שתף קטע נבחר

הג'ובניקים יצטרכו להזיע יותר: בוטלה טירונות 01

לא עוד שבועיים: מעתה, כל החיילים בצבא שמוגדרים בתפקיד עורפי או תומך לחימה יעברו טירונות רובאי 02 שתימשך כחודש. על הפרק: מסע של שלושה ק"מ, שני לילות שדאות ופזצטות

מערך המתגייסים הגדול בצה"ל - מגל, שאחראי על טירונות החיילים העורפיים, רושם בימים אלו מהפכה: מחזורי הגיוס החדשים לטירונות הבסיסית לא יעברו יותר טירונות ברובאי 01, ומעתה כל החיילים בצבא שמוגדרים בתפקיד עורפי או תומך לחימה, יעברו טירונות אחידה ברמת רובאי 02, שתימשך כחודש ימים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שריפה בחיפה: עשרות תושבים פונו בנווה שאנן

רעידת אדמה במשטרה: "שדנינו יאכל את הכובע"

הילד ירה בחבר: האב זוכה מגרימת מוות ברשלנות

 

ההחלטה התקבלה לאחר עבודת מטה בצבא בראשות סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר נוה, שבסיומה הוחלט על השינוי המסיבי. המשמעות בשטח: טירון שמתגייס לתפקיד של ג'ובניק בקריה, עם יציאות יומיות וקל"ב (קרוב לבית), וקיווה, שכבעבר, יעבור טירונות קלה למשך שבועיים יצטרך להזיע יותר. בטירונות 02 צפוי לו מסע של כשלושה קילומטרים לשטח, לפחות שני לילות של שדאות שכוללים שינה בשטח באוהל מחלקתי, זחילות אינדיאניות, פזצטות, ירי של 60 כדורים במטווחים במקצים שונים, צביעת פנים ועוד.

 

יצוין כי המהפכה תתקשר לעשרות אלפי חיילים בשנה (מערך מגל אחראי על הטירונות של 60-70% מחיילי צה"ל), שיעברו את הטירונות האחידה ותהיה לדוגמה רלבנטית לחימושניק שמשרת בגדוד חי"ר בתעסוקה מבצעית באיו"ש ולמש"ק משמעת בצריפין. "עד כה החלוקה הייתה חצי חצי בהיקפי שני סוגי הטירונויות", הסביר ל-ynet מפקד מערך מגל, אלוף-משנה חי מימון. "לא מדובר בעלויות גבוהות בעקבות השינוי, ומצד שני נקבל עולם ומלואו, חיילים יוכלו להגן על עצמם טוב יותר ויהיו מוכנים טוב יותר לתפקידם ביחידות השונות".

 

טירונות חודש במקום שבועיים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
טירונות חודש במקום שבועיים(צילום: דובר צה"ל)

 

נערי מקא"ם יוחרגו 

השינוי שיכלול באופן טבעי גם את הטירוניות, לא צפוי לעשות חיים קלים גם למי שינסה להוציא פטור. לדברי מימון, "מי שיוציא פטור משינה בשטח, יישאר עם חבריו בשטח עד השעה 12:00 ורק אז יעלה לישון בבסיס, מי שיקבל הקלה רפואית מזחילה, יכרע. זו חוויה עצומה ומעצימה". מימון ציין עוד כי היחידים שייתכן ויוחרגו הן האוכלוסיות המיוחדות כגון נערי מקא"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות). טירונות המתנדבים, שכוללת כמה מאות חיילים בשנה, תמשיך במתכונתה הבסיסית באורך שבוע.

 

בתוך כך, לאל"מ מימון צפויה בקרוב לא מעט עבודה,

אם יוחלט ע"י הממשלה או משרד הביטחון להרחיב את מעגל המתגייסים החרדים לצבא. בעוד שלגדוד החרדי "נצח יהודה" מתגייסים מדי שנה כמה מאות לוחמים חרדים, למסלולי השח"ר (שילוב חרדים) ליחידות העורפיות נשלחות מספר פלוגות טירונים, שעוברים את הפרק הראשון בשירותם בבסיס הטירונות ניצנים.

 

"כרגע יש שם שתי פלוגות חרדים של טירונים, ואנחנו יכולים לפתוח עוד 3-4 פלוגות. אנחנו לא מחכים, ואם ייתנו לנו פקודה זה יקרה מחר". מימון ציין לטובה את החיילים החרדים, ש"נחשבים למאוד אינטליגנטים וממושמעים, ובאים לעשות את השירות כי הם רוצים ולא כי מישהו הצמיד סכין לצווארם. אנחנו לוקחים אותם למקוואות בניצן הסמוכה, הם מקבלים הפרדה ואת כל התנאים הנדרשים. לחלק מהדברים אנחנו כבר ערוכים מזמן". המפקדים של הטירונים החרדים הם חילונים, מה שלדברי מימון משפיע לטובה: "הם מתנהגים ברגישות, אחרי הכנת סגל ייעודית שעברו, וחלקם מקבלים מכתבי תודה והערכה מהחיילים החרדים שסיימו תחתם את הטירונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מי שיקבל הקלה רפואית מזחילה, יכרע" (ארכיון)
צילום: shutterstock
אלוף-משנה מימון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים