שתף קטע נבחר

חריפת מחשבה, רגישה לזולת. פרידה מבן-פורת

שופטים בדימוס שעבדו לצד מרים בן-פורת הופתעו מהידיעה על מותה של האשה הראשונה שמונתה למבקרת המדינה ושופטת עליון. גבריאל בך סיפר על "גישתה לעמוד על תום הלב ועל רגישות לזולת", מאיר שמגר הדגיש כי היא "תיזכר תמיד"

"מרים בן-פורת הייתה אישיות בולטת בזכות יכולת הניתוח וחריפות המחשבה, והיא שמרה על בהירות עד לרגעי חייה האחרונים", כך ספד נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר, למבקרת המדינה ושופטת העליון לשעבר שהלכה לעולמה הבוקר (ה') בגיל 94 בביתה בירושלים. "היא הייתה בין השופטים הבולטים ותיזכר תמיד במערכת המשפטית. יש לי הערכה אישית רבה כלפיה", אמר מי שעמד עמה בקשר שוטף כנשיא בית המשפט העליון בעת כהונתה כמשנה לנשיא.

 

הלווייתה תתקיים הערב ב-19:00 בקריית שאול, ויקדם לה טקס בבית ההספדים קהילת ירושלים בבית העלמין.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מרים בן-פורת ז"ל. פעלה עד ימיה האחרונים (צילום: סבסטיאן שיינר) (צילום: סבסטיאן שיינר)
מרים בן-פורת ז"ל. פעלה עד ימיה האחרונים(צילום: סבסטיאן שיינר)

 

שמגר ציין שבן-פורת המשיכה להגיע לחדרה בקומה לשופטים בדימוס בבית המשפט, שם עסקה בכתיבה משפטית שנים אחרי פרישתה. הוא הופתע מהידיעה על מותה, על רקע המשך פועלה עד לימים אלה. "היה לה קשר נפשי חזק לבית המשפט

שבו יצרה את פרי מחשבתה", סיכם, "היא עסקה לא רק בצד המשפטי, אלא כתבה גם על ביקורת המדינה - נושא מאוד קרוב ללבה".

 

גם שופט בית המשפט העליון בדימוס גבריאל בך ספד לבן-פורת, וסיפר על הקשר המקצועי והאישי העמוק שהיה ביניהם במשך שנים רבות: "הייתי קרוב אליה הרבה מאוד שנים ולכן יש אצלי צירוף רגשות רבים מכל התקופות, החל מהתקופה שהיינו יחד בפרקליטות המדינה". כשמונתה בן-פורת לשופטת במחוזי הופיע בך בפניה במספר תיקים בעלי חשיבות, וכך גם בעת כהונתה כשופטת בבית המשפט העליון. אחריה מונה גם הוא לשופט בעליון.

  

בך תיאר קשר הדוק לאורך כל השנים: "אחרי ששנינו יצאנו לגמלאות, הלשכות שלנו היו אחת ליד השנייה בקומת השופטים בדימוס. לכן גם בזמן האחרון היינו נפגשים לשיחות. הייתה בינינו ידידות אמיתית וגם קשר מאוד מעניין".

  

"תמיד שמתי לב במיוחד לגישה שלה לעמוד על תום הלב ועל רגישות לזולת", הוסיף, "היא הייתה בעלת עמדה עצמאית וזה התבטא בלא מעט מקרים. אני יכול לומר שהיא הייתה אחת הנשים שיותר הערכתי מקרב השופטים שעבדתי איתם".

  

בך סיפר על פגישתו האחרונה עם בן-פורת: "לפני כמה ימים נפגשנו וקבענו להיפגש שוב. היא נראתה כרגיל, לכן ההודעה על לכתה לוותה בתדהמה. היא אמנם כבר לא הייתה צעירה, אבל התנהגה באופן רגיל לגמרי".

 

יצקה יסודות חדשים למוסד המבקר

בן-פורת נולדה ב-26 באפריל 1918, בוויטבסק שהייתה אז ברוסיה וגדלה בקובנה שבליטא. כשהייתה בת 18 עלתה לישראל וב-1945 סיימה את לימודי המשפטים והוסמכה כעורכת דין. ב-1958 מונתה לשופטת במחוזי בירושלים, וב-1976 מונתה לשופטת הראשונה בבית המשפט העליון. בשנים 1998-1988 כיהנה כמבקרת המדינה.

 

מבקר המדינה הנוכחי, השופט בדימוס יוסף חיים שפירא, הביע צער עמוק על מותה בן-פורת ואמר כי "היא יצקה יסודות חדשים למוסד המבקר ונציב תלונות הציבור והפכה אותו למוסד בעל השפעה מרכזית בחיי מדינת ישראל. בתקופת כהונתה עסקה ביקורת המדינה רבות בסוגיות של הון ושלטון, טוהר המידות במגזר הציבורי, מינויים פוליטיים ועוד. היא לא נרתעה מפרסום דו"חות ביקורת נוקבים ולא נכנעה ללחצים".

 

גם במערכת הפוליטית הביעו צער על מותה של בן-פורת, ויו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז, הגדיר אותה "עמוד אש שהאיר מוסר ויושר". לדבריו, בן-פורת לא חסכה ביקורת בהגנה על יושרתן ומוסריותן של המדינה ושל החברה. היא פרצה דרך לנשים רבות שבאו אחריה והשתלבו בתפקידים בכירים במערכות הציבוריות בישראל".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל, אמר היום כי בן-פורת הייתה ממבקרי המדינה המשפיעים ביותר: "בתקופתה נוצקו תכנים חדשים למוסד המבקר. היא היתה גורם בעל השפעה ופעלה למינהל תקין בכל מוסדות השלטון. יהי זכרה ברוך".

 

מוקדם יותר פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה בעקבות מותה ואמר: "מרים בן-פורת הייתה אשה פורצת דרך, שופטת מוערכת בבית המשפט העליון, מבקרת מדינה שקידשה את ערכי היושרה והשקיפות וכלת פרס ישראל. בצניעותה, בדבקותה בעקרונות ובמסירותה למדינה היא נתנה דוגמה ומופת לשוויון ההזדמנויות ולעליונות שלטון החוק".

 

שר הביטחון אהוד ברק הוסיף כי היא "הייתה שופטת מוערכת ומבקרת מדינה חשובה. היא מילאה את כל תפקידיה בשירות עליונות המשפט ותוך עמידה על עקרונותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרים בן-פורת. "פרצה דרך"
צילום: יעקב סער, לע"מ
מאיר שמגר. "היה לה קשר נפשי חזק לבית המשפט"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
גבריאל בך. "התנהגה כרגיל"
צילום: אלכס קולומויסקי
שאול מופז. "פרצה דרך לנשים רבות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים