שתף קטע נבחר

צילום: EPA

מופז פרש מהממשלה: "נתניהו בחר במשתמטים"

סיעת קדימה החליטה לפרוש מהקואליציה ויו"ר המפלגה שאול מופז שלח מכתב התפטרות לראש הממשלה ותקף אותו בחריפות: "ההיסטוריה אינה אדיבה כלפי אנשים שיכלו לעשות הכל ובחרו מדעת שלא לעשות דבר". נתניהו: הצעתי להביא לגיוס ערבים וחרדים מגיל 18, אבל בהדרגתיות

השותפות בין קדימה לליכוד הגיעה לסופה. חברי הכנסת של סיעת קדימה הצביעו בעד יציאה מהממשלה, ברוב של 24 תומכים מול שלושה מתנגדים. יו"ר קדימה, המשנה לראש הממשלה שאול מופז, הודיע לפנות ערב (ג') בפתח ישיבת הסיעה על כוונתו להוביל את מפלגתו אל מחוץ לממשלה. "בצער גדול אני אומר שאין מנוס מלקבל החלטה על פרישה מהממשלה", אמר מופז בפתח הישיבה. "לא היה קל להיכנס לממשלה, שילמתי מחיר ציבורי על כך, אבל אין מנוס מפרישה". בתום ההצבעה שיגר מופז מכתב התפטרות לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

משבר הגיוס - כותרות נוספות ב-ynet:

 

לאחר ההצבעה על הפרישה התייצב מופז מול העיתונאים והאשים כי "נתניהו בחר במשתמטים". יו"ר קדימה אמר: "לא יכולנו לתת יד לאחיזת עיניים". מופז פנה אל החיילים ואל המועמדים לשירות צבאי ואמר: "נלחמנו למענכם. עשיתי הכל ואמשיך לעשות הכל למענכם על מנת להישג אמנה חברתית חדשה לשוויון בנטל. הייתי מוכן לפשרות, אבל היו לנו גם קווים אדומים".

 

השר המתפטר הוסיף ואמר: "הפכתי כל אבן, לא מיהרתי להתפטר גם כאשר ראש הממשלה פיזר באופן חד צדדי את ועדת פלסנר והפר ההסכם הקואליציוני. לדבריו, "יש קווים אדומים שאותם לא הייתי מוכן לחצות". הוא הוסיף והאשים: "לא ניקח חלק בהטעייה הציבורית ולא נשתמט מחובתנו לציבור. ההיסטוריה אינה אדיבה כלפי אנשים שיכלו לעשות הכל ובחרו מדעת שלא לעשות דבר".

 

נתניהו מגיב: "אמשיך לפעול להבאת פתרון אחראי"

ראש הממשלה נתניהו מיהר לשגר מכתב תשובה למופז. "אני מצר על בחירתך לוותר על הזדמנות לעשות שינוי היסטורי", כתב. "הנחתי בפניך הצעה להביא לגיוס חרדים וערבים מגיל 18. הסברתי לך שהדרך היחידה ליישם את זה בשטח, היא בהדרגתיות ומבלי לקרוע את החברה הישראלית, ודאי בתקופה שבה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים ומשמעותיים. אמשיך לפעול להבאת פתרון אחראי שהחברה הישראלית מצפה לו".

 

חברי הכנסת שהתנגדו ליציאה מהממשלה הם יוליה שמאלוב-ברקוביץ', אבי דיכטר ועתניאל שנלר. למרות בקשת מופז לקיים הצבעה מיידית על פרישה, צחי הנגבי, קטע את ההצבעה וביחד עם ח"כ ישראל חסון וח"כ שמאלוב-ברקוביץ' אילצו את מופז לקיים דיון בנושא וקראו לו למצות את המו"מ עם נתניהו. הסיעה התכנסה שעות אחרי שהודיעה כי נכשל המשא ומתן בינה לבין הליכוד על ניסוח חוק חלופי לחוק טל. אחרי הודעת קדימה הספיק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר לה הצעה נוספת בניסיון למנוע את פרישתה, אולם קדימה דחתה את ההצעה.

