שתף קטע נבחר

ראש מינהל החשמל: עד סוף העשור נהיה בסדר

יהודה ניב אמר בוועדת הכלכלה: "ב-2013 אנחנו צופים רזרבה של 10%, שזה הקו השחור. בסוף העשור נגיע ל-20% בזכות יצרנים חדשים". מנכ"ל חברת החשמל מנה גופים שלא ינותקו מהזרם במקרה תקלה, בהם מתקני חברת החשמל, בתי חולים, תשתיות תקשורת ומתקנים שעלולים לגרום לזנק סביבתי

מצוקת החשמל צפויה להימשך עד סוף העשור - כך התברר בצהריים (ב') בדיון שמתקיים בועדת הכלכלה, על רקע החשש מהפסקות חשמל בקיץ. הדיון הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

  

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, ציין בדיון רשימת לקוחות רגישים וחיוניים שזרם החשמל שלהם לא ינותק במקרה של תקלה ומחסור. אלה כוללים מתקנים של חברת החשמל הנחוצים לשרידות המערכת ולשמירה על קשר עם הלקוחות, ספקי שירות תפעולי קריטי בחברת החשמל ויצרני חשמל פרטיים פעילים המחוברים לרשת המתח הגבוה.

 

בנוסף לא יופסק הזרם למתקנים שהפסקת פעילותם תפגע קשה בחיים הציבוריים כמו בתי חולים, רכבות חשמליות, נמלי אוויר וים, אמצעי תקשורת המוניים ותשתיות תקשורת. גם מתקנים שעלולים לגרום לנזק סביבתי חמור אם יופסק להם החשמל כגון מתקני ביוב מרכזיים, מפעלי אמוניה וכלור, לא ינותקו, וכן מתקנים בעלי חשיבות ביטחונית גבוהה. 

 

הקריטריונים ללקוחות שלא ינותקו הוצגו הבוקר על ידי חברת החשמל בדיון שנערך הבוקר (ב') בועדת הפנים והגנת הסביבה, שם התברר כי הסיכוי להתנתק מרשת החשמל נמוך יותר עבור מי שמתגורר ליד מתקנים אסטרטגיים. 

 

 

בחברה ציינו כי הפסקות החשמל בעת ניהול ביקוש מתבצעות בעיקר על ידי הפסקת קווי מתח גבוה, ולכל קו יכולים להיות מחוברים לקוחות מסוגים שונים. משום כך, כאשר קו מתח גבוה כלשהו לא מנותק כי הוא מזין לקוח בדרגת עדיפות גבוהה - ייהנו מזה גם לקוחות בעלי עדיפות נמוכה יותר.

 

"קוראים לעזרת הציבור"

גליקמן הדגיש כי אין קשר בין תקלת החשמל הנקודתית שהתרחשה ביום חמישי, לבין הפסקות החשמל המאולצות שייתכנו, ו"שלהן אנחנו מכינים את הציבור". לדבריו, "המשמעות של תקלה מהסוג הזה, היא שהמערכת מתחילה לפעול באופן אוטומאטי ומבצעת השלת עומס.

 

"המערכת פעלה אוטומטית ואוי ואבוי אם לא היתה פועלת כך, כי אז היינו נכנסים למצב שהיה בשנה שעברה בקפריסין - של מחסור בחשמל ברמה לאומית. המערכת פעלה אוטומאטית, עשתה השלת עומס לעשרות צרכנים, והחשמל חזר אחרי 20 דקות. הבלבול בין שני הדברים הוביל לתחושה שהחלו הפסקות החשמל, ולא כך היה".

 

לדבריו, הציבור הציבור חסך ביום חמישי 200 מגוואט חשמל, ואתמול 250 מגוואט, עקב חיסכון בהפעלת מוצרים עתירי אנרגיה. "אנחנו מאמינים, שאם הציבור יסיט את השימוש במכשירי חשמל, בין 17:00 ל-21:00, אפשר יהיה לעבור את הקיץ הזה בסך הכל בשלום", אמר. "אפשר למנוע את הפסקות החשמל הקיץ אם כולנו נתאחד ונתגייס".

 

גליקמן הוסיף: "יש קונפליקט: מצד אחד לא רוצים להשקיע מיליארדים, ומצד שני רוצים שתהיה רזרבה מתאימה. בתכנון נכון הרזרבה (צריכה להיות, ב"פ) 25%. בישראל לצערי זה 3%".

  

ח"כ מגלי והבה (קדימה) שאל את מנכ"ל חברת החשמל אם היא באמת נערכת למצב שבו החשמל ייפול בשלוש-ארבע מקומות בבת אחת. גליקמן השיב: "אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבו אנחנו מופתעים ושיגידו שהיה מחדל. המצב היה גרוע יותר אם היינו פועלים בשיטה אחרת. לא צריך להגזים: גם אם יהיו הפסקות חשמל, הציבור יסבול לחצי שעה עד שעה בהפסקות מדורגות. עדיין לא מצאנו את הדרך לאגור חשמל, ולכן אנחנו צריכים לרכז מאמץ ולראות איך פותרים את הבעיה".

