שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דיווח: דיפלומט איראני חוסל בדמשק

גורמי אופוזיציה סוריים דיווחו על החיסול, אך אין לו אישור מכל מקור אחר וטרם נמסרו פרטים נוספים בנושא, בהם יעד החיסול. לפני שלושה שבועות חוסלו 3 בכירי משטר, בהם שר ההגנה וגיסו של אסד. במקביל: אש ארטילריה והפגזות מהאוויר בחלב

רשת "אל-ערבייה" דיווחה היום (יום ד') מפי גורמי אופוזיציה סורים כי דיפלומט איראני חוסל בדמשק. לדיווח אין אישור מכל מקור אחר, וטרם נמסרו פרטים נוספים בנושא.

 

חדשות נוספות בעולם :

 

בכיר איראני הכחיש את הדיווח ב"אל-ערבייה". לדברי חוסיין שייח אל-איסלאם, שגריר איראן בדמשק לשעבר, "כל הדיפלומטים האיראנים בסוריה בריאים ושלמים". "מוחמד שייבאני, שגריר איראן בסוריה, אמר שכל הדיפלומטים האיראנים בסוריה בריאים, ולא קרה להם שום דבר רע", הוסיף שייח אל-איסלאם, המכהן כיום כבכיר בפרלמנט בטהרן.

 

"נשתלט על מרכז העיר תוך כמה ימים, לא שבועות". מורד ליד חלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"נשתלט על מרכז העיר תוך כמה ימים, לא שבועות". מורד ליד חלב(צילום: AFP)

 

הדיווח על חיסול הדיפלומט האיראני בא כשלושה שבועות אחרי הפיגוע הגדול במפקדת המועצה לביטחון לאומי בדמשק, שבו נהרגו שר ההגנה הסורי דאוד עבדאללה ראג'יחה, גיסו של הנשיא בשאר אסד, אסף שווקאת, שהיה סגן שר ההגנה ונחשב ליד ימינו של הנשיא, ועוזרו של סגן נשיא סוריה לענייני ביטחון, הגנרל חסן טורקמני, שהיה בעבר שר ההגנה.

 

מפקד "צבא סוריה החופשי", הארגון החמוש המרכזי של המורדים, נטל אחריות לפיגוע, ולדבריו אנשיו הם שעקבו אחרי תנועותיהם של הבכירים שנפגעו בפיצוץ.

 

הקרב על חלב - מבחן חשוב לשני הצדדים הלוחמים

בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" כי הרשויות הסוריות עצרו את האיש שביצע את פיגוע הטרור בדמשק וכי המחבל היה מאבטח שהיה אמון על הגנת חברי המעגל הקרוב ביותר לנשיא הסורי. 

 

במקביל, צבא סוריה המשיך גם הבוקר בירי ארטילריה ובהפגזות מהאוויר בעיר חלב, שבה מתנהלים קרבות עזים בין המורדים לבין נאמניו של אסד. ארגון האופוזיציה הסורי Syrian Observatory of Human Rights (OSDH) דיווח כי ביממה האחרונה נהרגו בסוריה 154 בני אדם, בהם 35 אזרחים, 62 חיילים ו-27 מורדים. מחציתם נהרגו בחלב.

 

הקרב על חלב, העיר הגדולה בסוריה, נתפש כמבחן חשוב ביותר עבור שני הצדדים שנאבקים ביניהם מאז פרצה ההתקוממות העממית נגד המשטר לפני 16 חודשים. לא כוחות אסד ולא כוחות המורדים יכולים להרשות לעצמם להפסיד את חלב אם הם מקווים לנצח בקרב הגדול יותר על סוריה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

מלחמת האזרחים בסוריה נכנסה לשלב אלים יותר בחריפותו מאז 18 ביולי, היום שבו נהרגו שלושת בכירי המשטר בדמשק. בשבוע החולף גברו הקרבות בעיר חלב וכוחות המורדים אף ביצעו מספר תקיפות בדמשק - אך נהדפו.

 

מעדויות של כתבי רויטרס בחלב עולה כי אף אחד מהצדדים הלוחמים בעיר לא השיג עליה שליטה מלאה, בניגוד למה שטען משטרו של אסד. אחד ממפקדי המורדים בחלב אמר כי מטרת אנשיו היא להתקדם לעבר מרכז העיר, מטרה שלדעתו תושג "תוך ימים ולא שבועות".

 

קולונל עבד אל-ג'באר אל-אוקאידי, ראש המועצה הצבאית המשותפת של המורדים, אמר כי יותר מ-3,000 מורדים נמצאים כרגע בחלב.

 

מוקדם יותר הלילה דיווחה רשת NBC האמריקנית כי המורדים הסורים קיבלו לראשונה מספר טילי כתף נגד כלי טיס, וביכולתם להתגונן בפני התקפות מהאוויר של הצבא הסורי, בעיקר מסוקים. באופוזיציה מקווים שאחרי המשלוח הראשון של 20 טילים נגד מטוסים, הם יזכו לקבל תוספת של טילי נ"מ שתסייע למורדים להתגבר על היתרון האווירי המוחלט של משטר אסד - ולשנות את פני המערכה.

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
154 הרוגים ביממה האחרונה, מחציתם בחלב. מורד סורי
צילום: EPA
יותר מ-16 חודשים של התקוממות עממית. אסד
צילום: AFP,HO, SANA
מומלצים