 

ח"כ פלסנר, הערב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ח"כ פלסנר, הערב(צילום: עופר עמרם)

 

מופז אמר בפתח הישיבה: "חשבתי שצריך למצות את התהליך ולעשות מאמץ להביא הצעה שעומדת במבחן החיים וביעד שלנו". הוא הוסיף והתייחס למשבר עם נתניהו והליכוד. "התעקשתי שהוועדה תסיים את עבודתה", אמר. "רגע המשבר הגדול היה פיזור הוועדה על ידי ראש הממשלה. אחר כך אמרתי לראש הממשלה שאם לא יקבל את עקרונות פלסנר, אני בחוץ ואז סיעת הליכוד קיבלה את דעתי". לדבריו, "כל ויתור יפגע בזהות של קדימה. עוד שבוע לא יתרום דבר ולא ישנה את המהות".

 

יו"ר קדימה הדגיש בישיבת הסיעה כי לא היה מוכן לחוקק חוק בלי חובת הגיוס ולא היה מוכן להתפשר על גיל הגיוס. "זה חלק מההוויה הישראלית, הגיוס מגיל 18", הוסיף. "היינו מוכנים שעד גיל 22 כולם ילמדו, אבל עד אז חייב להיות גיוס לשירות. ראש הממשלה לא היה מוכן לפחות מגיל 26 ואני לא קיבלתי את ההצעה. הצעות ראש הממשלה לא עוברות אותי ולדעתי גם לא עוברות בג"ץ". 

 

מופז גם מתח ביקורת על חברי כנסת מסיעתו שניהלו משא ומתן עם לשכת ראש הממשלה שלא על דעתו. "אני לא מקבל את העובדה שאחרים ללא סמכות ורשות ניהלו מו"מ מקביל עם ראש הממשלה", אמר.

 

מופז לנתניהו: "אין בך את המנהיגות למלא את חובתך"

במכתב ההתפטרות ששיגר לראש הממשלה בתום הישיבה, כתב מופז: "ביקשנו לנסות ולהביא לכלל ביטוי את קולו של הרוב הדומם בחברה הישראלית". יו"ר קדימה הדגיש כי לא ביקש לרדוף את הציבור החרדי ולאחר מכן תקף בחריפות את נתניהו. "לצערי, החלטת מדעת שלא לממש הזדמנות זו", כתב. "מתוך שיקולים פוליטיים צרים, בחרת בברית עם החרדים על פני הברית עם הרוב הציוני".

 

מופז חותם את המכתב בהאשמה: "בחרת להימלט" ()
מופז חותם את המכתב בהאשמה: "בחרת להימלט"

 

מופז הוסיף וכתב: "אני קובע בצער כי אין בך את הנכונות, הנחישות, התעוזה והמנהיגות למלא את חובתך לעת הזו. ספק אם יכולה ישראל להמתין עוד להחלטות המתבקשת. במעשיך ובמחדליך בחרת להימלט מן המערכה. קדימה, בהנהגתי תשוב לשרת בכבוד את הציבור מספסלי האופוזיציה".

 

 (צילום: גיל יוחנן , משה מילנר, לע"מ , ירון ברנר , EPA , shutterstock) (צילום: גיל יוחנן , משה מילנר, לע
(צילום: גיל יוחנן , משה מילנר, לע"מ , ירון ברנר , EPA , shutterstock)

 

ח"כ יואל חסון אמר בישיבה: "לראש הממשלה הייתה הזדמנות עם קדימה לשנות את פני החברה הישראלית והוא בחר, כצפוי, בשותפיו החרדים נגד החברה הישראלית. על קדימה להדיח את ח"כ יחימוביץ' מראשות האופוזיציה עוד הערב ולהילחם על דרכנו באופוזיציה".