 

"תוכניות מהרגע להרגע"

יהודה ניב, ראש מינהל החשמל במשרד האנרגיה והמים, ציין בדיון כי "אנחנו נמצאים עכשיו בסוף תקופה של הידרדרות מתמשכת מבחינת הקמת יחידות חדשות. מה שהחזיק אותנו שנים זה תוכניות מהרגע להרגע. כך למשל, תחנת הכוח D באשקלון שהוחלט עליה ב-2001 עוד לא ירדה משולחן הדיונים ולא הגיעה לשולחן השרטוט".

 

ניב מנה בדיון מספר יצרני אנרגיה שיתווספו בשנים הקרובות למשק האנרגיה, ושיביאו לקראת סוף העשור לרזרבות גבוהות בהרבה. בתוך כך הוא ציין תחנות כוח פרטיות שאחת צפויה להתחיל בסוף השנה הנוכחית ויצרנים פרטיים שקיבלו רישיונות בהיקף 2,000 מגוואט.

 

"כל אלה יביאו אותנו עד סוף העשור לרמה של 20% רזרבות - תלוי אם כולם יקומו", אמר. "אנו מקווים שגם תחנת הכוח באשקלון תצא לפועל, היא חשובה לישראל מהצד האסטרטגי - לא מהצד של אספקת חשמל - אלא בעיקר מהצד של ביטחון אנרגטי".

 

ניר הוסיף: "נכון להיום, לשנת 2013 אנחנו צופים רזרבה של 10% במשק החשמל. זה הקו השחור. זה המקום הכי נמוך שאפשר לסבול, אבל זה לא באמת המקום להיות בו ברמת התכנון. אנחנו צריכים להיות ברמה של 17%-20%. הכל תלוי אם דליה תקום ב-2015. בסוף העשור נהיה בסדר, אבל הדרך לשם תהיה קשה".

 

דיון סוער

הדיון עצמו היה סוער וחברי הכנסת התנפלו בעיקר על נציג האוצר, שהסיר מעל עצמו כל אחריות למצב והטיל אותה על גורמים אחרים.

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר: "אתם באוצר מבשלים החלטות ממשלה מאחורי הקלעים ואחר כך מתחבאים מאחורי הממשלה כאילו לכם לא היתה אחריות בהחלטות". ח"כ אלי דנון (ליכוד) אמר: "אני יוצא מבולבל מכל הדיון הזה, וכבר פניתי למבקר המדינה שיבדוק את נסיבות המצב במשק החשמל, שמדרדר אותנו לרמה של עולם שלישי".

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, אמר בסיכום הדיון כי בטווח הקצר, הוא מאמץ את עמדת מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן, לפיה אפשר בהתנהגות אחראית של הציבור בחסכון בחשמל כדי לעבור את הקיץ בשלום ולהתגבר על המחסור והתקלות.

 

לגבי העתיד הוא ציין, כי "ללא הכרעה אמיתית ברמת הממשלה למציאת מקורות חשמל חדשים, זה משחק בעתיד של כולנו". לדבריו, "ללא הכרעה ברורה בכל מצב של כשל או חלם איש מכל הגורמים האחראיים לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו". הוא הוסיף כי רשם לפניו את הבטחת ראש מינהל החשמל, יהודה ניב, לפרסם תוך מספר ימים את העדיפויות בניתוק החשמל כדי ליצור שקיפות בנושא.  

 

מצב כתום על רקע החום הכבד

מוקדם יותר היום הודיעה חברת החשמל על "מצב כתום" עקב שיאים חדשים בצריכת החשמל על רקע החום הכבד ברחבי הארץ. החברה מסרה כי היא מתקרבת כמעט לגבול יכולת הייצור, ובמקרה של תקלה באחת מיחידות הייצור ייתכנו הפסקות חשמל מקומיות לפרקי זמן קצרים.

 

בהמשך הודיעה החברה, כי יחידת הייצור בתחנת הכוח "גזר" שהיתה בתקלה תוקנה, ורמת הרזרבה הצפוייה בשעת השיא עלתה לכ-700 מגווט - שהיא רזרבה יציבה.

 

מחברת החשמל נמסר, כי בצהריים יגיע הביקוש לחשמל לשיא של 11,250 מגוואט, כשיכולת הייצור של משק החשמל תעמוד על 11,590 מגוואט בלבד. בחברת החשמל ביקשו לא להפעיל בין 12:00 ל-17:00 מכשירים זוללי אנרגיה כמו מדיח כלים, מכונת כביסה, תנור אפייה, כיריים חשמליים, שואב אבק, וכדומה. כמו כן, מומלץ לכוון את טמפרטורת המזגן ל-25 מעלות. 

 

במקרה של תקלה באחת מיחידות הייצור ייתכנו הפסקות חשמל מקומיות ומדורגות לסירוגין של קווי חשמל בכל רחבי הארץ. ההפסקות יחולקו בין הלקוחות למשך שעה עד שעתיים בכל אזור שעליו תחליט החברה. עוד מומלץ לוודא שפעמון האזעקה במעלית עובד.


פורסם לראשונה 16/07/2012 11:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם ארנון
מנכ"ח חברת החשמל אלי גליקמן
צילום: עידו ארז
מומלצים