שתף קטע נבחר

לראשונה: אשה נבחרה ליו"ר האיחוד האפריקני

נקוסזנה דלמיני-זומה, שרת הפנים של דרום אפריקה, נבחרה לעמוד בראש הנציבות האפריקנית, הגוף הביצועי המרכזי של האיחוד. רופאה בהכשרתה, היא כיהנה בעבר כשרה תחת נלסון מנדלה, והייתה אשתו השלישית של הנשיא הנוכחי זומה

מנהיגי אפריקה בחרו בשרת הפנים של דרום אפריקה לעמוד בראש נציבות האיחוד האפריקני. נקוסזנה דלמיני-זומה נבחרה הלילה (יום ב') והפכה בכך לאשה הראשונה העומדת בראש הארגון. הנציבות היא הגוף האדמיניסטרטיבי והביצועי המרכזי של הארגון הפן-אפריקני.  

 

דלמיני-זומה לאחר ההכרזה על זכייתה. יש מי שהתלונן על כך שהיא לא מחייכת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דלמיני-זומה לאחר ההכרזה על זכייתה. יש מי שהתלונן על כך שהיא לא מחייכת(צילום: EPA)

 

דלמיני-זומה גברה על היו"ר המכהן, ז'אן פינג מגבון, שכיהן בתפקידו מאז 2008 וזכתה לתמיכתן של 37 מדינות מתוך 54 החברות. דלמיני-זומה, בת 63, היא מוותיקות המאבק נגד האפרטהייד וכיהנה בכל ממשלות ארצה מאז עלייתו לשלטון של נלסון מנדלה.

 

דלמיני-זומה היא רופאה בהכשרתה ומונתה לשרת הבריאות כשמנדלה נבחר לנשיא השחור הראשון במדינה. היא זכורה כמי שביצעה מהפכה במערכת הבריאות והגדילה את הגישה של העניים לטיפול רפואי חינם. אבל דלמיני-זומה נודעה גם כמי שקידמה תרופה נתונה במחלוקת לאיידס שמאוחר יותר התבררה כלא יעילה.

 

דלמיני-זומה כיהנה אחר כך כשרת החוץ במשך עשור, וזכתה לשבחים על פעילותה להפסקת המלחמה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. עם זאת, מתנגדיה ביקרו את גישתה הדיפלומטית "השקטה" כלפי השכנה זימבבווה בזמן שהנשיא רוברט מוגאבה גירש אלפי איכרים לבנים מאדמותיהם.

 

"לא אנגלופונית, זולו"

בשנות ה-70 היא הוגלתה ולמדה באוניברסיטאות בבריטניה. בה בעת ארגנה תנועות נגד אפרטהייד מחוץ לדרום אפריקה. היא פגשה את נשיא דרום אפריקה כיום, ג'ייקוב זומה, כשעבדה כרופאת ילדים בבית חולים בסווזילנד. היא הייתה לאשתו השלישית של זומה הפוליגמיסט ב-1982. הם התגרשו כעבור 16 שנים.

 

דלמיני-זומה לצד בעלה לשעבר, נשיא דרא"פ ג'ייקוב זומה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דלמיני-זומה לצד בעלה לשעבר, נשיא דרא"פ ג'ייקוב זומה(צילום: EPA)

 

בעלה לשעבר מינה אותה לשרת הפנים והיא נחשבת למי שהצליחה "לנקות" את המשרד שהתאפיין בניהול כושל. במהלך הקמפיין שלה להגיע לפסגת האיחוד האפריקני, היא הבטיחה להפוך אותו לארגון יעיל ומשפיע יותר.

 

אף שזכתה לתמיכת המדינות דוברות האנגלית מול יריבה דובר הצרפתית, היא התעקשה: "אינני אנגלופונית, אני זולו".

 

"היא פוליטיקאית פקחית והניסיון שצברה כשרת חוץ מציב אותה בעמדה טובה לשאת בתפקיד", אמר קית גוטשולק מאוניברסיטת "וסטרן קייפ" בדרום אפריקה. פרינס משלה, אנליסט במכון לפוליטיקה ומחקר, שעבד לצדה כשהייתה שרת חוץ, אמר: "היא לוקחת את עבודתה ברצינות רבה. יש לה הכישרון הנדיר למנות אדמיניסטרטורים טובים מאוד". אך הוא העיד שיש מי שתמה על כך שאינה מחייכת לעתים קרובות. "חשבתי שהיא הייתה יכולה להצליח עוד יותר לו הייתה יותר חביבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דלמיני זומה. רופאה, שרת בריאות, חוץ ופנים
צילום: EPA
מומלצים