שתף קטע נבחר

מבצע ענק נגד פדופילים: 30 חשודים נפלו ברשת

חקירה סמויה הובילה למעצר עשרות חשודים בפדופיליה באינטרנט. במבצע, הגדול מסוגו, בנתה המשטרה פרופיל של בת 12 והטילה על שוטרת בשירות סדיר לשוחח עם גברים: "הם הציעו לקנות לי מתנות וכסף". החשודים תועדו מחכים למפגש

"סיכול ממוחשב" - המבצע הגדול מסוגו בישראל נגד פדופיליה באינטרנט: לא פחות מ-23 חשודים נעצרו לפנות בוקר (יום ג') במבצע רחב היקף שניהלה יחידת ההונאה של משטרת מחוז מרכז נגד פדופילים באינטרנט. חשודים נוספים צפויים להיעצר במהלך היום. רוב העצורים, ללא עבר פלילי, הובאו לתחנת המשטרה ביבנה. הבוקר, עם מעצרם, הותרה הפרשה לפרסום.

 

לפני כשלושה חודשים ניתן האות לפתיחתה של החקירה המסועפת עם מעצרו של חשוד בעבירות פדופיליות. הוא גויס כ"עד מומחה", סייע למשטרה להגיע לפורומים המתאימים ושרטט קודים התנהגותיים שבהם פועלים עברייני מין במרחב הווירטואלי. המשטרה בנתה פרופיל של בת 12 והטילה על סוכנת צעירה - המשרתת בשח"מ (שירות חייל במשטרה) לנהל צ'טים עם החשודים, בהם עובדי ציבור, סטודנטים ועובדים במקצועות חופשיים. "הם הציעו מתנות וכספים רק כדי שאסכים להיפגש איתם", סיפרה השוטרת נ'.  

 

השוטרת נ' קיבלה תעודת הוקרה על פעילותה  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
השוטרת נ' קיבלה תעודת הוקרה על פעילותה (צילום: ירון ברנר)

 

במהלך המבצע, שבראשו עמד מפקד יחידת ההונאה, רב-פקד רן בטאט, נידבו שוטר ושוטרת תמונה שלהם בהיותם קטינים, וכך נבנה פרופיל של ילדה בת 12. עד מהרה החלו לזרום ההצעות הבוטות מצד אותם חשודים, שתועדו על-ידי צוות חוקרים מיוחד שפעל סביב השעון.

 

חוקרי צוות החקירה המיוחד בראשותו של פקד ארנון חגיגי ניהלו את ההתכתבויות בצ'ט, ואילו נ', בעלת הקול הילדותי, שוחחה עם החשודים כשצוות שלם של שוטרים סביבה מתעד אותה.

 

"ידעתי שיש פדופילים ברשת אבל הזדעזעתי לראות את העוצמה שבה הם פועלים", סיפרה הסוכנת, "אמרתי להם שאני ילדה קטנה, רק בת 12-13, וקצת ביישנית, אבל זה לא הרתיע אותם. הם הציעו לקנות לי מתנות ולתת לי כסף, העיקר שאני אפגוש אותם. בדרך כלל השיחות היו בעלות רקע מיני. זה היה מזעזע".

 

"אני מת לראות אותך, נמצא פינה באיזה יער" 

בסרטון שהפיקה המשטרה נראים כמה מהחשודים מנהלים שיחה עם "הנערה" שבה צילמו עצמם בתנוחות שונות וביצעו מעשים מגונים. אחד מהם אמר: "אני מת לראות אותך. אולי ניסע למזכרת בתיה, נמצא לנו פינה שקטה באיזה יער". חשוד אחר שהתלהב מהמראה הילדותי של נ' אמר לה בשיחה: "יש לך הופעה חבל על הזמן". ברוב המקרים, אף על פי שהציגה את גילה הצעיר, לא נרתעו החשודים וקבעו איתה פגישה. חוקרי היחידה יצאו למקומות המפגש, ותיעדו את אותם חשודים ממתינים לנערה שהכירו בצ'ט, שבסיומו קיוו לקיים עמה יחסי מין. 

 

אחרי שלושה חודשים של עבודה סמויה ולאחר שנאספו ראיות נגד 30 חשודים מכל רחבי הארץ, החליטו במשטרה להפסיק את המבצע ולצאת לגל של מעצרים. במשטרה מאמינים שזה רק קצה הקרחון, ולאחר המעצרים יהיו התפתחויות נוספות.

 

בנוסף, עולה החשד שחלק מהעצורים הצליחו ליצור קשר עם ילדים אמיתיים ואף נפגשו עמם. מחשביהם הוחרמו והחוקרים מנסים למצוא עדויות לכך.

 

"אנחנו מבקשים מהורים לשים לב לילדים שלהם, להיות ערניים למה הם עושים במחשב", התריע קצין החקירות במחוז, ניצב-משנה מוטי אדרעי, "כמו שהורים לא שולחים את הילדים שלהם לבד לחצות כביש סואן, גם מול המחשב כדאי שידאגו להם. זה מקום מסוכן מאוד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הציעו מתנות וכסף לסוכנת נ'
צילום: ירון ברנר
מומלצים