בחיפה, אמרה שהחברים התארגנו לשמור על האיש וחשבו שהוא יגיע להפגנה בחיפה. "מינינו מספר חברים שישגיחו עליו אבל הוא לא הגיע, ורק אחרי ששמענו מה קרה הבנו שהוא נסע להפגנה בתל אביב".

 

חברים סיפרו כי הגבר החזיק עסק של שליחויות בתל-אביב, ולאחר שהעסק כשל כלכלית עבר כנהג מונית עד האירוע המוחי. לאחר מכן נאלץ לעבור להתגורר בחיפה משום שלא עמד בתשלומי השכירות של דירה במרכז הארץ. ככל הידוע הוא התגורר בעיר בגפו.

 

אלפים הפגינו בת"א, בירושלים ובצפון

לפני האירוע הקשה התנהלו ההפגנות השונות ללא אירועים מיוחדים. בתל-אביב צעדו כ-10,000 מפגינים מכיכר הבימה לכיוון קריית הממשלה ברחוב קפלן בעיר ועשרות צעדו בטיילת. במקביל, צעדו אלפים בירושלים, ומאות בחיפה ובעפולה. בין המפגינים במרכז תל-אביב הייתה דפני ליף, שאמרה ל-ynet: "היום אנו מציינים שנה להתעוררות האזרחית, ליציאה שלנו לרחובות ולהבנה העמוקה שזמן רב מדי עמדנו מנגד בזמן שהעתיד שלנו נמכר במכירת חיסול". לאחר אירוע ההצתה נסעה ליף לבית החולים.

 

המפגינים במרכז העיר, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים במרכז העיר, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

המפגינים מגיעים לרחוב קפלן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים מגיעים לרחוב קפלן(צילום: מוטי קמחי)

 

תזכורת מהשבוע שעבר:

 

"זמן רב מדי עמדנו מנגד", דפני ליף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"זמן רב מדי עמדנו מנגד", דפני ליף(צילום: מוטי קמחי)

 

ההתכנסות בכיכר הבימה, לקראת צעידה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההתכנסות בכיכר הבימה, לקראת צעידה(צילום: מוטי קמחי)

 

ליף הוסיפה: "שנה עברה וכיום אנחנו עומדים על כך ששליחי הציבור ידאגו לרווחת הכלל, יפעלו באופן משמעותי ובלתי מתפשר על מנת שהחברה כאן תהיה בריאה, שיהיו בה שוויון הזדמנויות ושאנשים כאן יוכלו לחיות בכבוד. לכל מעמד, סקטור וקבוצה יש צרכים שונים, שהם לא פחות חשובים מצרכיהם של אזרחים אחרים במדינה". 

 

אורן פסטרנק, ממארגני המחאה, הסביר: "באנו לצעוד היום שנה אחרי האוהל הראשון, ולהגיד שהמאבק על עתיד המדינה חייב להימשך, דבר שהממשלה הנוכחית לא השכילה להבין. לפני שנה נוצר מעמד חדש בחברה הישראלית, מעמד האוהלים, שנטע תקווה בחברה הישראלית. את השיח החדש שנוצר כאן אי אפשר להפסיק. המאבק לחברה שפויה ושוויונית ממשיך בכל בכוח".

 

מפגינה: "טובת האזרחים - העדיפות האחרונה של המנהיגים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינה: "טובת האזרחים - העדיפות האחרונה של המנהיגים"(צילום: מוטי קמחי)
 

 

"מיליון סיבות לצאת לרחוב"

במקביל, צעדו עשרות מפגינים מחוף גורדון בתל אביב לגן צ'ארס קלור, במסגרת הפגנה שאורגנה על ידי פעילים אחרים. הם נושאים שלטים שעליהם כתוב: "ישראל יקרה לנו", "התשובה לשכר הדירה - מהפכה", "חוק יסוד זכויות חברתיות", וקוראים: "העם דורש צדק חברתי" ו"אנחנו הרוב, יצאנו לרחוב".

