שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: יניב חלילי

  בתפקיד המאבטחים בלונדון: חיילי הוד ממלכתה

  שבוע וחצי לפני טקס הפתיחה: מחדל אבטחה נוסף מטריד את מארגני האולימפיאדה. החברה האחראית לא נערכה כנדרש עם גיוס המאבטחים, וממשלת בריטניה נאלצה להזעיק אלפי חיילים מצבא הוד מלכותה שיסייעו באבטחת המתקנים. שליחנו בלונדון יניב חלילי מדווח

  מכל הנושאים המעסיקים את מארגני האולימפיאדה, נושא האבטחה הוא הגדול והמשמעותי ביותר. כבר בשנת 2005, יממה לאחר שלונדון זכתה בזכות לארח את האולימפיאדה, התרחשו על אדמת הבירה הבריטית ארבעה פיגועים בו זמנית, שגבו את חייהם של 52 קורבנות. ממשלת בריטניה הקצתה סכום חסר תקדים של מיליארד ליש"ט לטובת היערכות בטחונית לקראת האולימפיאדה.

   

   

  המשימה המורכבת הופקדה בידי החברה "ג'י-4-אס" ואנשי החברה נדרשו לגייס עשרת אלפים קציני אבטחה ולהכשירם לקראת המשחקים. יש לציין כי איום הטרור מרחף ביתר שאת מעל אולימפיאדת לונדון, גם לאור העובדה שמדובר באירוע הספורט הגדול בעולם וגם בגלל שבריטניה נחשבת ליעד עבור ארגוני הטרור הגדולים.

   

  רגע של אבטחה כבדה בלונדון. מחדל חמור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רגע של אבטחה כבדה בלונדון. מחדל חמור(צילום: רויטרס)
   

  כבר לפני עשרה חודשים נטען בדו"ח סודי כי קיים חשש, לפיו האולימפיאדה לא תהיה מאובטחת כיאות, בעקבות חוסר היערכות יסודי של החברה

  . בשבוע שעבר החשש הפך למציאות, כשנחשף שחברת האבטחה כשלה במשימתה ולאולימפיאדה חסרים אלפי מאבטחים.

   

  בעקבות המחדל הורתה ממשלת בריטניה לגייס 3,500 חיילים של צבא הוד מלכותה, לטובת אבטחת המתקנים האולימפיים. החיילים יתפקדו כמאבטחים לכל דבר, יתפרשו במתקני הספורט האולימפיים ויבדקו את הצופים שיגיעו למקום. החיילים הללו ישמשו תגבורת לצבא של 7,500 חיילים, שכבר גויסו למשימה.

   

  המלכה אליזבת. המשמר שלה יאבטח גם את הכפר האולימפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  המלכה אליזבת. המשמר שלה יאבטח גם את הכפר האולימפי(צילום: רויטרס)
   

  יש לציין כי זהו לא מחדל האבטחה הראשון סביב האולימפיאדה. לפני מספר שבועות הצליחו נציגיו של עיתון בריטי להחדיר תיקים עם מטעני נפץ מדומים לתוככי הכפר האולימפי, מבעד למעטה האבטחה.

   

  חגיגת לונדון 2012 ב-ynet ספורט:

   

  המטענים כללו צינורות, ברגים ומסמרים והכנסתם לכפר האולימפי גרמה למבוכה רבה לועדה המארגנת, שאנשיה הגדירו את הכפר האולימפי כ"מאובטח יותר מכל נמל תעופה בעולם".

   

  משמר המלכה. יעברו לשמור על צוברי ושטילוב? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  משמר המלכה. יעברו לשמור על צוברי ושטילוב?(צילום: AFP)

   

  בסוף השבוע האחרון נחשף כי אנשים שנמצאים ברשימת המבוקשים של משרדי ההגירה הבריטיים הצליחו להיכנס לבריטניה מנמל התעופה "הית'רו", מבלי שנעצרו או עברו תשאול.

   

  ומה חדש ב-ynet ספורט?

   

  החשיפה מעמידה סימן שאלה גדול סביב יכולתם של פקידי ההגירה ב"הית'רו" ובנמלי התעופה האחרים של לונדון לעצור את כניסתם של גורמי טרור או אנשים מסוכנים אחרים לתוככי הממלכה.

   

  סבסטיאן קו. "לא מודאג, האולימפיאדה תהיה בטוחה" (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
  סבסטיאן קו. "לא מודאג, האולימפיאדה תהיה בטוחה"(צילום: מודי קרייטמן)
   

  מחדל האבטחה כבר מראה את אותותיו. מניות חברת "ג'י-4-אס" צנחו בעשרה אחוזים, בלונדון דורשים לפטר את מנכ"ל החברה והוועדה המארגנת

   של המשחקים צפויה לקנוס את החברה בסכום של 50 מיליון ליש"ט על חוסר ההיערכות שלה. כמו כן, בממשלת בריטניה קוראים שלא להעניק לחברה מכרזים עתידיים בנושאי אבטחה, באירועים גדולים בממלכה.

   

  עם זאת, יו"ר הועדה המארגנת של אולימפיאדת לונדון, סבסטיאן קו, אמר כי מחדלי האבטחה נחשפו בזמן, על מנת לשפר את ההיערכות לקראת רגע האמת. “אני לא מודאג. אנחנו ערוכים היטב ומפיקים לקחים לקראת הרגע האמיתי. אין לי ספק, שהאולימפיאדה תהיה מאובטחת ובטוחה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים