שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זה שלא התחתנת לא אומר שאתה לא נשוי

  אתם לא נשואים אבל מתגוררים יחד? יש סיכוי שמבחינה משפטית, אתם נחשבים לידועים בציבור. מה אומר החוק ואילו חובות וזכויות הגדרה זו מכילה עליכם? הכול בכתבת ווידיאו חדשה

   

   

  בישראל רוב הזוגות הינם זוגות נשואים, אולם ישנם זוגות שחיים יחד ללא נישואים, בין אם בגלל שהם אינם מעוניינים להינשא, או בגלל שאינם יכולים להינשא בנישואים דתיים. זוגות המקיימים יחד מסגרת משפחתית אך אינם נשואים, נקראים "ידועים בציבור". במקרים רבים ישנם זוגות אשר אינם מודעים כלל לכך שהם נחשבים לידועים בציבור, ואינם מודעים לחובות ולזכויות שהגדרה זו מחילה עליהם.

   

  עוד בנושא:

  האם נשוי יכול להיות ידוע בציבור של אחרת?

  ידועים בציבור: זכויותיהם של זוגות חד מיניים

  ברחתי בזמן ממפלצת הידועים בציבור

   

   

  מתי זוג ייחשב לידועים בציבור?

  הפסיקה מדברת על קיום שני יסודות: האחד חיי משפחה – כשהכוונה היא לקיום יחסי אישות, והשניה – ניהול משק בית משותף. המבחן עצמו הינו מבחן סובייקטיבי, ובמשך השנים חל שינוי בגישתו של בית המשפט בנוגע לנושא.

   

  אם בעבר דובר על בעל ואשה הדבקים בקשר של גורל חיים, באופן שכלל מגורים משותפים, קיום חשבון בנק משותף וכדומה, הרי שעם השנים הורחבה בפסיקה ההכרה בבני זוג כידועים בציבור, גם לגבי בני זוג שחיו ביחד כחברים, במובן הרגיל של המילה.

   

  בנוסף, היום כבר יש פסיקה לפיה אין צורך אף במקום מגורים משותף קבוע, ואם בני הזוג בילו יחדיו כמעט כל שעות היממה, אפילו שחזרו ללון במקומות נפרדים - אזי ניתן לראותם כמקיימים "חיי משפחה במשק בית משותף". בנוסף, גם דרישת "זמן הקשר" התקצרה, וניתן לטעון לידועים בציבור גם לאחר קשר קצר יחסית.

   

  אני אדגים: בני הזוג ערכו ביניהם הסכם ובו כתבו במפורש שלמרות שהם חיים ביחד, אין בכוונתם ליצור מצב משפטי של ידועים בציבור. בית המשפט קבע כי אם בפועל חיו כידועים בציבור, אי אפשר להתנות על זה, ולכן הכיר בזכות הידועה בציבור לירושה ולמזונות מהעיזבון, אף שהדבר נגד את ההסכם שערכו בני הזוג.

   

  מה המשמעות של ידועים בציבור?

  סעיפים רבים בחוק משווים את מעמדם של ידועים בציבור למעמד של בני זוג נשואים. בנושא רכוש – חלה חזקת השיתוף בנכסים גם על ידועים בציבור, כלומר - ישנה חזקה שהנכסים אשר נצברו בתקופת הקשר משותפים לבני הזוג. כמובן שנטל ההוכחה הינו על הטוען לשיתוף, ומדובר בנטל מוגבר מזה של זוג נשוי. בהתייחס לידועים בציבור יש גם הבדל בין נכסים משפחתיים מובהקים לנכסים שאינם כאלה.

   

  בנושא מזונות – אמנם לידועה בציבור אין זכות חוקית למזונות, אולם הפסיקה מחילה מזונות אזרחיים, מכוח היחסים החוזיים שביניהם ומכוח עקרון תום הלב.

  לידועה בציבור מחילה הפסיקה גם מזונות משקמים – כלומר, מזונות שיינתנו לאחר הפרידה לזמן קצוב, ומיועדים לצורך שיקומה של האשה. בנושא ירושה – ידוע בציבור נחשב יורש על פי חוק הירושה בהתקיים שלושה תנאים: חיי אישות, ניהול משק בית משותף ואם בשעת הפטירה אף אחד מבני הזוג לא היה נשוי לאחר.

   

   

  לסיכום: במצב המשפטי הקיים בארץ, כאשר אין הגדרת זמן מינימאלית של מגורים המשותפים הנדרשת להכרה של ידועים בציבור, וכאשר ישנו פסק דין המכיר בזכות ירושה לאחר חודשיים-שלושה של קשר בלבד, ופסקי דין שמכירים בידועים בציבור אף אם לא התגוררו בדירה אחת - יש בהחלט מקום לחשוש.

   

  על כן, כל בחור ובחורה אשר מקיימים ביניהם קשר רומנטי, ועוברים להתגורר בדירה אחת, צריכים להגן על עצמם מפני תוצאות בלתי רצויות שייתכן שלא התכוונו אליהן מעולם.

   

  נבהלתם? אין צורך. יש לעניין פתרון בצורת הסכם, המסדיר את הזכויות והחובות בין בני הזוג ומונע מחלוקות ותביעות בעתיד, ובצורת עריכת צוואה המסדירה את זכויות הירושה.

   

  בהצלחה!

   

  בואו להיות חברים של ערוץ יחסים גם בפייסבוק  

   

  עורך דין עדו דיבון מומחה לענייני משפחה 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי נוימן
  עו"ד עדו דיבון
  צילום: איתי נוימן
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים