שתף קטע נבחר

סתיו שפיר: לא רוצה לראות קורבנות

המפגין שהצית עצמו בתל-אביב הותיר אחריו תחושות קשות בקרב המוחים. דפני ליף הבהירה כי אינה תומכת במעשה אך הפנתה אצבע מאשימה לנתניהו: "על הממשלה לקחת אחריות ולוודא שטרגדיות כאלו לא יקרו עוד בישראל". ח"כ נינו אבסדזה שעמדה ליד: "אסור שבני אדם יקריבו את עצמם"

האירוע החריג של מפגין שהצית את עצמו הערב (שבת) בעיצומה של צעדה בתל-אביב עורר תגובות בקרב המוחים. עדי הראייה לאירוע סיפרו כי מוחים הצילו אותו לאחר ששפכו עליו מים וכיבו את הלהבות. סתיו שפיר אמרה ל-ynet: "זה היה מחזה מזעזע, נורא, אני לא רוצה לראות קורבנות של מדיניות הממשלה".

 

שפיר אומרת כי לא הכירה את האדם הזה, "אבל לקרוא את הכתב שלו, ולראות את מה שעשה, אני חושבת שמה שהוא ניסה להגיד לנו זה לתת לנו תזכורת: יש פה מאבק, ויש פה אשמים, הוא מאשים באופן ברור את הממשלה. הוא מאשים את ראש הממשלה ואת שטייניץ. המאבק הזה צריך להגיע להישגים, הוא אמר 'אני לא יכול יותר, אני לא מוכן להיות חסר בית'. מה שאני לוקחת מפה הלאה הוא שגם אנחנו צריכים תזכורת: צריך להגיע תוצאות ומהר, כי אין לנו זמן, כי עוד ועוד אנשים מאבדים את מה שיש להם". 

 

ליף צועדת עם המפגינים. "בושה לממשלת ישראל" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ליף צועדת עם המפגינים. "בושה לממשלת ישראל"(צילום: EPA)

 

דפני ליף, מובילת המחאה שהפכה לסמל המאבק בשנה שעברה, אמרה כי "מדובר במעשה קיצוני של אדם שנשבר אל מול אכזריות המערכת". היא איחלה החלמה מהירה לאיש, וקראה לממשלה "לקחת אחריות ולוודא שטרגדיות כאלו לא יקרו עוד בישראל". לטענת ליף, "חוסר הביטחון הכלכלי מחד והקריסה של שירותי הרווחה מאידך מביאים אנשים לחרדה מפני המחר, מפני ההידרדרות לרחוב, לעוני ולרעב. זוהי אחריותה של ממשלת ישראל שאיננה דואגת לאזרחיה".

 

בתום ההפגנה סיכמה ליף: "התחלנו את הערב עם תקווה ואחדות, עם ציון שנה לאוהל הראשון, וסיימנו אותו בוכים על אדם שהגיע למצב שבו הוא מרגיש שלחייו אין כל ערך". מובילת המחאה הבהירה כי איננה תומכת במעשים כאלה: "זהו לא הפתרון, אולם לצערנו יש עוד רבים שקורסים תחת העול ועלולים גם הם להגיע למצב של ייאוש קיצוני. בושה לממשלת ישראל".

 

המכתב שחילק המפגין לפני שהצית עצמו מול קהל המפגינים (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
המכתב שחילק המפגין לפני שהצית עצמו מול קהל המפגינים(צילום: בועז פיילר)

 

רגב קונטס, שלפני שנה היה אחד מפעילי המחאה הבולטים, הגיב בהלם: "כרגע ישנו אדם שמפרפר בין חיים ומוות. אנחנו המומים מהאירוע, כרגע חזרתי מאיכילוב. אנחנו מתפללים לשלומו. בעיניי מוקדם מדי להגיב למשמעויות הפוליטיות והחברתיות שנובעות מהמעשה המצמרר הזה".  

  

ח"כ נינו אבסדזה מקדימה, שהשתתפה בהפגנה, מספרת: "פתאום ראיתי גוש אש ענק. להבה שהגיעה עד לעצים. בהתחלה לא הבנו מה זה, אבל מיד ראינו שזה אדם, כולם שפכו עליו מים והצילו אותו, וכמה שניות אחרי זה ראיתי אותו מתיישב ומזיז את הידיים והרגליים. אני המומה מהדבר הזה. אנחנו יצאנו לרחובות באופן צודק היום, והדרישות שלנו צודקות, אבל אסור בשום פנים ואופן שבני אדם יקריבו את עצמם או יפגעו בעצמם".

 

תזכורת מהשבוע שעבר:

הפגנה חברתית בת"א: "תשובה לעצרת ממוסדת"

 

המפגינים מגיעים לרחוב קפלן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים מגיעים לרחוב קפלן(צילום: מוטי קמחי)

 

גם לביא ואנונו היה עד למתרחש: "עמדנו כמה מטרים מהמקום.

הרגשנו שמשהו נשפך פתאום, ואז ראינו להבה ענקית. אחרי שכיבו אותו הוא המשיך לצעוק צדק חברתי". לפני האירוע הקשה התנהלו ההפגנות השונות ללא אירועים מיוחדים. בתל-אביב צעדו כ-10,000 מפגינים מכיכר הבימה לכיוון קריית הממשלה ברחוב קפלן בעיר ועשרות צעדו בטיילת. במקביל, צעדו אלפים בירושלים, ומאות בחיפה ובעפולה. בין המפגינים במרכז תל-אביב הייתה דפני ליף, שאמרה ל-ynet: "היום אנו מציינים שנה להתעוררות האזרחית, ליציאה שלנו לרחובות ולהבנה העמוקה שזמן רב מדי עמדנו מנגד בזמן שהעתיד שלנו נמכר במכירת חיסול". לאחר אירוע ההצתה נסעה ליף לבית החולים.

 

מיד לאחר ההצתה פרסמה משטרת ישראל בהודעה רשמית במשתמש ה"טוויטר" שלה הודעה שעוררה זעם בקרב המפגינים, ובה נכתב: "בעקבות אש שהציתו מפגינים בצפרדע לאיסוף אשפה ברחוב קפלן אירע פיצוץ שככל הנראה כתוצאה ממנו נפגע אדם אחד". מאוחר יותר עדכנו במשטרה על אירוע ההצתה העצמית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגין לאחר שהצית את עצמו
צילום: מוטי קמחי
מחזה מזעזע. סתיו שפיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים