שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבחורה שתעשה היסטוריה בערב הסעודית

  שרה עטר תהפוך בלונדון לספורטאית הראשונה שמייצגת את המדינה הדתית במשחקים האולימפיים

  לשרה עטר, סטודנטית לאומנות מקליפורניה, יש שם ישראלי, אמא אמריקנית ואבא סעודי. היא לומדת באוניברסיטת פפרדין שבמאליבו - אוניברסיטה נוצרית בהגדרתה - אבל החודש ולכבוד אולימפיאדת לונדון 2012 היא תהפוך למוסלמית שומרת צניעות שתייצג את ערב הסעודית על מסלול הריצה.

   

   

  עטר בת ה-19 היא אחת משתי הנשים היחידות שייצגו את ערב הסעודית בלונדון. שתיים בלבד אמנם, אבל גם שתיים יותר מהייצוג הנשי של המדינה הדתית באולימפיאדות עד היום. הסעודים בכלל לא התכוונו לשלוח אישה לאולימפיאדה - הרי לנשים אסור להסתובב לבד ברחובות ערב הסעודית - אבל הלחץ עשה את שלו.

   

  צפו בכתבה המיוחדת על שרה עטר

   

  ואחרי שקטאר וברוניי צירפו נשים למשלחות שלהן, סעודיה נותרה לבדה תחת הלחץ ואיומי הסנקציות של הוועד האולימפי. הכניעה הסעודית הביאה לכך

  שלראשונה משלחות כל המדינות המשתתפות כוללות נשים וגברים יחד.

   

  אבל מבין שתי הנשים המדוברות אחת, כאמור, היא לא ממש סעודית שומרת נגיעה. השנייה דווקא כן. קוראים לה וודג'ן עלי סראח עבדולרחים שחרקאני והיא תייצג את סעודיה על מזרן הג'ודו. את שרה עטר - ששמה נקשר לשמה של שחרקאני בדפי ההיסטוריה - היא תפגוש רק בלונדון. אחרים שייתקלו בעטר בבירה האנגלית לא בטוח שייזהו אותה.

   

  רוחות של שינוי? נשים בערב הסעודית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רוחות של שינוי? נשים בערב הסעודית(צילום: רויטרס)

   

  כמו השכנה ממול

  עטר, שתשתתף בריצה ל-800 מ', היא נערת קולג' אמריקאית רגילה, שחיה, כפי שהעידו עליה חברים לאוניברסיטה, חיים קליפורניים רגילים ומתלבשת בצורה מערבית רגילה - גם על מסלול הריצה.

   

  בחורה נורמטיבית מארה"ב. שרה עטר (צילום: AP) (צילום: AP)
  בחורה נורמטיבית מארה"ב. שרה עטר(צילום: AP)

   

  אבל לקראת לונדון היא עוברת מייק-אובר. העובדה שהיא מחזיקה, בזכות אביה, דרכון סעודי ושתייצג את המדינה המוסלמית בתחרויות, מחייבת אותה לשנות את המראה החיצוני. בסרטון שהפיץ הועד האולימפי נראית עטר מתאמנת בלבוש אחר: מכנסיים וחולצה רפויים ומטפחת מיוחדת שמעטרת את ראשה . מוסלמית אדוקה לזמן קצר.

   

  חגיגה אולימפית ב-ynet ספורט:

   

  הסרטון הוא כמובן תוצאה של יחסי ציבור, אבל עטר מחויבת לחוקים הסעודים כיוון שזו המדינה אותה היא מייצגת. "הנשים חייבות ללבוש בגדים המתאימים לחוקי

   האיסלאם", קבע הנסיך נוואף בן פייסל, ראש הוועדה האולימפית הסעודית, "לאישה גם חייב להיות מלווה בכל מקום שישגיח שהיא מתערבבת עם גברים במהלך המשחקים". לא ברור איך עטר, שחיה עם גברים ולומדת איתם באותה כיתה, תתמודד עם הגזרה.

   

  לפחות כרגע, נראה שלעטר זה לא ממש משנה. היא לא רצה טובה במונחים אמריקאים והשיא שלה רחוק מאוד מהקריטריון האולימפי, אבל בזכות האבא הסעודי והכרטיס החופשי שניתן למדינות מתפתחות היא זוכה להשתתף באולימפיאדה. "זה כבוד גדול עבורי להיות האישה הראשונה מערב הסעודית באולימפיאדה", היא אמרה, "אני מקווה שזה יתחיל מסורת ארוכה ואיכותית של נשים שייצאו משם להתחרות. לכל אישה שרוצה להשתתף באולימפיאדה אני אומרת 'לכי על זה ואל תתני לאף אחד לעצור אותך'".

   

  האוהדות הסעודיות ביציעים (צילום: AP) (צילום: AP)
  האוהדות הסעודיות ביציעים(צילום: AP)

   

  מייצגת או עוף מוזר?

  למרות התקדים החיובי באולימפיאדה הנוכחית הדברים של עטר נראים מעט תלושים מהמציאות. לנשים בערב הסעודית עדיין אסור להסתובב יחד בקבוצה, להזמין מקום להתאמן או להתחרות בפומבי. "התוספת הנשית לאולימפיאדה לא משנה הרבה", קובעת העיתונאית הכוויתית מונה אל-בוראי, "הנשים לא מקבלות את הזכויות שלהם ומצבם במדינה לא ישתפר בעקבות האולימפיאדה. לפעמים ניסויים מסוג זה רק מעוררים את זעמם של הגברים".

   

  ומה עוד חדש ב-ynet ספורט?

   

  ויכול להיות שזה גם המקרה כאן. לבקשת המשפחה, אוניברסיטת פפרדין, שם לומדת עטר, הסירה את כל התמונות של האתלטית מאתר האוניברסיטה וכן את

   שמות בני המשפחה שלה ומקום המגורים במטרה שלא לחשוף לעולם את הקשר הלא-איסלאמי-דתי שלה. אחרים טוענים שהדבר נעשה כדי שלא תיפגע על-ידי גורמים המתנגדים להשתתפפותה במשחקים. "אני לא יודע האם המשפחה התבקשה לטפל בתמונות על-ידי גורם שלישי", הסביר דובר האוניברסיטה רוג'ר הורן, "לא שאלתי אותם מה הסיבה המדויקת".

   

  ולמרות הכל, למרות העובדה שלא מדובר בסעודית שנולדה וגדלה במדינה, למרות שעטר משנה את לבושה ואורך חייה לטובת המשחקים, מדובר בצעד חיובי. "זה צעד קדימה ובהחלט צעד חשוב, אבל הוא חלק ממרתון ארוך וקשה", קבע מינקי וורדן, אחד מראשי האגודה הבינלאומית לזכויות האדם, "כשמונעים מילדות ובחורות בבתי הספר לעסוק בספורט בעצם מבטלים את אפשרות האולימפיאדה בפני מיליוני נשים. אבל זו התחלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים