שתף קטע נבחר

מדוע נפגש מפקד הבקו"ם עם נוער הגבעות?

כשמתנחלים לא מגיעים לבקו"ם, הבקו"ם מגיע למתנחלים. מפקד בסיס קליטה ומיון נפגש בשומרון עם עשרות נערים. הם נמנעו מלדבר על סירוב פקודה, אך הגדירו את המפגש כהצלחה

מפגש מפתיע וחריג נערך ביום שני בין עשרות נערי גבעות למפקד בסיס הקליטה והמיון, אלוף-משנה גיל בן שאול, שהגיע לחוות גלעד שבשומרון כדי לנסות ולגשר על הפער בין הצדדים. מדובר בדיאלוג ראשון בין צה"ל ובין בני הנוער שרבים מהם מסורבי גיוס ובעלי תיקים פליליים.

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות

 

בשנים האחרונות שוררת מתיחות רבה בין נערי הגבעות למערכת הביטחון על רקע פינויים ואירועי תג מחיר. המתיחות הגיעה לשיא בפריצה של נערים לחטיבה המרחבית אפרים לפני כשנה.

 

לאחר שבתקופה האחרונה הביעו כמה נערים רצון להתגייס, יזם הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, יחד עם רכז הביטחון של המאחז חוות גלעד ועם המחלקה לשירותים חברתיים במועצה האזורית שומרון, מפגש בין נערי הגבעות ובין מפקד הבקו"ם כדי ליצור גשר שיאפשר לבני הנוער להתגייס.  

 

"היחס השתנה במפגש הזה"

המפגש נחל הצלחה מפתיעה כשעשרות צעירים הגיעו לחוות גלעד, שם הסביר להם בן שאול על חשיבות השירות ולאחר מכן ערך איתם שיחות פרטניות כדי למצוא להם שיבוץ בצבא.

 

איתי זר, אחד מראשי חוות גלעד, הודה כי הופתע מהצלחת המפגש. "לא האמנתי שזה יצליח, אבל לשמחתי זה קרה", אמר. "ברור שאנחנו מעודדים את הנוער להתגייס, זה צבא העם והוא מגן עלינו. כל עוד הצבא ינהג כפי שהוא צריך ולא יהפוך כלי משחק לפוליטיקאים, ברור שכל הנוער הדתי וזה שבגבעות יתגייס".

 

הרב רונצקי, שנחשב לאחד מהמתנגדים הגדולים לפעילות נוער הגבעות, הופתע גם הוא לטובה. "האמת שאני צריך לעשות תשובה", אמר. "היחס שלי לנוער היה שלילי מאוד וזה פשוט השתנה במפגש הזה". בימים הקרובים צפויים חלק מהנערים להתייצב בבקו"ם ולהתגייס. לדברי הרב רונצקי, עניין סירוב פקודה והתנגשות שעלולה להיווצר בהמשך בין בני הנוער לצבא כלל לא עלתה לדיון והיא אינה נושא לדיון.

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר כי "ההתיישבות כולה היא בשר מבשרו של הצבא ולהיפך. מי שמכיר את המציאות בשטח יודע שהכפשת הנוער מנותקת מהמציאות ובשומרון אחד מכל שלושה הוא לוחם ואחד מכל שישה הוא קצין. אנו מצפים שלאחר תקופה כה ארוכה של הכפשת הנוער וההתיישבות, מי שצריך להתנצל יתנצל".

 

 

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל שואף להרחבה של היקף המתגייסים לשורותיו, תוך שמירה על כללים ברורים ותנאי סף לגיוס שבהם נדרשים לעמוד כלל המתגייסים. במסגרת זאת נערך שיח מתמיד עם כלל המגזרים בחברה הישראלית, ובהם המפגש".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים