שתף קטע נבחר

הונגריה: "אותר הפושע הנאצי המבוקש בעולם"

ה"סאן" הבריטי טוען כי עלה על עקבותיו של לאדיסלוס צ'אטארי, מפקד גטו הונגרי שהיה אחראי על גירוש 15 אלף יהודים לאושוויץ. הקשיש בן ה-97 פתח לתחקירנים את דלת ביתו בתחתונים. "ראינו שהוא יוצא לטיול נינוח בעיר, נהנה מחיים ארוכים שנמנעו מקורבנותיו"

העיתון הבריטי "סאן" חושף הבוקר (א') כי כתביו איתרו פושע נאצי הונגרי שנעלם מאז שנחשפה זהותו לפני 15 שנה. לאדיסלוס צ'אטארי, בן 97, שהיה מפקד משטרה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה (כיום בסלובקיה) צולם לאחרונה בפתח ביתו בבודפשט. לפי מרכז ויזנטל, הפושע הנאצי סייע בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות. בעיתון תיעדו את אורח חייו החופשיים של האיש שבמלחמת העולם השנייה נהנה מהצלפת נשים בחגורתו וגרם ליהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג.

 

בגיל 90: מת הפושע הנאצי שחי חופשי בגרמניה

ג'ון דמיאניוק, פושע המלחמה הנאצי, מת בגיל 91

 

מרכז שמעון ויזנטל בירושלים הציב לאחרונה את לאדיסלוס צ'אטארי בראש רשימת מבוקשיו. ציידי הנאצים של הארגון העבירו לעיתון הבריטי מידע שהתקבל על אודות מקום מגוריו החדש. צ'אטארי ברח מקושיצה אחרי תבוסת הגרמנים, וב-1948 נידון בהיעדרו בצ'כוסלובקיה לעונש מוות בשל פשעי מלחמה. מפקד המשטרה חי תחת זהות בדויה בקנדה והחל לסחור בחפצי אמנות.

 

ברח לקנדה והחל לסחור בחפצי אמנות (צילום: מתוך אתר "סאן") (צילום: מתוך אתר
ברח לקנדה והחל לסחור בחפצי אמנות(צילום: מתוך אתר "סאן")

 

ב-1997 נחשפה זהותו של הפושע הנאצי ואזרחותו הקנדית נשללה ממנו על ידי הממשלה שהחלה לבנות תיק משפטי נגדו. אך הוא נמלט מהמדינה, וב-15 השנים האחרונות מקום הימצאו היה לא ידוע. אבל עיתונאי "סאן" טוענים שאיתרו את ביתו החדש: דירת שני חדרים בבירת הונגריה. לפי הפרסום, המידע התקבל במרכז ויזנטל במסגרת מבצע "סיכוי אחרון" שנועד לאתר את אחרוני הפושעים הנאצים שעדיין בין החיים.

 

"ברגע שהצוות שלנו מצא את צ'אטארי הם הצליחו לאשש שהוא היה סייען נאצי. התעמתנו איתו בפתח ביתו, שבו חי בשלווה לצד משפחות שאינן מודעות לעברו המצמרר", נכתב ב"סאן". הפושע הקשיש, שדובר אנגלית אחרי שנים רבות בקנדה, פתח את דלת הדירה כשהוא לבוש בתחתונים וגרביים. כשנשאל על עברו הוא "נראה המום" ורק השיב: "לכו מפה, אינני רוצה לדון בזה".

 

הכתב שאל את צ'אטארי אם הוא מכחיש את חלקו בשואה: "הרבה אנשים נהרגו כתוצאה ממעשיך". בתגובה אמר הקשיש ההונגרי: "לא עשיתי את זה, לכו מפה", וטרק את הדלת. העיתונאים עקבו אחר האיש, כאשר יצא לסיבוב קניות בעיר ונפגש עם מכרה. "לפני שהתעמתנו איתו ראינו כיצד הוא יוצא לסיבוב נינוח של ארבע שעות ברחובות בודפשט, נהנה מחיים ארוכים שנמנעו מאלפים שהושמדו באושוויץ", כתבו ב"סאן".

 

הזוועות שלהן אחראי מפקד המשטרה תוארו על ידי הממשלה הקנדית כאשר החליטה לשלול את אזרחותו.

הרשויות קבעו כי הוא היה מפקד במשטרת הונגריה האחראי על השומרים של הגטו בקושיצה. צ'אטארי פיקח על רשימות יושבי הגטו וערך חיפושים אישיים על יהודים. ב-1944 הייתה המשטרה ההונגרית אחראית על העברת היהודים לרכבות בדרכם למחנה המוות באושוויץ. בהליכים נגדו בקנדה הודה צ'אטארי כי לקח חלק בהעברת היהודים לגטו אך טען כי חלקו בשילוחים היה "מוגבל". לטענת עורכי דינו, הוא לא ידע לאן מסיעים את היהודים ברכבות.

 

הרשויות בהונגריה מסרו בתגובה לחשיפת ה"סאן" כי המקרה תחת חקירה. "ישנה חקירה הנמצאת בעיצומה. התביעה בוחנת את המידע שנמסר מהעיתון", אמר נציג מטעם רשויות אכיפת החוק בהונגריה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר "סאן"
כותרת "הסאן". "נהנה להצליף בחגורה"
צילום: מתוך אתר "סאן"
טען בפני העיתונאים: "לא עשיתי את זה"
צילום: עופר ורדי
מומלצים