שתף קטע נבחר

חרדים מתגייסים: "גם לדוד המלך היה צבא"

עשרות חרדים ודתיים התייצבו בבקו"ם והתגייסו לגדוד נצח יהודה. "כל מי שלא לומד צריך לתת כתף מתחת לאלונקה"

פחות משבוע לפני ביטול חוק טל שבעקבותיו בין השאר הוקם הגדוד החרדי הראשון והיחיד בצה"ל לפני 13 שנים, החל הבוקר (יום ה') הגיוס לגדוד נצח יהודה במחזור אוגוסט 2012: עשרות חרדים ודתיים הגיעו ללשכות הגיוס והצטרפו לגדוד שנחשב לגדול בצה"ל. במחזור הנוכחי שיא של מתגייסים, שעומד על 200 במספר לעומת 170 במחזור המקביל אשתקד.

 

גיוס על הפרק - דיווחים אחרונים בחדשות ynet:

מדוע נפגש מפקד הבקו"ם עם נוער הגבעות?

הגיוס הקרבי יוצא לדרך: זינוק בפיקוד העורף

בוקר בבקו"ם: "מוכרים אותנו בשביל כיסאות"

 

החרדים שהגיעו לבקו"ם מלווים בבני משפחותיהם, נטמעו תוך זמן קצר במאות מתגייסי חטיבת הצנחנים שהתגייסו במקביל. משיחות עם המתחיילים הטריים לנצח יהודה עולה כי מבחינתם התורה חשובה לא פחות מהשירות הצבאי, ומי שיכול לשבת וללמוד עדיף שיעשה זאת. מי שלא, ראוי שיעלה על מדים.

 

מתגייסים בבקו"ם ()
מתגייסים בבקו"ם
 

ארז נחום מחדרה שהתגייס הבוקר לגדוד סיפר: "זה הגדוד שמדגים איך צה"ל צריך להיראות. אני דתי לאומי וזו המסגרת שהכי מתאימה לי. זהו גדוד מצטיין". בנוגע לסוגיית גיוס החרדים לצבא אמר: "הגידול בגיוס חרדים צריך להתבצע בהדרגה. כל מי שלא לומד צריך לתת כתף מתחת לאלונקה. לא צריך לגייס בכוח אלא בגישה חיובית". נחום התייחס גם לטענות שלפיהן רבים מהמצהירים על היותם בני ישיבות כלל לא לומדים בהן, ואמר כי לדעתו מדובר במיעוט קטן. 

  

מתגייס נוסף, עומר בן עזרא מפתח תקווה, למד בישיבה באריאל והגיע לבקו"ם מלווה בהוריו וסבתו: "רב הישיבה אמר לי שאפשר לשלב בגדוד הזה לימוד תורה ושירות צבאי". הוא תומך בהרחבת צו הגיוס כך שיחול גם על חרדים נוספים: "אני בעד שיגויסו 2,000 חרדים ולא 200. השירות הצבאי יתרום להם הרבה, וכל מה שהם למדו בישיבה ייצא לפועל בשירות הצבאי שלהם. מי שלא מתגייס פשוט נתקע. זהו חילול של שם שמיים של מי שמוציא פטור ולא לומד בישיבה".

 

אמו, יעל בן עזרא, סיפרה ש"זהו בן רביעי שלי שמתגייס. אנחנו גדלנו במדינה ציונית ואם לדוד המלך היה צבא, גם לנו צריך להיות. השירות והתורה צריכים ללכת ביחד".   

  

בנימין ארזי מאלעד גייס הבוקר את בנו עמרם לגדוד. לשיטתו, "עדיף ללמוד תורה מאשר להתגייס. הרי מי שישמור עלינו ושמר על עם ישראל זה התורה". מה הצעד של בנו, שבחר בדרך אחרת, מעורר אצלו? "זה לא שייך לגאווה אם הבן שלי הולך לצבא. מי שקשה לו ללמוד, שיתגייס. אבל לכל חרדי שלא לומד ולא מתגייס, המשטרה הצבאית צריכה להתייחס כאל משתמט".

 

חרדי נוסף שהתגייס הבוקר הוא פנחס צברי מכפר סבא, שסיפר כי שמע על האפשרות להתגייס לגדוד החרדי מחבריו. לדבריו, "מי שבאמת יכול להמשיך ללמוד תורה שיהיה לו בהצלחה, אבל זה בזבוז גדול אם הם לא באמת לומדים".

 

אמו, תהילה צברי, הוסיפה: "לבן שלי היה קשה ללמוד. אז למה שיהיה ברחוב? העיקר שירגיש בנוח". האב, אילן צברי, הוסיף: "אני מאחל לו שיצליח במסגרת הצבאית וגם בפרק התורה".  

 

טירוני חטיבת הצנחנים שהתחיילו במקביל, התקשו להסתיר את דעתם על תופעת ההשתמטות. יותם מכוכב יאיר אמר כי "מי שלא מתגייס הוא כפוי טובה ולא מגיע לו מה שנותנים לו". עוז, שהגיע עם חבריו מרמת גן והתנדב לחטיבה האדומה, הוסיף: "נמאס לראות שרק חלק מהעם מסכן עצמו ונותן שלוש שנים ואת החיים שלו בשביל כולם". על גיוס החרדים הנוכחי אמר: "מוזר לראות חרדים שנכנסים לבקו"ם וממשיכים לאוטובוסים במקום לעשות פרסה עם הפטור. הלוואי שיגיע היום שיהיה מדובר במספר גדול יותר, שזה יילקח כבר כמובן מאליו". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגעים אחרונים של אזרחות
סיום מסלול בגדוד החרדי (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מתגייסים לצנחנים
מומלצים