 

ההפגנה בחוף תל-אביב. "להקים מפלגה חברתית" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ההפגנה בחוף תל-אביב. "להקים מפלגה חברתית"(צילום: ירון ברנר)

 

יאיר אולמרט, ממארגני המחאה הזו, ניסה להסביר מדוע המפגינים מפוצלים: "הפיצול הוא ענייני ולא אישי. אנו רוצים לשים ערכים ומטרות במרכז ולא דמויות, יעדים ולא במות. אנחנו מאמינים שצריכה לקום מפלגה חברתית שאיננה תלויה ומזוהה עם אנשים נוצצים או עם בעלי הון, שתוכל להיות אטרקטיבית לרוב הדומם שמאס במערכת כפי שהיא".

 

מפגינים נוספים ניסו לשפוך אור על הסיבות שהניעו אותם לצעוד בחוף ולא להצטרף להפגנה הגדולה יותר במרכז העיר, אף שנראה שמטרותיהם דומות. "אנחנו צעדה עממית כי אין לנו מנהיגים", אמר המפגין אמיר ניסן, "אנחנו משרתים את המדינה והיא לא משרתת אותנו חזרה. לא משנה כמה אנשים יש פה, יש לנו מיליון סיבות לצאת לרחוב".

 

ההפגנה בטיילת. "עם של עבדים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ההפגנה בטיילת. "עם של עבדים"(צילום: ירון ברנר)

 

"אנחנו הפה של כל אלה שאיבדו את האמון במחאה הזו", אמרה מפגינה אחרת, "זו מהפכה שנעשית על ידי אנשים שאין להם ברירה. אנו לא רוצים לראות אומנים שמנעימים את זמננו בעצרת. וזו אחת הסיבות להתפצלות. אני מגדלת חמישה חיילים למדינה. אנחנו עם של עבדים".

 

מפגינים בחיפה: "לא להתייאש"

הפגנות התקיימו גם בירושלים, בחיפה ובעפולה. בבירה צעדו כ-3,000 בני אדם מגן הסוס עד כיכר פריז, הקיפו את הכנסת וחלקם קיימו מעגלי שיחה בגן הוורדים. בהפגנה השתתפו בין היתר חברי הארגונים דרור ישראל, הפורום לצדק חברתי, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, הנוער העובד והלומד והשומר הצעיר. המפגינים דרשו להגדיל את ההשקעה בשירותים הציבוריים, להחיל מיסוי שוויוני יותר ולצמצם את הפערים בחברה הישראלית. במקביל התקיימה בצומת פת הפגנה קטנה של מחוסרי דיור שאף הם מתכוונים להגיע לרחבת הכנסת. 

 

בצפון הפגינו כ-500 איש, רובם בחיפה וחלקם בעפולה. בחיפה צעדו המפגינים מהמושבה הגרמנית לשכונת קריית אליעזר וערכו שם עצרת. ברוח יום הבסטיליה המצוין היום בצרפת קראו המפגינים ל"חופש, שוויון ואחווה, בצרפת, בישראל ובכל העולם".

 

בין המפגינים היו בני משפחת ליברמן משכונת קריית שפרינצק שבדרום חיפה,

בני הזוג אלכס וסוניה ושלושת ילדיהם. סוניה סיפרה ל-ynet: "היינו בכל ההפגנות, גם לתל-אביב נסענו בשנה שעברה. אנחנו הדוגמה למשפחה ממוצעת שלא סוגרת את החודש. כיום אני מובטלת, אבל גם כאשר שנינו עבדנו, לא הצלחנו לסגור את החודש. המשכורות היו עלובות ביותר".

 

למרות הנוכחות הדלה יחסית בני המשפחה אמרו שאסור להתייאש. "לא הרבה השתנה בשנה הזו, אבל אסור לנו להתייאש כי ההפגנות האלה הן התקווה שלנו".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 14/07/2012 20:22

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר, שחר חי ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע ההצתה ברחוב קפלן. "לוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה"
צילום: מוטי קמחי
דפני ליף בהפגנה. נסעה לבית החולים
צילום: EPA
ההפגנה בטיילת. "מיליון סיבות לצאת לרחוב"
צילום: ירון ברנר
מומלצים