שתף קטע נבחר

מרוויחים בחו"ל: איך אפשר להימנע מתשלום מס?

יש לכם הכנסות ממתן שירותים בחו"ל? תכנון מס בינלאומי מאפשר להימנע ממס בחסות החוק, על ידי הקמת חברת "משלח יד זרה". מה הקריטריונים ואיך זה עובד?

אם יש לכם הכנסות ממתן שירותים מחוץ לישראל, תוכלו להימנע מתשלום מס בישראל וייתכן גם בחו"ל באמצעות יישום אחד מהאסטרטגיות המפורטות להלן. מדובר בתכנון מס בינלאומי המאפשר להמנע ממס בחסות החוק.

 

  • שכיר או עצמאי: האם כדאי להקים חברה בע"מ?

 

האם חייבים במס על הכנסות בחו"ל?

בעיקרון, ישראלים אמורים לשלם מס בישראל גם על הכנסה שהם הפיקו במדינה אחרת (שיטת המיסוי הפרסונאלי). במקרים מסויימים, ישראלים ישלמו מס גם במדינה הזרה בה הם פועלים, תוך אפשרות קבלת זיכוי בישראל בגין המס ששולם בחו"ל.

 

כאשר תושב ישראל מעניק שירותים בחו"ל בעצמו ומפיק הכנסה, המיסוי הישראלי אמור לחול עליו. מה קורה כאשר תושב ישראל פועל באמצעות חברה זרה?

 

המחוקק רצה למנוע מתושבי ישראל המפיקים הכנסות באמצעות שימוש בחברה זרה להתחמק מתשלום מס, ולכן נקבעו הוראות מיוחדות המאפשרות את מיסוי הפעילות השוטפת של החברה הזרה בישראל. הוראות אלו מכונות חמי"ז, קיצור של "חברת משלח יד זרה". כפי שנראה להלן, ישנן אסטרטגיות מס המאפשרות יציאה מתחולת המיסוי הישראלי למרות קביעת המחוקק.

 

מי יכול ליהנות מתכנון המס?

ישנם כיום ישראלים רבים שהם בעלי מקצועות חופשיים המבצעים עבודות שונות עבור לקוחות בחו"ל. הכוונה היא, בין היתר, לאדריכלים, דוגמנים, הנדסאים, חוקרים פרטיים, יועצי מס, כלכלנים, מהנדסים, מנהלי חשבונות, מתורגמנים, עורכי דין, עורכי פטנטים, רואי חשבון, שמאים, רופאים, מתווכים, מרצים, עיתונאים, צלמים ועוד.

 

האסטרטגיות לתכנון מס בינלאומי המפורטות להלן מבוססות על כך שאותם ישראלים יקימו חברה זרה ובאמצעותה יספקו את השירותים.

 

מהי "חברת משלח יד זרה"?

ההוראה המרכזית בפקודת מס הכנסה קובעת כי תושב ישראל שיש לו הכנסה ממשלח יד או עבודה בחו"ל, יהא כפוף למיסוי בישראל, גם אם ההכנסה הופקה באמצעות חברה תושבת חוץ, המכונה "חברת משלח יד זרה" או בקיצור חמי"ז.

 

לעניין זה, החמי"ז תחשב לתושבת ישראל לגבי הכנסותיה הנחשבות כאילו הופקו בישראל ולגבי דיבידנד המחולק מהכנסותיה הנחשבות כאילו הופקו בישראל. ההוראה הזאת באה למנוע מבעלי משלח יד תושבי ישראל להקים חברה זרה, במטרה להימנע מתשלום מס בישראל על הכנסתם ממשלח יד בחו"ל.

 

המפתח המרכזי לתכנון מס בהקשר זה, מצוי בהגדרת המונח חמי"ז.

 

פקודת מס הכנסה מגדירה מספר תנאים מצטברים להגדרת "חברת משלח יד זרה", כדלקמן:

 

• חברה זרה בשליטה של 5 אנשים.

 

• 75% או יותר מאמצעי השליטה בחברה הזרה מוחזקים במישרין או בעקיפין בידי יחידים תושבי ישראל.

 

• בעלי השליטה או קרוביהם עוסקים עבור החברה ב"משלח יד מיוחד" במישרין או באמצעות חברה שבה מחזיקים לפחות 50% באמצעי השליטה, במישרין או בעקיפין.

 

• מרבית הכנסותיה או רווחיה של החברה הזרה בשנת מס נובעים ממשלח יד מיוחד.

 

כיצד ניתן להמנע מתשלום מס?

אם אתם בעלי "חברת נשלח יד זרה" אתם אמורים לשלם, בגין הכנסותיכם השוטפות, מס חברות ישראלי בשיעור של 25% בשנת 2010. אולם אם תבצעו את אחד מהאסטרטגיות המפורטות להלן, לא תצטרכו לשלם מס חברות ישראלי. תכנוני המס מבוססים על יציאה מהגדרת חברת משלח יד זרה. קיימות כמובן אסטרטגיות נוספות, אך אתמקד כאן בעיקריות.

 

האסטרטגיות האפשריות הן כדלקמן:

 

• בחברה הזרה ישלטו מעל חמישה אנשים.

 

• תושב ישראל יחזיק 74% מהמניות בחברה הזרה, ותושבי חוץ יחזיקו 26%.

 

• החברה הזרה תעסוק במשלח יד שלא כלול ברשימה הסגורה.

 

• החברה הזרה תהיה בשליטה וניהול של עולים חדשים או תושבים חוזרים ותיקים, וכך לא תחשב כתושבת ישראל למשך 10 שנים.

 

• הזרימו הכנסה לחברה הזרה מפעילות שאינה נובעת ממשלח יד מיוחד.

 

בנוסף לאמור לעיל, קיימת אסטרטגיית מס אטרקטיבית המעניקה יתרונות מיסוי מרובים לתושבי ישראלי בעלי מקצועות חופשיים. תכנון המס בהקשר זה מבוסס על הקמת חברה בסינגפור.

 

אם ישראלי יקים חברה סינגפורית הנחשבת כחברת משלח יד זרה, הרי שלא אמור לחול מיסוי ישראלי על הכנסות החברה. הסיבה לכך היא שאמנת המס עם סינגפור, קובעת כי כל עוד לחברה שהקים תושב ישראל בסינגפור אין "מוסד קבע" בישראל, כי אז לישראל לא תהיה הזכות למסות את רווחי החברה.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברה בסינגפור- יתרון כפול
צילום: רויטרס
אבי נוב
מומלצים