שתף קטע נבחר

משפט הפאנקיסטיות: "פוטין מנהל מסע הפחדה"

שלוש בנות להקת "פוסי ריוט" נעצרו אחרי שביצעו בכנסייה שיר שבו קראו למריה הקדושה להיפטר מנשיא רוסיה, ונאשמות ב"התנהגות חוליגנית שמונעת משנאה דתית". הן טענו בפתח משפטן: "איננו אויבות של הנוצרים. מניעינו פוליטיים לגמרי"

משפטן של שלוש בנות להקת הפאנק הרוסית "פוסי ריוט", שהעליבו את הנשיא ולדימיר פוטין בהופעה בכנסייה, נפתח היום (יום ב') במוסקבה. השלוש נאשמות ב"התנהגות חוליגנית שמונעת משנאה דתית", ומשפטן נתפש כמקרה בוחן ליחסו של פוטין למתנגדי משטרו בתקופת כהונתו השלישית כנשיא.

 

עוד חדשות בעולם :

 

שלוש הנשים, מריה אליוחינה בת ה-24, נדז'דה טולוקוניקובה בת ה-22 ויקתרינה סמוצ'ביץ' בת ה-29, נעצרו אחרי שבחודש פברואר נכנסו לכנסייה במוסקבה חבושות במסיכות וביצעו שיר שבו קראו למריה הקדושה להיפטר מפוטין. אם יורשעו הן צפויות לעונש של עד שבע שנות מאסר.

 

מימין לשמאל: אליוחינה, טולוקוניקובה וסמוצ'ביץ' אשתקד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מימין לשמאל: אליוחינה, טולוקוניקובה וסמוצ'ביץ' אשתקד(צילום: AFP)

 

משפטן של שלוש המוזיקאיות נערך בבית המשפט חמובניקי במוסקבה. בית המשפט קנה את שמו עם הרשעתו השנייה של איל ההון ומתנגד המשטר מיכאיל חודורקובסקי ב-2010 - באותו אולם שבו החל היום משפטן של בנות להקת "פוסי ריוט".

 

תא הנאשמות - כלוב עם מחיצות פלסטיק

מחוץ לבית המשפט הפגינו מעריצים רבים של להקת הפאנק ואנשים שמתנגדים למשפטן. "בנות, אנחנו אתכן!" ו"ניצחון" היו כמה מהקריאות שנשמעו בעת ששלוש המוזיקאיות נכנסו עם אזיקים לבניין בית המשפט כשהן מלוות בשוטרות צמודות. הרחובות שסובבים את בניין בית המשפט נסגרו לתנועה.

 

עם כניסתן לאולם בית המשפט הוכנסו אליוחינה, טולוקוניקובה וסמוצ'ביץ' לכלוב אטום גדול שעשוי ממחיצות פלסטיק, שם הן הסתובבו ושוחחו עם עורכי דינן. טולוקוניקובה, לבושה בחולצה כחולה משובצת, הייתה צריכה להרכין את ראשה כדי שתוכל לדבר דרך פתח קטן בכלוב.

 

"לא רצינו לפגוע באף אחד". טולוקוניקובה מובאת באזיקים לבית המשפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לא רצינו לפגוע באף אחד". טולוקוניקובה מובאת באזיקים לבית המשפט(צילום: רויטרס)

 

"לא רצינו לפגוע באף אחד", אמרה טולוקוניקובה בדברה לעורך דינה שעמד מחוץ לכלוב. "אנו מודות באשמה פוליטית, לא באשמה פלילית". טענת ההגנה נועדה להדגיש את הקשר הקרוב שבין הכנסייה האורתודוקסית הרוסית לבין קצין הקג"ב לשעבר פוטין, ראש הממשלה לשעבר, שהקמפיין לנשיאות שניהל זכה לתמיכה ממנהיג הכנסייה, הפטריארך קיריל.

 

בכנסייה האורתודוקסית לא אהבו את הופעת הבנות

הופעתן של בנות "פוסי ריוט" בכנסייה במוסקבה פגעה במאמינים רבים ועוררה את זעמו של קיריל. הכנסייה, שנהנתה מעדנה חדשה מאז נפילתה ב-1991 של ברית המועצות האתאיסטית ומחפשת יותר השפעה על החיים החילוניים ברוסיה, הגדירה את הופעת להקת הפאנק כקמפיין של "כוחות אנטי-רוסיים".

 

עורך הדין של ההגנה טען כי בנות הלהקה מחו נגד התמיכה הפוליטית של קיריל בפוטין ושלא הייתה להן כל כוונה לפגוע בכנסייה האורתודוקסית או במאמיניה. "איננו אויבות של הנוצרים. המניעים שלנו פוליטיים לחלוטין", אמרה טולוקוניקובה. "אנחנו בסך הכול רוצות שרוסיה תשתנה לטובה".

 

אם יורשעו הן צפויות לעונש של עד שבע שנות מאסר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אם יורשעו הן צפויות לעונש של עד שבע שנות מאסר(צילום: EPA)

 

"בנות, אנחנו אתכן!", קראו מעריצי הלהקה מחוץ לבית המשפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"בנות, אנחנו אתכן!", קראו מעריצי הלהקה מחוץ לבית המשפט(צילום: רויטרס)

 

אליוחינה אמרה בבית המשפט: "חשבתי שהכנסייה אוהבת את כל הילדים שלה, אבל נראה שהכנסייה אוהבת רק את הילדים שאוהבים את פוטין".

 

מאז המעצר: יותר רזות, יותר חיוורות

שלוש חברות הלהקה נראו רזות וחיוורות יותר מאשר נראו בזמו שנעצרו על ידי המשטרה בסוף חודש פברואר, זמן קצר לפני שפוטין - שהיה נשיא בשנים 2000-2008 ואז ראש ממשלה - נבחר ב-4 במרס לנשיא לכהונה שאורכה שש שנים.

 

ארגוני זכויות אדם ומוזיקאים כמו סטינג ורד הוט צ'ילי פפרס הביעו דאגה רבה מתוצאות משפטן של בנות להקת הפאנק והטילו ספק אם פוטין - שיכול לעמוד בראשות הקרמלין עד 2024 אם ייבחר שוב - יהיה סובלני למתנגדי משטרו.

 

בהצהרת הפתיחה שלה, שנקראה על ידי פרקליטת ההגנה ויולטה וולקובה, אמרה סמוצ'ביץ' כי היא רואה את המשפט נגדה כ"תחילתו של קמפיין של צעדים אוטוריטריים, רודניים שנועדו להפיץ פחד בקרב אזרחים שפעילים פוליטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עבירה פוליטית, לא פלילית". שלוש הנאשמות
צילום: EPA
יהיה סובלני יותר למתנגדי משטרו? פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים