שתף קטע נבחר

השב"כ לתיירת: רוצה לטוס לישראל? בלי מזוודה

אלון מירושלים הכיר את חברתו בחו"ל. עקב נוהלי ביטחון היא התבקשה לטוס לארץ מאירלנד ללא ציוד אישי. "היא כבר לא רוצה לבוא", סיפר. בשב"כ מסבירים: "לשדה לא היה אמצעי טכנולוגי לבדיקה, הצענו להטיס המזוודה באיחור". היא מכחישה

צ׳לסי (שם בדוי), צעירה אירית בת 26, הכירה בדרום אמריקה קצין ישראלי משוחרר. סיפור האהבה שהחל בחו"ל נמשך גם עם שובם לארצותיהם, ואמש (יום ד') תיכננה הצעירה להמריא לביקור ראשון בישראל, כדי להיפגש עם חברהּ. אחרי שהזמינה טיסה מראש בחברת ארקיע והגיעה מוקדם לשדה בידיעה שנוהלי הבטיחות קפדניים, הופתעה צ׳לסי לגלות שאסור לה לטוס לארץ הקודש.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

הילד שטס לרומא בלי כרטיס: "רציתי לשירותים"

אישום: מאבטחים הבריחו מיליוני ביצים מהרשות

חרדים מתגייסים: "גם לדוד המלך היה צבא"

 

"אתמול בערב קיבלתי שיחה מקצין הביטחון הישראלי בדבלין ששאל אותי שאלות על טיב הקשר ביננו", סיפר בן זוגה, אלון מירושלים. "מיד אחריו צ'לסי התקשרה אליי מהטרמינל בדבלין, וסיפרה שהיא מעוכבת ועושים לה בעיות עם העלייה לטיסה. במשך כשעה, ממש זמן קצר לפני ההמראה, הייתי איתה בקשר רציף בזמן שהיא מנסה להבין מה רוצים ממנה. הקב"ט שדיבר איתי בהתחלה לא הסכים לדבר איתי אחרי כן, והיא העבירה לי את הטלפון לנציג ביטחון אחר בשדה. לטענת הנציגים הישראלים, בדבלין אין אפשרות לבדוק את המזוודות שלה.

 

בידוק בנמל התעופה. לטוס אפילו בלי תיק יד? (צילום: AP) (צילום: AP)
בידוק בנמל התעופה. לטוס אפילו בלי תיק יד?(צילום: AP)
 

 

אלון סיפר: "היא הייתה בשוק. 45 דקות לפני ההמראה הסכימו שהיא תעלה למטוס - אבל בתנאי מגוחך - שהיא תטוס לישראל לראשונה בחיים שלה בלי מזוודה, בלי תיק קטן ובלי האייפון שלה". הוא סיפר כי צ'לסי התלבטה והייתה בסערת רגשות והחליטה לא לטוס כך. "אני לא מכיר מישהו שהיה טס לארץ זרה בלי כלום. היא הייתה שבורה ולא הצליחה להבין מה הסיפור".

 

לדבריו, "היא הייתה נרגשת לקראת הביקור בארץ, היא פגשה בחו"ל הרבה צעירים ישראלים שסיפרו לה כמה שונה המציאות בישראל ממה שהיא שומעת בחדשות. ואז פתאום המסע נקטע ללא התרעה מוקדמת כאילו היא חשודה רק בגלל שהיא לא יהודייה". אלון סיפר שצ'לסי נעלבה קשות מהנהלים הישראליים: "היא כבר לא רוצה לבוא לישראל, ירד לה כל החשק. היא הציעה שנפגש במקום אחר".

 

אלון, שנלחם על שמה הטוב של ישראל בחו"ל, סיפר בשיחה עם ynet כי הוא מבין את החשיבות של הסדרי הביטחון, "בטח אחרי הפיגוע בבולגריה. אבל הסיפור הזה תמוה במיוחד בגלל שלא התריעו מראש שיש אפשרות שתייר לא יעלה לטיסה לישראל ובגלל אטימות נציגי שירות הביטחון". הוא לא הבין למה לא הייתה אפשרות לבדוק את המזוודה בשדה: "מה אמורים לעשות תיירים בחו"ל שרוצים להגיע לישראל? הביטחון חשוב, אבל זה לא צריך לפגוע בתיירים".

 

מארקיע נמסר בתגובה: "מבירור שערכנו עולה כי המקרה אכן ארע. כל ההחלטות הקשורות לנושאי ביטחון ובתוכן גם ההחלטה אם לסרב לעליית נוסע לטיסה, מתקבלות על ידי השב"כ האחראי לביטחון התעופה הישראלית, וארקיע מחוייבת להתנהל בנושא זה על פי הוראות אנשי הביטחון".

 

מדוברות שב"כ נמסר בתגובה: "היה צורך לבדוק את מזוודותיה של הנוסעת באמצעות כלים טכנולוגים, אבל גורמי הביטחון המקומיים בשדה התעופה לא אפשרו את השימוש במכונת השיקוף המתופעלת על ידם, ועל כן לא ניתן היה לבדוק את הכבודה ותכולתה. קב"ט הטיסה הציע לנוסעת לטוס ולקבל את כבודתה בנתב"ג למחרת, לאחר שזו תיבדק ותוטס דרך לונדון, אולם הנוסעת סירבה להצעה. הבעיה שהתעוררה באשר לזמינות האמצעים הטכנולוגים בשדה התעופה בדבלין מטופלת על ידי הגורמים המוסמכים".

 

צ'לסי טוענת בתגובה לדברי השב"כ כי בשום שלב לא הציעו לה להטיס את המזוודה למחרת בנפרד. לדבריה, בתחילה אמרו לה שהיא לא יכולה לקחת שום דבר חשמלי, ולאחר מכן החליטו שכל המזוודה לא תועלה למטוס. כשהציעה לעלות לטיסה בלי הדברים, נאמר לה שהשער לטיסה נסגר והיא כבר לא יכולה לעלות. לטענתה, היא הגיעה לשדה התעופה שלוש שעות לפני הטיסה כנדרש, אך הבידוק הביטחוני הממושך גרם לה לפספס את הטיסה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ושחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בידוק בשדה התעופה (ארכיון)
צילום: יואב גלזנר
בלי מזוודה? (ארכיון)
צילום: Index Open
מומלצים