שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

נתניהו: בלי חוק - מ-1 באוגוסט כל בן 18 יתגייס

ראש הממשלה הבהיר לסיעת הליכוד כי בלי חוק גיוס חדש, מ-1 באוגוסט יגויסו גם חרדים בגיל 18. לכן, הסביר, הצעת החוק שמתכנן ליברמן להעלות להצבעה מחרתיים מיותרת: "לא יהיה ואקום". ליברמן: לא מבין על מה הוויכוח, ריאלי לגייס בגיל 18

הזמן למציאת חלופה לחוק טל אוזל - ונתניהו שולח מסרים למופז, ליברמן ולחרדים: ראש הממשלה יצא בצהריים (יום ב') בישיבת סיעת הליכוד נגד הצעת החוק של שר החוץ אביגדור ליברמן לגיוס לכול מגיל 18. "ההצעה מיותרת מאחר שהיא לא משנה את המציאות שתחל ב-1 באוגוסט, אז תיכנס החלטת בג"ץ לתוקף, ובכל מקרה נחזור למצב של חוק גיוס לכולם מגיל 18", הבהיר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

"ההצעה של קדימה לא תזכה לתמיכה חוץ מאשר של קדימה, ההצעה של ליברמן תיפול ביום רביעי", אמר נתניהו. חברי הכנסת הקשו ושאלו את ראש הממשלה מה יקרה אם לא יהיה חוק חלופי בהסכמה. "אם לא יהיה חוק, נחזור להחלטת בג"ץ", אמר, "שיהיה ברור לציבור - אין ואקום. ב-1 באוגוסט חוזרים לחוק שירות ביטחון, כלומר גיוס לכול מגיל 18". הוא הוסיף כי הוא דורש שמה שחל על חרדים יחול גם על המגזר הערבי.

 

נתניהו וליברמן בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו וליברמן בכנסת(צילום: נועם מושקוביץ)
  

ח"כ משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו הגיב לדברי נתניהו בחדשות ynet ברדיו האזורי. "מאחר ונתניהו לא הגיע להבנות כפי שקיווה להגיע עם קדימה, וכנראה הוא חושש מתגובת המפלגות החרדיות, הוא מנסה לבטל כל הצעת חוק שיכולה להיות ראויה ואנחנו נאמנים לדרכנו. אם הצעת החוק אינה רלוונטית, הציבור יקבע בקלפי אם ההצעה של ישראל ביתנו רלוונטית או לא"..

 

מוקדם יותר אמר ליברמן במהלך ישיבת סיעת ישראל ביתנו: "הרחוב החרדי כן רוצה להתגייס ולהיות חלק מהחברה, מי שלא רוצה בזה הם הרבנים", הבהיר שר החוץ. "כך גם ברחוב הערבי".

 

ליברמן הודיע כי ביום רביעי תעלה סיעתו להצבעה בכנסת את הצעת חוק "גיוס לכול" של ח"כ דוד רותם, והוסיף כי "אין לנו ברירה. חיכינו עד הרגע האחרון לראות אולי יגיעו לפשרה סבירה, לפתרון שנותן מענה גם לגיוס החרדים וגם לגיוס המיעוטים. כיוון שאין פתרון כזה, אנחנו מעלים את הצעת החוק שלנו".

 

הוא קרא לשני הצדדים לגבש "הצעת חוק הכי פשוטה, בלי שטיקים, בלי טריקים ובלי התחכמויות. כל אזרח ישראל שהגיע לגיל 18 חייב או שירות צבאי או שירות אזרחי. זה ריאלי מאוד לגייס בגיל 18. אני מנסה כבר שבוע להבין על מה בוגי ופלסנר מתווכחים, ואני לא מצליח להבין". 

 

נתניהו: "להביא פתרון ישים"

כשעה לאחר מכן התייחס נתניהו לנושא בישיבת סיעת הליכוד. "קיים סיכוי למצוא פתרון לחוק הגיוס. ממשיכים לפעול למציאת פתרון", אמר נתניהו והדגיש כי יש להביא פתרון ישים כדי שתהיה עלייה הדרגתית בגיוס החרדים לצה"ל.

 

על האפשרות שיתקיימו בחירות אמר ראש הממשלה בציניות: "מאז שהממשלה הזאת קמה, כל הזמן מזהירים שיהיו בחירות. בסוף יהיו בחירות - כי החוק מחייב". בליכוד הבהירו כי ישראל ביתנו תקבל חופש הצבעה ביום רביעי בהצבעה על חוק הגיוס של רותם.

 

 (צילום: gettyimages, אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: gettyimages, אלכס קולומויסקי,
(צילום: gettyimages, אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")
  

במהלך ישיבת הסיעה, סיפר השר משה (בוגי) יעלון על הפערים בשיחות בין הליכוד לקדימה ואמר כי קיבל את הרושם שבמפלגתו של שאול מופז לא מעוניינים להגיע להסכמות. הוא טען כי בליכוד לא מזגזגים והאשים: "השיטה של קדימה מובילה אך ורק להסתגרות". הוא הוסיף: "אימצנו את עקרונות ועדת קש"ב, אך לא אימצנו את המלצות פלסנר. הוא המליץ על דעת עצמו לעשות דברים שונים. אנחנו אימצנו רק את העקרונות".

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר כי יש לעשות כל מאמץ כדי לגשר על הפערים.

לדבריו, "על אף התנהלות קדימה בשבועות האחרונים, יש אינטרס לאומי לגבש פתרון שיאושר על ידי הכנסת בחקיקה". הוא ציין כי "נושא השוויון בנטל והצורך לחולל שינוי בנושא לאחר 64 שנים היה ביסוד החלטת ראש הממשלה להקים את ממשלת האחדות לפני כחודשיים".

 

ח"כ אופיר אקוניס טען כי "ישנם גורמים קיצוניים בתוך קדימה שרוצים בפירוק ממשלת האחדות", אך קרא למצות את ההידברות כדי להביא לחוק משותף. ח"כ דני דנון פנה לנתניהו וקרא להדיח את קדימה מהקואליציה. "פלסנר מצית אש שמאיימת להבעיר את הציבור הישראלי וליצור קרע עמוק", אמר דנון. הוא קרא לגנוז את מסקנותיו של פלסנר ולגבש חוק לגיוס ערבים וחרדים שלא יוביל לקרע בעם.


פורסם לראשונה 16/07/2012 14:25

 

בהכנת הידיעה השתתפו רון נוטקין ורועי ויינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן במאהל הפראיירים
צילום: מוטי קמחי
צילום: פלאש 90
נתניהו
צילום: פלאש 90
מומלצים