שתף קטע נבחר

למה החום פולש הביתה? כי הבנייה לא ירוקה

בזמן שאפילו בטורקיה אין סיכוי שקבלן יקבל היתר שיפוץ מבלי לעמוד בתקן בידוד מחייב - אלפי שכונות משווקות בישראל כ"ירוקות", בלי שברור אם הן עומדות בסטנדרט כלשהו. בימים אלה, של חום בלתי נסבל וחשש מהפסקות חשמל, הפתרון האמיתי נמצא מעבר לפינה: החלת תקן מחייב לבנייה ירוקה

גל החום הכבד שהחל בשבוע שעבר, לא צפוי להסתיים בינתיים. אך בזמן שכולם נצמדים למזגן וממתינים לראות בחשש האם איום הפסקות החשמל יתממש - האוויר הקר שבוקע ממנו בורח החוצה - והחום ממשיך לחדור הביתה. הפתרון האמיתי כבר קיים ונמצא כאן ממש, מעבר לפינה: החלת תקן מחייב לבנייה ירוקה.

 

עוד על בנייה ירוקה  - בכלכלה ירוקה :

 

בישראל, 50% מצרכני החשמל הם יחידות דיור פרטיות. בניה ירוקה בעלת בידוד תרמי, כפי שקובע התקן הישראלי לבנייה ירוקה 5821, יכולה לחסוך 30%-40% מתצרוכת החשמל של כל אחת מהן, בהתאם לאיזור האקלים. בחישוב גס - זה בדיוק מה שחברת החשמל מבקשת מהציבור לחסוך ואפילו הרבה יותר מזה. 


דירה שנבנתה בתקן בנייה ירוקה

דירה שנבנתה בתקן בנייה ירוקה
תקן בנייה ירוקה מחיר דירה לצרכן ללא תקן בנייה ירוקה ** מחיר דירה לצרכן עם תקן כוכב 1 תוספת בשקלים תוספת באחוזים החזר השקעה שנתי משוער * מספר שנים להחזר השקעה
תקן ברמת כוכב 1 1.4 מיליון שקל 1.421 מיליון שקל 21,000 שקל 1.5% 4,500 שקל 6-3 שנים

 

*החזר השקעה שנתי משוער בעקבות חיסכון אנרגיה, מים, מחזור חומרי גלם ושיפור בבריאות הדיירים

 

** שיעור התוספת חושב לפי עלות בניה רגילה של 4,200 שקל למ"ר ללא מע"מ. מחיר דירה חדשה ממוצעת בישראל 1.4 מיליון שקל כולל מע"מ, מחוברת מידע משרד הבינוי והשיכון דצמבר 2011

 

גם דו"ח מקינזי שהוצג זה מכבר בפני ממשלת ישראל, מגלה ניתן לחסוך כ-30% מתצרוכת ועלויות החשמל במשק רק באמצעות תהליכים של התייעלות אנרגטית בבנייה.

 

אי לכך ובהתאם לזאת, אי אפשר שלא להתקומם למשמע הפצרותיהם ואיומיהם של חברת החשמל ומשרד האנרגיה והמים, המצוות על הציבור בישראל לחסוך בחשמל, אחרת יורידו לו את השאלטר. מה מצפים, שנשב ב-36 מעלות חום ו-90% לחות ללא מזגן כלל? או שאולי בכלל מצפים שנשב בחושך, כשהפתרון האמתי לבעיה נמצא ממש מתחת לפנס?

 

מבנים ירוקים - האמנם?

תעשיית הבנייה היא אחת מהתעשיות הבזבזניות ביותר בכלכלה הגלובלית ולכן גם גלום בה גם פוטנציאל החיסכון הגדול ביותר. כך למשל, צריכת האנרגיה של בניינים עומדת על כ-30%-40% מהאנרגיה הגלובלית ובמדינות מסוימות כמו בריטניה, אחראים המבנים על יותר מ-50% מתצרוכת האנרגיה. בנוסף, הסביבה הבנויה אחראית גם על 20% מתצרוכת המים העולמית.

 

בנייה ירוקה כוללת מספר עקרונות, בהם בידוד תרמי יעיל של הגג, הקירות והחלונות, שמונע מאנרגיית חום לחדור לבית בימי הקיץ הלוהטים, שומר עליו מוצל ונעים ומונע שימוש מיותר במזגן. בנוסף, הצללה נכונה של החלונות, תמנע חימום יתר של הבית וחדירה של קרני השמש.

 

גם לפתחים בבית ומיקומם השפעה קריטית על כמות אור היום הנכנסת למבנה - תכנון מדויק יפחית את הצורך בשימוש בתאורה מלאכותית ויגדיל משמעותית את מידת האוורור של הבית. בנוסף, תכנון אופטימלי של תאורה טבעית יאפשר חדירת אור לתוך הבית מבלי לאפשר חדירת קרינת שמש ישירה לתוך הבית בתקופת הקיץ החמה.

 

בעולם, המגמות ברורות: במערב אירופה ואפילו בטורקיה, אין מצב שבו קבלן מקבל היתר לשיפוץ בנין מבלי לעמוד בתקן בידוד תרמי מחייב. אך ישראל של 2012, משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD בתחום,  מבלי שיש עדין תקן מחייב לבניה ירוקה. בינתיים, מבנים רבים ואלפי שכונות במדינה משווקים אמנם כירוקים, אך לא ברור באיזה תקן או סטנדרט הם עומדים, אם בכלל.

 

מייקר - אך משתלם

אמנם, החלת תקן מחייב של בניה ירוקה תייקר דירה ממוצעת בישראל ב-21,000 שקל בממוצע. עם זאת, ביחס לדירה שמחירה 1.4 מיליון שקל לדוגמה, לא מדובר בהשקעה גדולה, מה גם שהשקעה זו תחזיר את עמה בתוך 6-3 שנים בממוצע, בתשואה שלא ניתן למצוא כמעט בשום אפיק השקעה אחר.

 

בינתיים, הממשלה מנסה לאלתר פתרונות כמו ייבוא גנרטורים מזהמים מחו"ל או הפעלת תחנות כוח מעשנות באמצעות מזוט. עכשיו אפשר לבחור איזה פתרון אנחנו מעדיפים. בזה שמקדמת המדינה, נקבל פצצת זיהום אוויר נוספת ותלות במדינות ערב ובמחירי הנפט המאמירים.

 

בנייה ירוקה לעומת זאת, מאפשרת השקעה נקייה וארוכת טווח, שתישאר למשך עשרות שנים, ויכולה להביא את המשק להתייעלות אנרגטית חסרת תקדים. אז בימים של חום בלתי נסבל, מחאות חברתיות על יוקר המחיה וועדות שקמות ונופלות - אולי הגיע הזמן שהמדינה תעניק לתושביה בידוד תרמי אמתי.  

 

כותב המאמר הינו מנכ"ל חברת תרמוקיר וראש המטה לבניה ירוקה בהתאחדות התעשיינים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים