שתף קטע נבחר

בנק ישראל נוזף בממשלה? "האמינות תיפגע"

הביקורת של בנק ישראל נגד מדיניותה הכלכלית של הממשלה הופכת לתקיפה יותר. בהודעת הריבית מזהירים בבנק מפגיעה באמינות של כלכלת ישראל, אם הממשלה לא זאת בלבד שתגדיל את יעד הגירעון, אלא גם תיכשל במאמציה לעמוד בו

בשפתם המקצועית והיבשה, מותחים היום (ב') בבנק ישראל ביקורת חריפה על מדיניותה הכלכלית של ממשלת נתניהו, ומביעים חשש כי הממשלה לא תצליח להגדיל מסים או לקצץ בתקציב ותגרום לחריגה מסוכנת מיעד הגירעון של המדינה. "ההחלטה על העלאת יעד הגירעון ל-3% והאי וודאות לגבי הסיכויים לעמידה בו מעלות את החשש לשחיקה באמינות המדיניות הפיסקלית", נכתב בהודעת הריבית של הבנק המרכזי.

 

 

בבנק מתייחסים להחלטת שר האוצר מלפני חודש, אשר אושרה על ידי הממשלה, להעלות את יעד הגירעון של הממשלה מ-1.5% ל-3% לשנת 2013. "בינתיים, לא התקבלו החלטות על הדרך בה מתכוונת הממשלה לעמוד ביעד זה" נכתב בהודעת הבנק.

 

יש לציין כי בבנק כתבו כבר מספר פעמים כי הם מצפים מהממשלה לקבל החלטות קשות ולא פופולריות בנוגע לגובה המסים וקיצוץ נדרש בתקציב המדינה. נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אף ציין כי ישקול להעלות ריבית במידה שהממשלה לא תקצץ בהוצאותיה.

 

ניכר כי לאחרונה איבדו בבנק ישראל את הסבלנות וההערות המנומסות בנוגע למדיניות הנדרשת הפכו לתקיפות יותר היום. בהודעת הבנק צוין כי המצב הכלכלי בעולם, ובפרט משבר החובות באירופה מורגשים בירידה בקצב הצמיחה בישראל וכי לאחרונה קיים אף חשש לגידול בשיעור האבטלה.

 

"האינדיקאטורים שנוספו החודש מעלים חשש לירידת מדרגה בקצב הצמיחה שממילא היה מתון יחסית בחודשים האחרונים. חשש זה מבוסס על נתוני יצוא חריגים בחולשתם לחודש יוני", נכתב בהודעה.

 

בהתחשב בשיעור הצמיחה הנמוך, ציינו בבנק, ללא העלאת מסים או קיצוץ בתקציב, ייווצר ב-2013 גירעון של 4% תוצר, לעומת יעד של 3% שגם הוא יעד מתוקן. כבר כעת, מציינים בבנק, הגירעון הממשלתי ללא תשלומי החובות והקצאת אשראי יותר מהכפיל את עצמו ב-2012, כאשר במחצית הראשונה של השנה עמד על סכום של 7.6 מיליארד שקל, לעומת 3.4 מיליארד במחצית הראשונה של 2011.

 

בבנק חוששים מפגיעה באמינות של כלכלת ישראל, אם הממשלה לא זאת בלבד שתגדיל את יעד הגירעון, אלא גם תיכשל במאמציה לעמוד בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים