שתף קטע נבחר

תשכחו מהנחה: צריכת החשמל זינקה כבר ב-11%

הזינוק בצריכה מיוחס למזג האוויר החם ולצורך לקרר בתים בשעות היום. החשש: לא יושגו יעדי תוכנית "חסכת-הרווחת", שהבטיחה הנחה של 10% בתעריף החשמל לצרכנים פרטיים שיצליחו לצמצם את הצריכה ב-15%-20%

מי שחשב לעזור לחברת החשמל לצמצם את הצריכה הארצית ולהרוויח בדרך כמה מאות שקלים בתעריף החשמל, צריך לחשוב שנית - נתונים ראשוניים של חברת החשמל שהגיעו לידי "כלכליסט" מגלים כי המגזר הפרטי השתמש מתחילת הקיץ בכ-3.18 מיליארד קוט"ש חשמל, עלייה של כ-11% ביחס לצריכה שנמדדה בתקופה המקבילה אשתקד.

 

 

הנתונים מתייחסים לחודש יוני כולו ולשלושת השבועות הראשונים של חודש יולי 2012. בתקופה המקבילה בקיץ הקודם, חודש יוני עד אמצע יולי 2011, נמדדה במגזר הפרטי צריכה בהיקף של 2.87 מיליארד קוט"ש בלבד. הזינוק בצריכת החשמל מיוחס בין השאר למזג האוויר החם ולצורך לקרר בתים לאורך שעות היום. רק בשבוע שעבר נשבר שיא צריכת החשמל היומי.

 

בצד העלייה בצריכה קיים חשש שיעדי החיסכון בחשמל כפי שהותוו על ידי רשות החשמל לא יושגו. מדובר ביעדי תוכנית "חסכת-הרווחת" שהונהגה בחודש מאי האחרון, אז הבטיחה המדינה לצרכנים פרטיים הנחה של 10% בתעריף החשמל למי שיצליח לצמצם את צריכת החשמל שלו ב-15%-20%, והנחה של 20% בתעריף החשמל למי שיצליח לקצץ עוד יותר את צריכת החשמל עד לחיסכון של 30%.

 

המדידה כיוונה לתקופה הכי קשה של השנה - החודשים יוני עד ספטמבר - שבהם צריכת החשמל מזנקת בעקבות החום העז. ההשוואה לגבי כל לקוח אמורה להתבצע בין ארבעת חודשי הצריכה הללו ב-2012 לתקופה המקבילה ב-2011, וכך ייקבע אם צרכן יזכה להנחה.

 

מסתמן: יעד החיסכון לא יושג

ברשות החשמל התגאו בשבוע שעבר כי לא פחות מ-181 אלף צרכנים נרשמו למבצע שלה, מתוך 2.5 מיליון צרכנים פרטיים שמחוברים לרשת החשמל הארצית. אולם על רקע הזינוק בצריכת החשמל במגזר הביתי כלל לא בטוח שהיעד הסופי יושג על ידי מי מהנרשמים לתוכנית החיסכון.

 

אחת הסיבות לחשש שיעדי החסכון לא יושגו היא שחודש אוגוסט נחשב לחודש חם שבו צריכת החשמל נשמרת על רמה גבוהה, כך שהסיכוי היחיד של צרכן פרטי להשיג את היעד הוא לצמצם משמעותית את צריכת החשמל שלו במהלך חודש ספטמבר.

 

עם זאת, בחודש ספטמבר השנה יחולו חלק מחגי ישראל (ראש השנה, יום כיפור וסוכות) וההערכה היא כי ימים אלו, שבהם כל המשפחה יושבת בבית, לא יועילו להורדת צריכת החשמל במגזר הפרטי. הנחמה היחידה בנושא היא שלתוכנית רשות החשמל אין קנס, ומי שלא הצליח לעמוד ביעדי צמצום צריכת החשמל לא משלם תוספת מחיר.

 

מקורבים לרשות החשמל מודעים לזינוק בצריכת החשמל במגזר הפרטי ומזכירים שהיעד היה לעודד צרכנות נבונה ולעזור לחברת החשמל לצלוח את הקיץ בשלום. נתונים של תוכניות דומות שהונהגו באירופה מעידים שרק 8% מהנרשמים אכן מצליחים לעמוד בצמצום צריכת החשמל שהוצגה להם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים