שתף קטע נבחר

הממסד האקדמי נגד אוני' אריאל: "יום שחור"

ועד ראשי האוניברסיטאות לא בירך את המרכז האוניברסיטאי באריאל על הפיכתו לאוניברסיטה והאשים: "מדובר בהחלטה פוליטית ידועה מראש". נשיא הטכניון הוסיף: "הכול נסגר בחדרי חדרים, הייתי בטוח שמישהו יבין שמובילים אותנו לתהום"

המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון החליטה אמש (יום ג') כי המרכז האוניברסיטאי באריאל יהפוך לאוניברסיטה מן המניין, אך לא כולם בירכו על ההחלטה. "מדובר בהחלטה פוליטית שהייתה ידועה מראש", נמסר מוועד ראשי האוניברסיטאות. "ראש הממשלה הוא זה שצריך לקבל עתה החלטה מנהיגותית על מנת למנוע אסון למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות:

 

נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, אמר אתמול: "זהו יום שחור לאקדמיה הישראלית, זו זילות של מערכת ההשכלה הגבוהה ורתימה של האקדמיה לצרכים פוליטיים, דבר שלא היה מעולם בישראל. כל הרעיון של פעילותה של הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) היה ליצור חיץ ומחסום בלתי עביר בין הפוליטיקה לאקדמיה, כך שות"ת מקבלת את התקציבים מהאוצר והיא אחראית על חלוקתם כראות עיניה על פי הבנתה המקצועית".

 

"זה הזוי שהוקמה ועדה שהייתה אחראית על מכללה אחת ועל פי הנתונים שלה היא מחליטה להפוך אותה לאוניברסיטה מבלי לבדוק את הצרכים של המערכת האקדמית בכללותה. אני שואל - איפה השקיפות? איפה האובייקטיביות? הכול נסגר בחדרי חדרים", אמר לביא והוסיף כי "לכל אורך הדרך הייתי בטוח שמישהו במערכת הפוליטית יתפכח ויבין שמובילים אותנו לתהום, לא דמיינתי שנגיע לרגע הזה".

 

 (צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה"ל) (צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה
(צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה"ל)

 

"זה הזוי"

יו"ר ות"ת, פרופסור מנואל טרכטנברג, אמר כי כעת, משנתקבלה החלטת מל"ג יו"ש, עוברת ההכרעה למפקד הצבאי. טרכטנברג משוכנע ש"החלטת ות"ת תהיה לנגד עיניו של אלוף הפיקוד בבואו לקבל החלטה בעלת משמעויות לכלל מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

 

גורם בכיר מאוד באוניברסיטאות אמר אמש כי "זהו יום עצוב ומתסכל לאקדמיה הישראלית". לדברי הגורם האקדמי הבכיר, "אני מתקשה לדמיין מצב שבו גנרל צבאי יחתום על האישור להקמת אוניברסיטה. זה הזוי, זה דבר שלא קיים אפילו בדיקטטורות הקשות ביותר. פעלה כאן קבוצה פוליטית שדילגה מעל לכל המנגנונים האקדמיים, מל"ג ירושלים קיבלה על דעת עצמה החלטה שיש לה השלכות הרסניות למערכת ההשכלה הגבוהה".

 

החלטה מקצועית או פוליטית? (צילום: גיל לרנר) (צילום: גיל לרנר)
החלטה מקצועית או פוליטית?(צילום: גיל לרנר)

 

לדבריו, "התקציב שהובטח לשנה הקרובה, של 20 מיליון שקל, הוא סכום זעום וברור לגמרי שבסוף יילקח התקציב מעוגת התקציב הכללית וכל המחקר הישראלי ייפגע. אנחנו שוקלים כעת את צעדינו ובודקים מה ניתן לעשות כדי להפוך את ההחלטה".

 

"החלטה נכונה ועניינית" 

מנגד, פרופסור יוסי פנחסי מהמרכז האוניברסיטאי באריאל ציין כי מדובר ביום גדול והיסטורי למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. לדבריו, זה שנים רבות שהמרכז באריאל פעל כאוניברסיטה לכל דבר מבחינת מחקר ואיכות אקדמית ועכשיו הוא קיבל את הגושפנקה הרשמית ונכנס למועדון היוקרתי של האוניברסיטאות בישראל.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער בירך על ההחלטה של מל"ג יו"ש "שהחליטה לא להיכנע למסע לחצים והפחדות וקיבלה החלטה נכונה, עניינית ומקצועית על בסיס דו"ח ועדת הבדיקה האקדמית. ההחלטה היא בשורה חשובה למרכז האוניברסיטאי אריאל כמו גם משרתת את טובת מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכללותה".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

שר המדע פרופסור דניאל הרשקוביץ, ששימש בעבר רקטור הטכניון, אמר כי הוועדה נצמדה לשיקולים המקצועיים הטהורים. "אסור ששיקולים זרים יכריעו לגבי מעמדו של מוסד אקדמי", אמר.

 

הלילה: הסטודנטים מתכוונים לחגוג

תלמידי המוסד האקדמי שמעבר לקו הירוק הגיבו בסיפוק רב ובפרץ של שמחה. הסטודנטים המצויים כרגע בתקופת בחינות ובעיצומה של חופשת סמסטר החליטו לוותר על החופש ורבים מהם הגיעו לאוניברסיטה החדשה כדי לשמוע יחד את ההחלטה. הסטודנטים התכנסו בחדר הישיבות הראשי במוסד וכששמעו על ההחלטה פרצו יחד עם עובדי המקום בצעקות שמחה, חיבוקים ומחיאות כפיים.

 

אירית עובדיה, סטודנטית למשאבי אנוש, אמרה כי "זו החלטה נהדרת וראויה, סוף סוף זה התקבל ולא על בסיס פוליטי, אלא אחרי בחינה אמיתית של העובדות. זו אוניברסיטה בכל ההיבטים וחבל שזה לא נעשה קודם. אני מאד שמחה שאקבל תעודה של בוגרת אוניברסיטה".

 

שמוליק, סטודנט להנדסה, הצטרף גם כן לשמחה. "האמת לא האמנתי, אבל זו תחושה נהדרת", אמר. "כל מי שלומד כאן יודע שזו החלטה ראויה. זה כמובן משדרג גם אותנו הסטודנטים מתלמידי מכללה לתלמידי אוניברסיטה". גם בוגרי האוניברסיטה חגגו את המעמד החדש. עדי בן איון, בוגרת המוסד, אמרה: "כיף לדעת שסוף סוף מתייחסים למוסד הזה בצורה הראויה לו, מעכשיו אני אוכל להגיד שאני בוגרת אוניברסיטה".

 

באוניברסיטה החליטו לחגוג גם במרחב המקוון וזמן קצר לאחר ההכרזה שונה התואר ממרכז אוניברסיטאי לאוניברסיטה בדף הפייסבוק של המוסד והועלו זיקוקים וירטואליים. בנוסף, אגודת הסטודנטים של אריאל מתכננת הלילה מסיבה גדולה בקמפוס. יו"ר האגודה שי שחף אמר: "אנחנו שמחים ומאושרים על ההחלטה ועל זה שהיינו בנקודת ההכרעה הזו, זה ישפיע על עתידנו האקדמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספרייה באריאל
ראש הממשלה נתניהו, יתערב?
צילום: אוהד צויגנברג
פרופסור פרץ לביא
צילום: יואב בכר
מומלצים