שתף קטע נבחר

אין פרופיל לפדופיל: איש ביטחון, סוהר, נער גבעות

עשרות החשודים בפדופיליה לא נושאים פרופיל מאפיין אחיד. רובם נחקרים במשטרת יבנה, "ללא עבר פלילי, מכל המקומות בארץ. אי אפשר לשים אצבע ולהגיד: 'זה החתך'", הסביר מפקד יחידת ההונאה. אשתו של אחד העצורים: "אני לא יודעת איך הוא קשור לדבר כזה, הוא רק מוריד שירים מהאינטרנט"

בכיר במשרד הביטחון, סוהר, עובדי ציבור, שוטר לשעבר, נהג אגד, "נער גבעות", אגרונום וסטודנטים - "השוטרת עלתה מולם ברשת, והם ניסו לצוד אותה", כך תימצת הבוקר (יום ג') מפקד יחידת ההונאה של משטרת מחוז מרכז, רב-פקד רן בטאט, את "הפיתיון" שהוביל למעצר הגדול מסוגו של פדופילים בישראל, במסרת מבצע "סיכול ממוחשב". לאחר שלושה חודשי עבודה סמויה, נעצרו עשרות חשודים והפרשה הותרה לפרסום. עיקר העבירות המיוחסות להם הן החזקת חומר תועבה וביצוע מעשים מגונים, והעונשים עליהן נעים מחצי שנת מאסר עד חמש שנות מאסר.

 

"רוב השיחות במהלך ההפעלה היו בנושאי מין", סיפר בטאט על עבודתה של נ', סוכנת בת 20 שמשרתת בשח"מ (שירות חייל במשטרה) כמוקדנית במרכז השליטה המחוזי. "הציעו לה הצעות מגונות, כשהם יודעים חד-משמעית שמדובר בקטינה כבת 12-13. לא אחת הם גם שוחחו איתה, שמעו את קולה, שאלו את גילה ובכל זאת פעלו כדי להגיע למפגשים או שביצעו מעשים מגונים מעבר למסך המחשב".

 

תעודת הוקרה לסוכנת נ', בתום המבצע (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
תעודת הוקרה לסוכנת נ', בתום המבצע(צילום: ירון ברנר)

 

אחד העצורים, הבוקר בתחנת יבנה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
אחד העצורים, הבוקר בתחנת יבנה(צילום: אבי מועלם)

 

אחד העצורים, הבוקר בתחנת יבנה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
אחד העצורים, הבוקר בתחנת יבנה(צילום: אבי מועלם)

 

פרופיל החשודים שנעצרו בפרשה, שהותרה לפרסום במהלך הלילה, הוגדר על-ידי המשטרה כ"נורמטיבי". "הם ברובם ללא

עבר פלילי, מהקשת הרחבה של העיסוקים - החל מעובדי מדינה, דרך אנשים עצמאיים", הסביר בטאט. "טווח הגילים הוא 56-19, והם מגיעים מכל המקומות בארץ. אי אפשר לשים אצבע, לאפיין סוג מסוים של אנשים ולהגיד: 'זה החתך'".

 

בבקשת המעצר כתבו כי העבירות המיוחסות להם הן "מעשה מגונה בכל מקום בפני קטין עד 16", וכן "הטרדה והתנכלות מינית". נגד אחד החשודים נטען כי "במהלך החודשיים האחרונים יצר קשר עם קטינות באינטרנט ובשני מקרים הגיע לפגישות עם קטינה בת 13 כדי לקיים עמה יחסי מין. בנוסף ביצע החשוד מעשים מגוניםבפני קטינות".

 

אשתו של אחד החשודים שנעצר סיפרה: "מוקדם בבוקר, בסביבות חמש, הגיעו שוטרים אלינו הביתה, אמרו שבעלי ביצע עבירות כלשהן שקשורות למין וביקשו ממנו לבוא איתם. יותר מזה אני לא יודעת". היא סיפרה כי שלושת ילדיהם ישנו באותה עת ולא היו עדים למעצר. "אני לא יודעת איך בכלל הוא יכול להיות קשור לדבר כזה, בעלי נוהג להוריד שירים מהאינטרנט למרות האיסור, אבל כולם עושים את זה", אמרה. היא הוסיפה: "הגעתי לתחנת המשטרה כדי לנסות לדבר איתו ולשמוע מה בדיוק קרה".

 

"עד מומחה" סייע למשטרה

החקירה המסועפת יצאה לדרכה לפני שלושה חודשים, עם מעצרו של חשוד בעבירות פדופיליות. הוא גויס כ"עד מומחה", סייע למשטרה להגיע לפורומים המתאימים ושרטט קודים התנהגותיים שבהם פועלים עברייני מין במרחב הווירטואלי. המשטרה בנתה פרופיל של ילדה בת 12 והטילה על הסוכנת לנהל צ'טים עם החשודים.

 

שוטר ושוטרת נידבו תמונות ילדות שלהם, וכך נבנה הפרופיל. עד מהרה החלו לזרום ההצעות הבוטות מצד החשודים, שתועדו כל העת על ידי צוות חוקרים מיוחד.

 

בסרטון שהפיקה המשטרה נראים כמה מהחשודים מנהלים שיחה עם נ', שבה צילמו עצמם בתנוחות שונות וביצעו מעשים מגונים. אחד מהם אמר: "אני מת לראות אותך. אולי ניסע למזכרת בתיה, נמצא לנו פינה שקטה באיזה יער". חשוד אחר שהתלהב מהמראה הילדותי שלה, אמר לה בשיחה: "יש לך הופעה חבל על הזמן".

 

השוטרים ניהלו את ההתכתבויות בצ'ט, ואילו נ', בעלת קול שהוגדר כילדותי, שוחחה עם החשודים. ברוב המקרים, על אף שהציגה את גילה הצעיר, הם לא נרתעו וקבעו איתה פגישה. "הם הציעו מתנות וכספים רק כדי שאסכים להיפגש איתם", סיפרה. חוקרי היחידה יצאו למקומות המפגש, ותיעדו את אותם חשודים ממתינים לנערה שהכירו בצ'ט, שבסיומו קיוו לקיים עמה יחסי מין. 

 

"בוודאי שהם ידעו שהיא קטינה. גם במהלך השיחה, כשהדברים צצים ועולים ומובהרים והיא אומרת להם: 'אבל אני ילדה קטנה, אני מתביישת', 'אני לא מבינה על מה אתם מדברים', השיחה ממשיכה להתנהל והם חותרים להיפגש. יש מודעות מהצד השני באופן ברור לחלוטין", הסביר ראש צוות החקירה, פקד ארנון חגיגי.

 

לא פחות מ-23 חשודים נעצרו לפנות בוקר. רובם, ללא עבר פלילי, הובאו לתחנת המשטרה ביבנה. חשודים נוספים צפויים להיעצר במהלך היום. עם סיום המבצע הלילי, הביע בטאט תקווה שממצאים שייאספו ממחשבי החשודים יסייעו לאיתור תלונות נוספות של קטינים וקטינות. "כרגע החקירה ממש בראשיתה. שלב החקירה הגלויה אורך הרבה זמן", הבהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסוכנת נ' בתום המבצע
צילום: ירון ברנר
מומלצים