שתף קטע נבחר

ביום שני הקרוב: קיצוצים והעלאת מע"מ

שר האוצר יביא לאישור הממשלה ביום שני הקרוב העלאה של 1% במע"מ וקיצוץ רוחבי בתקציב בהיקף של קרוב למיליארד שקל. ראש הממשלה: "צריכים לעשות את התיקונים הדרושים בתקציבים". רשות המסים תתוגבר בכוח אדם כדי להעמיק גבייה

ביום שני הקרוב הגזירות הכלכליות יתחילו ליפול על ראש האזרחים. שר האוצר, יובל שטייניץ יביא לאישור הממשלה הצעה להעלות את מס הערך המוסף מ-16% ל-17%. בנוסף, תתבקש הממשלה לאשר קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים בהיקף של כ-900 מיליון שקל. עוד יבקש שר האוצר לתגבר את רשות המסים ב-600 עובדים נוספים על מנת לשפר את יכולת הגבייה שלה. כמו כן, צפויה חבילת הגזירות לכלול העלאת מס על אלכוהול וסיגריות.

 

גירעון המדינה גדל בחודש יוני ל-33 מיליארד שקל

שטייניץ: לא יהיה מנוס מהעלאות מסים

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום לגזירות הקרבות כשאמר, "אנחנו יודעים כלל אחד פשוט בכלכלה שצריך לשמור עליו, 'אין ארוחות חינם'".

 

נתניהו דיבר בפגישה עם ראשי משק האנרגיה וציין כי "אנחנו מביאים החלטה להעניק חינוך בגני ילדים חינם - זה עולה כסף, זה אף פעם לא חינם. אנחנו משלימים את הגדר בפעולות למען עצירת מסתננים. בשבוע שעבר עברו 16 מסתננים, הם נכנסו כולם למעצר - זו הצלחה שעולה כסף. אנחנו נערכים עם מערכות טכנולוגיות שונות ומערכות נשק חדשות והגנה חדשות אל מול האיומים החדשים – וזה עולה כסף. אין ארוחות חינם. כדי לממן את זה אנחנו צריכים לעשות את התיקונים הדרושים בתקציבים ונעשה את זה כבר ביום שני הקרוב בישיבת הממשלה ואחר כך בהגשת תקציב אחראי".

 

נתניהו אמר הדברים לאחר ביקורת שהושמעה בשבוע האחרון, שלפיה התהפוכות הפוליטיות האחרונות הקפיאו את העבודה על תקציב המדינה לשנה הבאה וכי הבעיות הבוערות של כלכלת ישראל אינן זוכות למענה הולם.

 

למדינת ישראל חוסר חמור של קרוב ל-12 מיליארד שקל בכספי מסים, הנובע מפער בין כמות המסים שתכננה המדינה לגבות ב-2012 לבין כמות המסים שנגבתה עד כה בפועל. בנוסף, הוצאות הממשלה חורגות מהמותר בהיקף של כ-7 מיליארד שקל.

 

"מי שאומר שאפשר להוציא כסף בלי חשבון, בלי כיסוי, למטרות פופוליסטיות - פשוט מסכן את מדינת ישראל ויכול להביא אותה בקלות למצב שראינו בכלכלות מובילות באירופה שנמצאות על סף פשיטת רגל. זה לא קרה פה, אני לא אתן שזה יקרה פה".

 

עד כה נקטה הממשלה בצעד אחד בלבד כדי להתמודד עם מצבה הכלכלי הקשה. לפני חודש אישרה הממשלה את החלטת שר האוצר, יובל שטייניץ, להגדיל את יעד הגירעון של ממשלת ישראל לשנה הבאה מ-1.5% תוצר ל-3% אחוזי תוצר. היום אישרה ועדת הכספים של הכנסת את המהלך, שמשמעותו היא שהממשלה תוכל לצבור חוב נוסף של כ-12 מיליארד שקל.  

 

מעבר לצעד זה, לא ננקטו עד כה צעדים נוספים להתמודדות עם הגירעון הגדל בתקציב המדינה. בום שני הקרוב כאמור, תחל הממשלה להתמודד עם הגירעון אך זו התמודדות ראשונית בלבד. במסגרת תקציב 2013 צפויה הממשלה לדרוש קיצוץ של קרוב ל-10 מיליארד שקל שיכלול גם הפחתה של קצבאות וקיצוצי שכר בשירות הציבורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו: "אין ארוחות חינם"
צילום: AFP
מומלצים