שתף קטע נבחר

הצלב האדום מחיל החוקים ההומניטריים בכל סוריה

הארגון הכריז כי האלימות בסוריה היא כעת "מלחמת אזרחים מלאה". לקביעה חשיבות משפטית גדולה: כעת אזור הסכסוך המוכר אינו עוד כמה מחוזות בלבד, ודיני המלחמה חלים על המדינה כולה. עשויים לשמש בסיס לתביעות על פשעי מלחמה

ציון דרך חשוב בהתקוממות העממית בסוריה: הצלב האדום הבינלאומי הודיע בצהריים (יום א') כי מעתה הוא רואה בסכסוך בסוריה מלחמת אזרחים לכל דבר. פירוש ההודעה של הצלב האדום הוא שמעתה חלים החוקים ההומניטריים הבינלאומיים על המדינה כולה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

חוקים אלה, הידועים גם כדיני המלחמה, נותנים לצדדים בסכסוך את הזכות להשתמש בכוח הולם כדי להשיג את מטרותיהם. ההערכה של הצלב האדום הבינלאומי היא בגדר חוות דעת חשובה עבור כוחות אסד והמורדים כדי להחליט בכמה כוח ובאיזה סוג של כוח יש להם הזכות להשתמש. חוות הדעת של הצלב האדום הבינלאומי יכולה לשמש גם בסיס לתביעות בגין פשעי מלחמה, במיוחד אם אזרחים יותקפו או שתהיה התעללות בעצירים מקרב האויב או הרג שלהם.

 

מפגינים נגד משטר אסד באידליב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים נגד משטר אסד באידליב(צילום: רויטרס)

 

"אנחנו מדברים כעת על סכסוך מזוין לא-בינלאומי במדינה", אמר דובר הצלב האדום הבינלאומי, הישאם חסן. בעבר

הסתפק הצלב האדום בהגדרת הסכסוך שלו רק לאזורים מוכי הקרבות אידליב, חומס וחמה, אבל חסן אמר כי הארגון החליט כעת שהאלימות התפשטה מעבר לאזורים האלה. "פעולות האיבה התפשטו לאזורים אחרים במדינה", אמר חסן לסוכנות הידיעות AP. "החוקים ההומניטריים הבינלאומיים חלים על כל האזורים שבהם מתנהלים העימותים".

 

החלטת הצלב האדום הבינלאומי באה שלושה ימים אחרי הדיווחים על טבח מחריד נוסף של כוחות אסד, שבו נרצחו כ-220 בני אדם בכפר תרמיסה שבאזור חמה. לפי הדיווחים, מסוקים הפציצו את הכפר וגם טנקים ירו פגזים לעברו, ולאחר מכן נכנסו אליו כוחות "השביחה", המיליציה האכזרית הנאמנה לנשיא בשאר אסד, וטבחו שם באנשים. הטבח גרר גינוי בינלאומי, והילרי קלינטון הצליפה במרומז שוב ברוסיה וסין על שהן מונעות התערבות בינלאומית חריפה יותר נגד משטר אסד. היא אמרה: "ההיסטוריה תשפוט את מועצת הביטחון של האו"ם".

 

גופות הרוגים מהטבח האחרון בתרמיסה (צילום: AP) (צילום: AP)
גופות הרוגים מהטבח האחרון בתרמיסה(צילום: AP)

 

היום דחתה סוריה את האשמותיו של שליח האו"ם למדינה, קופי אנאן, לפיהן היא השתמשה בכלי נשק כבדים ובמסוקים בעימותים בכפר תרמיסה. לטענת דמשק, דבריו על הלחימה היו "נמהרים": "כוחות הממשלה לא השתמשו במטוסים, במסוקים, בטנקים או בארטילריה. כלי הנשק הכבד ביותר שבו השתמשנו היה RPG", אמר מקדיסי במסיבת עיתונאים בדמשק. "מה שקרה שם אינו טבח. מה שהיה זה מבצע צבאי. היו עימותים בין כוחות הביטחון, שתפקידם הוא להגן על

אזרחים, לבין כוחות חמושים מכף רגל עד ראש, שאינם מאמינים בפתרון פוליטי לסכסוך".

 

ובינתיים - בת בריתו הקרובה של אסד איראן רוצה להשפיע על עתידה של סוריה. שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלחי, אמר כי ארצו נכונה לארח שיחות בין ממשלת סוריה לארגוני האופוזיציה. "אנחנו נכונים לייצר ולספק את התנאים לשיחות בין הצדדים", אמר סאלחי לפי סוכנות הידיעות איסנ"א. שליח האו"ם אנאן אמר בשבוע שעבר כי איראן ועיראק תומכות בתוכנית לשינוי פוליטי בדמשק שיובל על-ידי סוריה עצמה, והדגיש את חשיבות מעורבותה של איראן במציאת פתרון למשבר בסוריה. מעצמות המערב, לעומת זאת, מתנגדות בתוקף למעורבות איראנית בתהליך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל האופוזיציה הסורית מונף על טנק של צבא אסד
צילום: רויטרס
גופות נרצחים בטבח בתרמיסה
מומלצים