שתף קטע נבחר

צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24, חיים צח

לפיד: נתניהו נכנע לחרדים, צריך בחירות עכשיו

במערכת הפוליטית לא חיכו להודעה רשמית על פרישת קדימה. יו"ר "יש עתיד": "מוכנים לבחירות, הגיע הזמן להוריד מהשלטון את הממשלה הרעה". רמון שמקים מפלגת מרכז: "מופז אחראי לחיסול קדימה". לבני: "סוף לשותפות שנולדה בחטא". בכיר בש"ס: מצבנו רע, בקרוב לא יהיה הסדר למעמד תלמידי הישיבות

עוד לפני ששאול מופז הכריז רשמית על פרישת קדימה מהקואליציה בשל המשבר סביב חוק הגיוס, ניכרה התכונה במערכת הפוליטית. יו"ר המפלגה הצעירה "יש עתיד", יאיר לפיד, קרא הערב (יום ג') לראש הממשלה להכריז על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות באופן מיידי, והודיע גם: "אנחנו מוכנים לבחירות, והגיע הזמן להוריד מהשלטון את הממשלה הרעה הזו".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

לפיד - שסקרים שנערכו לפני כחודשיים, כשנדמה היה שהמערכת הפוליטית הולכת לבחירות כלליות, ניבאו לו אפילו 15

מנדטים - אמר הערב: "נתניהו נכשל כשלון גמור בהכרעה בנושא השוויון בנטל. נתניהו יכול היה לבחור בפתרון הראוי של שירות שווה לכולם והשתלבות אמיתית והכרחית של כל המגזרים בשוק העבודה. כמו תמיד, לאחר זגזוגים והתפתלויות, נותר נתניהו בנקודת המוצא שלו - כניעה לעסקנים החרדים".

 

ציפי לבני, שהפסידה למופז בבחירות לראשות קדימה שבועות אחדים לפני שנכנס עם מפלגתו במפתיע לקואליציה של נתניהו, אמרה הערב: "שותפות פוליטית שנולדה בחטא מסתיימת, וטוב שהסתיימה. אין יותר עלי תאנה שיכסו את הכשל הערכי של הממשלה הזאת".

 

הכנסת לבחירות? רמון: "מופז צריך להסיק מסקנות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכנסת לבחירות? רמון: "מופז צריך להסיק מסקנות"(צילום: גיל יוחנן)

 

לבני הוסיפה: "אני חושבת שהיום ברורה יותר מתמיד צדקת העקרונות שבשמם פעלנו בשנים האחרונות - חזרתי והבהרתי שלציבור לא תצמח כל טובה מחבירה לקואליציית השותפים הטבעיים, שמפקירה את הציבור הנושא בנטל החברתי, הכלכלי והביטחוני, קואליציה שתמנע מאיתנו כל תהליך שלום. ישראל טובה יותר מהממשלה הזו וממי שמייצג אותה. היא חייבת שינוי, ואני מבטיחה לכם שהוא יקרה".

 

העבודה: קדימה גררה אותנו למערבולת

חיים רמון, מקורבה של לבני המקים בימים אלה מפלגת מרכז חדשה, אמר: "לצערי התברר כי כל מה שהזהרתי מפניו לפני כחודשיים, וכל מה שציפיתי - קרה. בעלי הברית של נתניהו הם החרדים והמתנחלים. כל מי שחשב אחרת השלה את עצמו והוליך שולל את הציבור. המהלך הזה הביא לקצה של קדימה ומי שנושא באחריות לכך הוא קודם כל שאול מופז. עליו להסיק מסקנות מהמהלך (של כניסה לקואליציה - א.ש), שלא היה לו סיכוי מראש. אין ספק שברור לכול שחיוני להקים אלטרנטיבה לנתניהו ולבעלי בריתו הטבעיים על חורבות קדימה".

 

ח"כ נינו אבסדזה מקדימה, שתמכה בשבועות האחרונים בפרישה של קדימה מהממשלה, אמרה: "אני מברכת על ההחלטה המאוחרת לפרוש מהקואליציה. מהרגע הראשון הרגשתי שאני וחלק מחבריי נלחמים בשביל לשמור על העקרונות הליברליים והאידיאולוגיה שבהם אני מאמינה, והציבור שנתן לקדימה את המנדט רצה שנייצג אותו בכנסת. לא עוד. עדיף לשרת את הציבור נאמנה כאופוזיציה לוחמת. אני קוראת להקדים את הבחירות מיד".

 

בכיר בש"ס הודה: "מצבנו רע. הכניסה של קדימה לממשלה והפרישה ממנה לא מעניינת ולא משנה דבר. השורה התחתונה היא שבקרוב ניכנס לראשונה בתולדות מדינת ישראל למצב שבו אין הסדר חוקי למעמדם של תלמידי הישיבות. מי שאשם בזה הוא נתניהו שהלך רחוק מדי לטובת קדימה בנושאים שהם פשוט לא ריאליים".

 

יו״ר צוות התגובות של הליכוד, ח"כ אופיר אקוניס, אמר: ״שלום לקדימה - ולא להתראות. מלכתחילה לא נכנסה קדימה לממשלה בידיים נקיות, וכל מה שהיא חיפשה בקואליציה היה עימותים ופילוגים. חבל שבמקום לגלות אחריות לאומית

ולהביא יחד לחוק שוויון בנטל, העדיפה קדימה לשסות ציבור בציבור כדי לשפר עמדות במאבק ההישרדות שלה בתוך גוש השמאל".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר: "צר לי על המערבולת שקדימה גררה את המדינה לתוכה, שכן יכולנו כבר להיות לקראת סופה של מערכת בחירות שבה העם היה מכריע בכל הסוגיות החשובות שעל סדר היום. על נתניהו לקבוע לאלתר מועד לבחירות מוקדם ככל האפשר, ולא לטרטר את העם בלי תוחלת ומעש".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד. "נתניהו נכשל כשלון גמור"
צילום: בועז פיילר
חיים רמון. "בעלי הברית של נתניהו הם החרדים"
צילום: מתי אלמליח
מומלצים