שתף קטע נבחר

משבר המתמטיקה: פחות מורים, פחות 5 יח"ל

דיון בכנסת הצביע על הפגיעה במעמד המקצוע היוקרתי. על כל 300 מורים שעוזבים, מצטרפים 50 בלבד. כמו כן קיימת ירידה במספר הניגשים לבגרות ברמה של 5 יח"ל

ההידרדרות במעמדו של מקצוע המתמטיקה עמדה במרכז דיון שהתקיים בכנסת. מנתונים שהוצגו הבוקר (יום ב') בוועדת החינוך עולה כי מדי שנה יוצאים לפנסיה כ-300 מורים למתמטיקה, ומנגד, רק 50 מורים חדשים מסיימים את ההכשרה בתחום ומצטרפים לכיתות הלימוד.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

פילוג קדימה נכשל: "פעלנו כפי שהחוק מתיר לנו"

400 מטר מהגבול: פצמ"ר נפל בשטח סוריה

קפריסין: דמיון בין המחבל בבורגס לחשוד בטרור

 

פרופ' עופרה מייזלס, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ציינה כי ניכרת ירידה מתונה של כוח אדם בהוראה בכל המקצועות המדעיים שנובעת מהזדקנות כוח הוראה, אך במרבית המקרים הבעיה ניתנת לטיפול. עם זאת,

 לדבריה הבעיה המרכזית היא במקצוע המתמטיקה שהוא מקצוע לימוד חובה ועל כן בלית ברירה מנהלים מקבלים לבתי הספר מורים צעירים אשר אינם מוסמכים ללמד בעל-יסודי בגלל היעדר הכשרה מתאימה.

 

בנוגע להישגי התלמידים, פרופ' מייזלס ציינה כי ישנה ירידה מתונה במספר התלמידים שניגשים לבגרות בחמש יחידות מתמטיקה, ומנגד ישנה עלייה מקבילה בניגשים ועוברים ארבע יחידות לימוד. מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר ציינה כי אנשי המשרד מזהים מגמה שלפיה ילדים לומדים לחמש יחידות לימוד - אך ברגע האחרון המורים מייעצים להם לרדת לארבע יחידות מחשש שלא יצליחו בבחינה. אחת המורות לביולוגיה שדיברה בדיון טענה כי הבעיה המרכזית בהישגי התלמידים היא שהמערכת נמדדת לפי שיעור הזכאות לבגרויות ולא על פי איכות הבגרויות.

 

"האיכות כלל לא מעניינת" 

"כל מה שמעניין את המנהלים זה שהתלמידים יהיו בעלי בגרות מלאה, אך האיכות כלל לא מעניינת אותם, ומבחינתם אם יש חשש שתלמיד ייכשל בחמש יחידות אז עדיף שיעשה ארבע יחידות לימוד, והעיקר שתהיה לו בגרות", אמרה המורה לביולוגיה. היא הוסיפה שנושא כוח האדם בהוראת המדעים

הוא "אסון לאומי". לדבריה, המשבר עלול להחריף בשנים הקרובות בעקבות המעבר ל-40 שעות עבודה שבועיות, במסגרת הרפורמה "עוז לתמורה". לטענתה, המהלך יעודד רבים מהמורים הוותיקים להקדים את הפרישה והיציאה לפנסיה.

 

המנכ"לית שטאובר הוסיפה כי "המסר של המערכת הוא שיש לעודד מצוינות ועל כן נתגמל בתי ספר שייגשו לרמת חמש יחידות לימוד". שטאובר אמרה עוד כי משרד החינוך פועל ליישום תוכנית אסטרטגית שבמסגרתה יוכשרו מאות מורים למתמטיקה על ידי הסבה של אקדמאים ועל ידי עידוד סטודנטים ללמוד הוראה של מקצועות מדעיים תמורת מלגות בגובה של 5,800 שקלים לכל שנת לימוד.

 

"הקדנציה הזו באה לאחר קיצוצים רבים במערכת החינוך, אנחנו הוספנו אלפי שעות למקצועות המדעיים כבר לבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ופיתחנו מסלולים של מצוינות במסגרת תוכנית עתודה מדעית טכנולוגית איכותית", אמרה מנכ"לית המשרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אסון לאומי" (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים