שתף קטע נבחר

משבר עוף באיראן: תורי ענק לקראת הרמדאן

הסנקציות מקשות על החיים, רגע לפני החודש החגיגי עומדים התושבים שעות בשביל העוף המסובסד. מפקד המשטרה הזהיר מדיווחים בעניין "כדי שלא יפגעו בעשירים" - ובפייסבוק לועגים

לקראת חודש הרמדאן שיחל באיראן בשבת, השתרכו השבוע תורים ארוכים במרכזים לחלוקת עופות במחיר מסובסד, במה שנראה כהחרפה נוספת במצב הכלכלי הקשה ממילא ברפובליקה האיסלאמית. לפי הדיווחים מאיראן, האזרחים מגיעים לעמוד בתור לעוף כמה שעות קודם לפתיחת המרכזים כדי להצליח לתפוס מקום טוב כדי שיהיה להם מלאי מספיק לארוחות ה"איפטר", סעודות הערב לשבירת הצום.

 

עוד דיווחים על איראן:

 

עקב מחיריו הגבוהים של הבשר האדום, עוף נותר כמעט מקור החלבון היחיד עבור האזרחים שבחודשים האחרונים ניצבים מול יוקר מחיה גבוה ממה שהיו רגילים אליו, לא מעט בשל הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על טהרן עקב העימות עם המערב בנושא תוכנית הגרעין.

 

 

"צנזורה" על ראש העוף. בפייסבוק מגחכים ()
"צנזורה" על ראש העוף. בפייסבוק מגחכים

 

אבל לא רק הסנקציות הבינלאומיות מקשות על התנהלות המשק האיראני, אלא גם האינפלציה והניהול הקלוקל של הכלכלה במדינה במשך עשרות שנים. בשל עליית מחירי העוף לאחרונה הציפה הממשלה של מחמוד אחמדינג'אד את השוק בעופות במחיר מפוקח בניסיון להתמודד עם התופעה, אך ללא הצלחה. מאז שאחמדינג'אד נבחר ב-2005 המחירים הכפילו את עצמם, ובשנה האחרונה הגיעו לממוצע של 5,800 תומאן שהם כ-15 שקלים. רק לשם השוואה, שנה קודם לכן המחיר היה נמוך בכ-50 אחוז.

 

בממשלת איראן טוענים כי העיסוק בעליית מחירי העוף הוא "מלחמה פסיכולוגית" של המערב וחלק מקונספירציה נגד המשטר, אך התמונות בשטח מראות כי תורים ארוכים משתרכים ואנשים טורחים להגיע כמה שעות לפני פתיחת מרכזי החלוקה כדי לעמוד בתור. באתר האופוזיציה "כלמה" דווח כי אזרחים דיווחו שנאלצו לקנות עוף במחיר גבוה גם לאחר שעות של עמידה בתור. אזרח אחר מתח ביקורת ותהה האם האנרגיה הגרעינית חשובה יותר מפרנסתם של האזרחים.

 

רמדאן לא שמח במיוחד ()
רמדאן לא שמח במיוחד

 

השיח הציבורי בנושא מחירי העוף הגיע עד מפקד המשטרה, איסמאעיל אחמדי מוקדם, שקרא לטלוויזיה האיראנית שלא לשדר סרטים שבהם נראים עשירי העם סועדים את שולחנם מכל טוב - במיוחד לא בשר ועוף, שחלק מהאזרחים אינם יכולים להשיג.

 הוא הזהיר כי במקרה כזה עלולים העניים "לקחת סכין ולפגוע בעשירים". בעקבות ההתבטאות הזו החל באינטרנט רצף של תמונות מבודחות על חשבון "הצנזורה של העוף" מצד מפקד המשטרה.

 

האירוניה שהיא שהרמדאן, החג שבו אמורים מוסלמים לצום כחלק מהזדהות עם העניים, עלול להפוך השנה באיראן לחג עצוב כאשר בבתים רבים לא יהיה בשר על השולחן, ובקצב הנוכחי גם לא בטוח שיהיה מספיק עוף לכולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באים כמה שעות קודם
מחמוד אחמדינג'אד. הציף את השוק
צילום: רויטרס
מומלצים