 

לדבריו, "בחודשיים האחרונים ראינו שיש לנו ראש ממשלה פחדן שברגע האמת פשוט לא יכול לקבל החלטות ואין לי ספק כי נתניהו כבר עכשיו מצטער על כניסת קדימה לקואליציה, כי בכך חשף לעיני כל את חוסר מנהיגותו".

 

לבני: "אין יותר עלי תאנה"

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "שותפות פוליטית שנולדה בחטא מסתיימת, וטוב שהסתיימה. אין יותר עלי תאנה שיכסו את הכשל הערכי של הממשלה הזאת. מעבר לעניין הנקודתי של היום, אני חושבת שהיום ברורה יותר מתמיד צדקת העקרונות בשמם פעלנו בשנים האחרונות". לדבריה, "ישראל טובה יותר מהממשלה הזו וממי שמייצג אותה".

 

ח"כ שלמה מולה אמר במהלך הדיון: "לצערי הרב הנפגע העיקרי מזה הוא הציבור שחוטף מכה אחר מכה. שיתוף הפעולה המוזר עם הממשלה הרעה הזו תם ואני קורא לציבור להפסיק ללכת שולל אחר הבטחות השווא של ביבי". במהלך הדיון הנגבי הזכיר למופז עימות שהיה לו בעבר עם יו"ר המפלגה לשעבר ציפי לבני. "הייתה פעם מישהי שמנעה ממך דיון ואמרה לך 'נפלא, נפלא'. חבל שגם אתה נוהג ככה".

 

ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' אמרה בדיון: "אני חושבת שלא מיצינו התהליך. אני לא רואה פה תהליך היסטורי. יש פה תהליך פוליטי. הרגשתי קצת שנאת חרדים. היה פה תהליך פוליטי".

 

ח"כ דיכטר הוסיף כי חייבים למצות את הזמן והתהליך עד הרגע האחרון. לדבריו, "לא נכון לפרוש כאשר נותרו עוד שבועיים קדחתניים לעמוד על העקרונות שלנו".

 

אלקין: "מופז מונע משיקולים פוליטיים פנים מפלגתיים"

עוד לפני סיום ישיבת סיעת קדימה, קרא יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, לפזר את הכנסת ולהכריז על בחירות מוקדמות. "נתניהו נכשל כישלון גמור בהכרעה בנושא השוויון בנטל", אמר לפיד. "נתניהו יכול היה לבחור בפתרון הראוי של שירות שווה לכולם והשתלבות אמיתית והכרחית של כל המגזרים בשוק העבודה. כמו תמיד, לאחר זגזוגים והתפתלויות, נותר נתניהו בנקודת המוצא שלו - כניעה לעסקנים החרדים".

 

לפני ישיבת הסיעה, אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין (ליכוד) ל-ynet: "אני לא מבין מה קרה למופז ואני לא מבין את ההתנהלות. הצענו הבוקר הצעה מרחיקת לכת שאני אישית התנגדתי לה, אך נראה שמופז מונע משיקולים פוליטיים פנים מפלגתיים שקשורים אולי גם לציפי לבני ולאהוד אולמרט, או שהוא פשוט תכנן את המשבר וחיכה לתזמון הנכון".

 

אלקין הוסיף כי מועד בחירות ייקבע על-ידי נתניהו, אך העריך שלמרות הפרישה הצפויה של קדימה, הקואליציה תוכל להמשיך לתפקד. לדבריו, אין סיבה ללכת לבחירות בזק שבוע לפני הפגרה. "הפרישה של קדימה לא תפיל את הממשלה והקואליציה", אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי.


פורסם לראשונה 17/07/2012 17:22

 

בהכנת הידיעה השתתפו רון נוטקין וחן זאוסמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר קדימה מופז, הערב
צילום: עופר עמרם
מומלצים