שתף קטע נבחר

בגלל 900 דולר חוב: אב וילדיו עובדים במפעל

ראזי חאן מאפגניסטן נקלע לחובות אחרי שלווה כסף ממפעל לבנים שבו עבד כדי לממן טיפולים רפואיים לאשתו החולה. שישה מתוך שמונת ילדים, בהם ילד בן 4, עובדים איתו מדי יום מחמש בבוקר עד שבע בערב כדי להחזיר את החוב. אך עם משכורת של 6 דולרים ליום, סיכוייהם לא גדולים במיוחד

איך יוצאים מזה? עבור ראזי חאן, חוב של 900 דולר גזר עליו ועל בני משפחתו שנים של עבודה במפעל לבנים במזרח אפגניסטן ומותיר לו תקווה קטנה ביותר - אם בכלל - לשלם אותו אי פעם.

 

עוד חדשות בעולם :

 

לחאן יש שמונה ילדים. שישה מהם, כולל ילד בן 4, עובדים עמו במפעל לבנים כדי להחזיר את החוב שרודף אחריו בשש השנים האחרונות. עם משכורת של שישה דולרים ביום שצריכה גם להספיק להאכלת ילדיו ואשתו החולה, לא ברור איך הוא יצליח להחזיר את חובו.

 

רוצה להעניק חינוך לילדיו. חאן וילדיו במפעל הלבנים (צילום: AP) (צילום: AP)
רוצה להעניק חינוך לילדיו. חאן וילדיו במפעל הלבנים(צילום: AP)

 

כיסה חוב אחד ונקלע לחוב אחר (צילום: AP) (צילום: AP)
כיסה חוב אחד ונקלע לחוב אחר(צילום: AP)

 

משפחת חאן חיה מן היד אל הפה הודות לסיוע משכנים (צילום: AP) (צילום: AP)
משפחת חאן חיה מן היד אל הפה הודות לסיוע משכנים(צילום: AP)

 

מכינים במפעל את הבוץ ללבנים (צילום: AP) (צילום: AP)
מכינים במפעל את הבוץ ללבנים(צילום: AP)

 

"הלב שלי רוצה להשיג הרבה דברים כמו להעניק חינוך לילדיי ושיהיו במעמד שווה לאנשים אחרים, אך למרבה הצער אינני יכול לעשות את זה", אמר חאן.

 

כאשר הוא הגיע לגיל 18, חאן הלך לעבוד באיראן בטרם שם לעיר הגבול הפקיסטנית פשאוור. שם הוא נשא לו לאשה צעירה שמשפחתו שידכה לו ועבד במפעל לבנים. כשאשתו נפלה למשכב הוא לווה כסף מהמפעל שבו עבד כדי לממן את הטיפולים הרפואיים של אשתו וכדי להאכיל את משפחתו המתרחבת.

 

"משועבדים למפעל הלבנים"

אולם, החוב היה גבוה מדי ואחרי שש שנים הוא עבר לעיר האפגנית ג'לאלבאד, שבה הסכים מפעל לבנים אחד לכסות את החוב שהצטבר לו בפקיסטן. ובכל זאת, אחרי שלוש שנים הוא עדיין לא הצליח לכסות את חובו החדש למפעל הלבנים האפגני.

 

"כל פעם שאנחנו חושבים על החוב של אבא שלנו, אנחנו חושבים שאנחנו צריכים לעבוד ימים ולילות איתו", אמרה בתו בת ה-14 של חאן רייחאנה, שעובדת עם אביה במפעל מדי יום מחמש בבוקר עד שבע בערב. "הלב שלנו רוצה עוד דברים, אבל אנחנו לא יכולים להשיג אותם".

 

משפחתו של חאן חיה מן היד אל הפה כדי להניח אוכל על השולחן, בין היתר בזכות סיוע משכנים. "אפגניסטן מקבלת סיוע מהקהילה הבינלאומית, אבל אנחנו עדיין נמצאים בבוץ הזה ומשועבדים למפעל הלבנים הזה", אמרה בתו של חאן. לפי משפחת חאן, מקרה כמו שלהם נפוץ במפעלי לבנים רבים אחרים במדינה.

 

"אני עובדת מדי יום עם אבא שלי ויש לנו רק את סוף השבוע (למנוחה)", אמר בנו בן ה-6 של חאן, ראשי, שהתלונן על כך שלמשפחות אחרות יש זמן חופשי כדי לשעשע את עצמם. "אבל אנחנו הולכים למפעל הלבנים ויוצרים שורות של לבנים עומדות ומכינים את הבוץ עבור הלבנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראזי חאן אפגניסטן משפחה עובדת במפעל ל לבנים ליד קאבול
צילום: AP
מומלצים